A TÖBBSZÖRÖSEN ÖSSZETETT MONDAT
A többszörösen összetett mondatok elemzésének lépései

 

1.      Első lépésként megállapítjuk a tagmondatok határát, függőleges vonallal jelölve, majd megszámozzuk a mondatokat abban a sorrendben, ahogyan követik egymást. Ez a lépés nagyon fontos, ettől függ ugyanis az egész elemzés kimenetele. Különösen ügyelnünk kell a mondatok beékelődésére, főleg akkor, ha több kötőszó áll egymás mellett.

 

  1. A továbbiakban mindig két tagmondat viszonyát vizsgáljuk, mert az összetett mondatok (alárendelő + mellérendelő) két tagmondatból állnak. A mondatszintű, azaz a főmondatok felismerését segítik a kitett vagy kitehető utalószók, a mellékmondatok pedig a kötőszókról ismerhetők fel. A 4 – 6 tagmondatból álló többszörösen összetett mondatokban a tankönyvekben tárgyalt 3 tagmondatból álló mondatok alaptípusai ismétlődnek.

Mintaelemzésünkben a szöveges értelmezést a tagmondatok közötti viszony hagyományos ábrázolása követi, mellette pedig a Deme-féle képlet olvasható. (l.: Deme László: Mondatszerkezeti sajátságok gyakorisági vizsgálata. Budapest, Akadémiai Kiadó. 1971.) Mindkettőnek az a célja, hogy a többszörösen összetett mondatok szerkezete átlátható legyen.