Az egyenes idézetben mindig minden úgy szerepel, mint az idézett eredeti szövegben.
Az olvasó számára világossá kell tenni, hol kezdődik az idézet és hol ér véget.
Használjon idézőjelet! (Magyarban az idézetet bevezető idézőjel a bal alsó indexben szerepel. Az idézetet záró idézőjel a szöveget záró pont elé kerül. Ha kérdő vagy felkiáltó jel zárja az idézett szöveget, akkor utána áll az idézőjel.)
Hosszúsága szerint az idézet belesimulhat a főszövegbe, ám ha hosszabb, külön bekezdést kaphat, megtörheti a főszöveg bekezdésének képét, s külön képi testként közbeékelődhet.
Saját közbevetését, párhuzamos magyarázatát az idéző világosan különítse el az idézeten belül az idézett szövegtől.
Tegye zárójelbe (szögletes, vagy csúcsos zárójelbe). Ha a zárójelhasználat netán nem egyértelmű, akkor külön (esetleg jegyzetben) jegyzetben magyarázza el a zárójelek értelmét.
Az idéző közbevetését csak népszerű szövegekben érdemes gondolatjelek közé tenni, mivel ez a tüzetesebb olvasás alkalmával félreérthető.
Fordításban idézett szövegek olykor szükségessé teszik, hogy az eredeti nyelv megfelelő szavát, szerkezetét is lássa az olvasó. Egy-egy szóhoz az idézet szövegén belül szögletes vagy csúcsos zárójelben megadható az eredeti, még egyértelműbb, ha az eredetit dőlt betűvel írja. Hosszabb szakaszokhoz jegyzetben (lehetőleg lábjegyzetben) mellékelje az eredeti nyelvű szöveget!
Ha az idézetben dőlt vagy kövér betűs szavak találhatók, mindig jelezze, hogy honnan származik a kiemelés: eredetileg az idézetben áll, vagy az idéző helyezte el a szövegben.
Félreérthetetlenül jelezze, ha az idézetből elhagy részeket, vagy módosít az eredeti szövegen.
Ezek helyét minden húzás helyén szögletes vagy csúcsos zárójelbe tett három ponttal jelezze!
Ha az idézetet nem mondat elejéről kezdi, akkor az idézetet a bevezető idézőjel után szögletes vagy csúcsos zárójelbe tett három ponttal nyissa meg!
Okvetlenül jelezze, ha az idézett szöveg eredeti helyesírását megváltoztatja!
Minden idézet közelében tegye világossá az olvasó számára, hogy honnan származik az idézet. A lehető legszabatosabb leírásra törekedjék (adja meg az oldalszámot, több hasábos kiadványnál a hasáb számát)!
Erre a célra közvetlenül az idézet után nyisson külön jegyzetet,
Eleve úgy vezesse be az idézetet a főszövegben, hogy erről tájékoztatja az olvasót,
Közvetlenül az idézet után a főszövegben (esetleg zárójelben) jelölje meg a forrást.
Ha mástól vesz át idézetet, törekedjék rá, hogy az átvett idézetet ellenőrizze annak a forrásnak az alapján, amelyet az első idéző megjelöl. Hanem tudja ellenőrizni az átvett idézetet, mindig szabatosan jelölje meg, hogy honnan vette át.
Az idézéséről részletes tájékoztatást kap Laczkó-Mártonfi Helyesírásában (Laczkó Mártonfi 2005: 336-341. old.)