1.2.2. A vitaelemzés négy dimenziójaA viták és érvelések elemzése rengeteget formálódott az elmúlt századokban. Bár a logika hatalmas 20. századi fejlődése egyre inkább - és egyre kisebb információvesztéssel - képes az élőnyelvi vagy írott kommunikáció formalizálására, a mai elméletek túlságosan bonyolultak ahhoz, hogy itt tárgyaljuk őket. Az érveléstechnika tárgy tehát semmiképpen sem maradhat meg pusztán logika-kurzusnak, főként, ha figyelembe vesszük, hogy így csak a bizonyító érvelések elemzését tudnánk elvégezni. Számos megközelítésmód bizonyult gyümölcsözőnek, és sok tudományterület eredményei váltak felhasználhatóvá. A következőkben a viták elemzésének négy dimenzióját különítjük el, amely megkönnyíti a számtalan "érvelési helyzet" csoportosítását. Az itt vázolt négy fő értékelési szempont a következő:
A hatásosság
Az erősség Az érvelésnél egyes kijelentések (tekintsük ezeket premisszáknak és jelöljük P-vel) megalapoznak egy vagy több végkövetkeztetést (konklúziót). A következő érvelés erős, vagyis a premisszák alapján tényleg lehet a konklúzióra következtetni:
P1 Már százszor lementem a buszmegállóba, és sohasem kellett húsz percnél tovább várnom. A következő azonban gyenge, vagyis a premisszák alapján nem tekinthetjük megalapozottnak a konklúziót:
P1 A barátom is kiment Brazíliába és baromi gazdagon, boldogan, és gyönyörő fiatal feleséggel él együtt.
Egyes érvelések, bár megalapozzák a konklúzót, mégsem tekinthetők erősnek, ha semmitmondóak:
P1 Nagyon izgalmas ez a jegyzet.
A formális érvényesség
P1 Attila magasabb, mint Bea Látszólag ez az érvelés érvényes, hiszen akárkiket írunk a nevek helyére, ha P1 és P2 állítás igazak, nem tudnánk elképzelni, hogy K állítás hamis legyen. Belátható azonban, hogy hasonló szerkezetű érvelés nem mindig vezet igaz konklúzióhoz:
P1 Attila legnagyobb szerelme Bea Ez nem tűnik egyszerű dolognak, ezért a jegyzet részletesen is foglalkozik az érvényes formák felderítésével, ami hagyományosan a logika feladata.
A kijelentések igazsága
P1 Magyarország köztársaság Ugyanígy, a hamis, vagyis tartalmilag helytelen premisszákból következhet igaz konklúzió:
P1 Minden madár tud repülni
A négy szempont kapcsolódása A fenti kategóriákon kívül fontos fogalom a helytállóság. Az az érvelés helytálló, amely deduktíve érvényes (logikailag helyes) és tartalmilag helyes (premisszái igazak). Nyilvánvaló, hogy egy ilyen érvelés erősebb, mint az azonos konklúzióhoz vezető egyéb érvelések, amelyek deduktíve nem érvényesek, ill. premisszáik között vannak hamisak. Amennyiben egy érvelés mind tartalmilag helytelen, mind deduktíve érvénytelen, általában hasznosabb a formát kritizálni mint a tartalmat (ez utóbbihoz inkább fűződnek érzelmek). Nemcsak szabad, hanem ajánlatos is megfelelően manőverezni a viták során. A stratégiai manőverezés olyan részvételt jelent a vitahelyzetben, ahol szempontként megjelenik a saját álláspont "győzelme" is. Optimális esetben ez csak annyit jelent, hogy az erős érveket a lehető leghatásosabban fogalmazza meg a résztvevő. Gyakran azonban az egyik cél a másik rovására jelenik meg. Ha erős érveket, de nem meggyőzően használ a valaki, úgy csak saját álláspontját gyengíti, és nem követ el klasszikus értelemben érvelési hibát. Ha azonban a győzelem érdekében gyenge érvet erősnek tűntet fel, és háttérbe szorítja a véleménykülönbség feloldását, úgy az "érvelési hibának" tekintendő. |