A TÁRGYI MELLÉKMONDAT

 

A mondarészek jelölései: 

ALANY (kék)

ÁLLÍTMÁNY (piros)

JELZŐ (égszínkék)

TÁRGY (rózsaszín)

HATÁROZÓ (barna) 

 

 

I.   Mintaelemzések

 

1.      1 Azt hiszem, | 2 hogy szeretlek. (Pilinszky János)

 

 

 

 

 

 

Az 1. tagmondat a főmondat, melynek igei állítmányához (hiszem) főnévi távolra mutató névmással (azt) kifejezett tárgy kapcsolódik. A hogy kötőszóval bevezetett 2. tagmondat az utalószóval kifejezett tárgyat fejti ki, tehát tárgyi mellékmondat.

 

 

 

2.      1 Nem tudhatom (azt), | 2 hogy másnak e tájék mit jelent. (Radnóti Miklós)

 

 

 

 

 

 

Az 1. tagmondat a főmondat, melynek igei állítmánya (tudhatom) tárgyas/határozott ragozású, így odaérthető a tárgy szerepében álló hiányzó utalószó (azt). A hogy kötőszóval induló 2. tagmondat ezt a ki nem tett tárgyat fejti ki, tehát tárgyi mellékmondat.

 

3.      1 Hol lehet altiszt, | 2 azt kutatja. (József Attila)

 

 

 

 

 

 

A 2. tagmondat a főmondat, melynek igei állítmányához (kutatja) kapcsolódik az utalószó, a főnévi távolra mutató névmás tárgyragos alakja (azt). A határozószói kérdő névmással (nem kötőszói szerepű vonatkozó névmás!) névmási határozószóval induló 1. tagmondat a 2. helyen álló főmondat tárgyát fejti ki, tehát tárgyi mellékmondat. (A kitehető kötőszó a hogy kötőszó.)

 

 

4.      1 Éreztem | 2 bársony nesz inog. (József Attila)

 

 

 

 

 

 

Az 1. tagmondat a főmondat, melyből hiányzik az utalószó, de az igei állítmány (éreztem) határozott ragozása utal a határozott 3. személyű tárgyra (azt). A kötőszó nélkül kapcsolódó 2. tagmondat ezt az odaérthető tárgyat fejti ki, vagyis tárgyi mellékmondat.

 

 

5.      1 Nem is tudod | 2 mennyire szeretem okos szemeidet. (Szabó Lőrinc)

 

 

 

 

 

 

Az 1. tagmondat a főmondat, melynek határozott ragozású igei állítmányához (tudod) odaérthető a határozott 3. személyű tárgy (azt). Ezt fejti ki a kötőszó nélküli 2. tagmondat (mennyire = kérdő névmás, nem vonatkozó névmás; a kitehető kötőszó = hogy). A függő kérdő mondat a főmondat tárgyi mellékmondata. (Vö.: MGr.: 489.)

 

 

6.      1 Hallani sem akarom: | 2 csurran-e még öklömből nyári érc. (Csoóri Sándor)

 

 

 

 

 

 

Az 1. tagmondat a főmondat, tárgyas ragozású igei állítmányához (akarom) közvetlenül a főnévi igenév kapcsolódik tárgyként. Ennek újabb alárendelt tárgya a kitehető utalószó (azt). A kötőszó nélküli 2. tagmondat tehát az igenévi tárgynak alárendelt tárgyát kifejtő tárgyi mellékmondat.

 

7.      1 Annyit ér, | 2 mint a kutyaugatás a holdnak.

 

 

 

 

 

 

Az 1. tagmondat a főmondat, melynek alanyi ragozású igei állítmányához (ér) főnévi értékben álló számnévi távolra mutató névmással kifejezett határozatlan 3. személyű tárgy kapcsolódik. A mint kötőszóval bevezetett 2. tagmondat ezt a névmással kifejezett tárgyat fejti ki hasonlító jelentéstartalommal, vagyis tárgyi mellékmondat.

 

 

8.      1 Akkorát kiáltottak, | 2 hogy zengett bele a ház.

 

 

 

 

 

 

Az 1. tagmondat a főmondat, melynek igei állítmányához (kiáltottak) főnévi értékben álló melléknévi távolra mutató névmással (akkorát) kifejezett határozatlan 3. személyű tárgy kapcsolódik. A hogy kötőszóval bevezetett 2. tagmondat tárgyi mellékmondatként ezt a névmással kifejezett tárgyat fejti ki következményes jelentéstartalommal. Az igei állítmány jelentésszerkezetéhez pedig inkább határozóként kapcsolható, ezért fokhatározó értékű tárgynak is nevezhetjük.

 

9.      Annyit ért hozzá, mint (a) tyúk az ábécéhez.

 

                           

 

Az 1 tagmondat a főmondat, melynek igei állítmányához (ért) főnévi értékben álló számnévi távolra mutató névmással kifejezett határozatlan 3. személyű tárgy kapcsolódik fokhatározói körülményre utaló jelentésben. A mint kötőszóval bevezetett 2. tagmondat ezt a névmással kifejezett fokhatározó értékű tárgyat fejti ki hasonlító jelentéstartalommal.

                           

10.  Úgy érzem, hogy múlik az idő. (József Attila)

 

   

 

 

Az 1. tagmondat a főmondat. A hogy kötőszóval induló 2. mondat a főmondat igei állítmányához (érzem) kapcsolódó nem tipikus utalószóval kifejezett tárgyát fejti ki. Az úgy határozószói távolra mutató névmás általában mód- állapot határozóra utal. A látást, hallást, észlelést jelentő tárgyas ragozású igék mellett azonban tárgynak értelmezzük. Ezért a hogy kötőszóval bevezetett mellékmondat tárgyi.