A mondarészek jelölései:
ALANY (kék)
ÁLLÍTMÁNY (piros)
JELZŐ (égszínkék)
TÁRGY (rózsaszín)
HATÁROZÓ (barna)
I. Mintaelemzések
1.
1 Nagy munkát vállal az
magára | 2 ki most
kezébe lantot vesz.
(Petőfi Sándor)
Az 1. tagmondat a főmondat: igei állítmánya (vállal) mellett, az az utalószó (= főnévi távolra mutató névmás) tölti be az alany szerepét. Az (a)ki kötőszói szerepű főnévi vonatkozó névmással bevezetett 2. tagmondat tehát alanyi mellékmondat.
2.
1 Akit nem véd a szerelem, | 2 hiába védi az magát.
(Csoóri Sándor)
A 2. tagmondat a főmondat: az igei állítmány mellett (védi) az az utalószó áll az alany szerepében. Ezt fejti ki az akit kötőszói szerepű főnévi vonatkozó névmással kezdődő 1. tagmondat. Az 1. helyen álló tagmondat tehát alanyi mellékmondat.
3.
1 Nem érez (az), | 2
aki érez szavakkal mondhatót. (Vörösmarty
Mihály)
Az első tagmondat a főmondat: igei állítmánya (érez) mellől hiányzik az alany, de pótolható/kitehető az az utalószó. Az aki kötőszói szerepű főnévi vonatkozó névmással bevezetett 2. tagmondat tehát alanyi mellékmondat.
4. 1 Kettős teher s kettős kincs (az), | 2 hogy szeretni kell. (József Attila)
Az 1. tagmondat a főmondat. A névszói állítmányok (teher s kincs) mellett nincs alany, de kitehető az az utalószó. A hogy kötőszóval bevezetett 2. tagmondat az utalószóval kifejezett alanyt fejti ki, vagyis alanyi mellékmondat.
5. 1 Akadnak olyanok, | 2 akik lovon, autón és repülőgépen is gyalog vannak. (József Attila)
Az 1. tagmondat a főmondat. Az igei állítmány mellett (akadnak) a főnévi értékben álló olyanok melléknévi távolra mutató névmás tölti be az alany szerepét. Az akik kötőszói szerepű főnévi vonatkozó névmással bevezetett 2. tagmondat ezt az alanyt fejti ki, tehát alanyi mellékmondat.
6.
1 Annyi fogyott, | 2 hogy nem győzték pótolni az eladók.
Az 1. tagmondat a főmondat: igei állítmánya mellett a főnévi értékben álló annyi számnévi távolra mutató névmás tölti be az alany szerepét. A hogy kötőszóval bevezetett 2. tagmondat az annyi utalószóval kifejezett alanyt fejti ki, tehát alanyi mellékmondat.
7.
1 Elgondolkoztató (az), | 2 (hogy) miért jobbak a régi anyagok.
Az alárendelő összetett mondatból hiányzik mind az utalószó, mind a kötőszó. Az 1. tagmondatba a névszói állítmány mellé kitehető az alany szerepében az az utalószó, a 2. tagmondat elejére pedig a hogy kötőszó. A 2. tagmondat tehát a főmondat hiányzó, de odaérthető alanyát fejti ki, vagyis alanyi mellékmondat, mely kérdést fejez ki (miért = határozószói kérdő névmás és nem kötőszó), ezért maradhat el a kötőszó.
8.
1 Úgy látszik, | 2 hogy hamarosan tél lesz.
Az 1. tagmondat a főmondat, amelyben a látszik igei állítmány mellett az úgy határozószói távolra mutató névmás áll az alany szerepében. A 2. tagmondat az úgy utalószóval kifejezett alanyt fejti ki, tehát alanyi mellékmondat.