Múzeumok és történelmi emlékek Finnországban

Finnországban mindent egybevetve mintegy 600 múzeum van, közöttük kultúrtörténeti, szak-, művészeti, természettudományi és műszaki múzeumok.

A kultúrtörténeti múzeumok közül a legnagyobbak a tartományi, azaz regionális múzeumok, amelyeknek a tevékenysége az egész tartományra kiterjed, és amelyeknek a feladata a tanácsadás, illetve a területet érintő múzeumi munka megszervezése és irányítása. A kultúrtörténeti múzeumok közé sorolhatók a városi, továbbá a helyi múzeumok, amelyekből szinte minden településen akad egy-egy. A kultúrtörténeti múzeumok feladata az emberek életét, lakáskörülményeit bemutató anyag összegyűjtése és kiállítása.

Finnország legjelentősebb kultúrtörténeti múzeumai:

Helsinkiben: Finn Nemzeti Múzeum (Suomen kansallismuseo), Helsinki Városi Múzeum (Helsingin kaupunginmuseo).

Regionális múzeumok: Arktikum (a számik történetét és a sarkkör élővilágát bemutató kiállítás) – Rovaniemi, Dél-karjalai Múzeum (Etelä-Karjalan museo: Viborg város gyűjteményének egy részét is őrzi – Lappeenranta), Kainnuu-i Múzeum (Kainuun museo – Kajaani), Közép-finnországi Múzeum (Keski-Suomen museo – Jyväskylä, Észak-karjalai Múzeum (Pohjois-Karjalan museo – Joensuu), Észak-pohjanmaa-i Múzeum (Pohjois-Pohjanmaan museo – Oulu), Turkui Múzeum – Turkui Vár (Turun maakuntamuseo – Turun linna).

Jelentősebb városi múzeumok: a hämeenlinnai, a kuopioi, a lahti, a porvoo-i, a savonlinnai, a tamperei és a turkui múzeum. Közülük külön is említést érdemel az Aboa Vetus ja Ars Nova nevű múzeum Turkuban, amelynek a földszintjén a régi Turkut mutatják be, részben olyan leletek alapján, amelyekre a múzeum építésekor bukkantak a régi gyárépület átalakításakor. A savonlinnai múzeum érdekessége pedig az, hogy három múzeumhajó is csatlakozik hozzá, melyeknek a neve: Savonlinna, Salama 'Villám' és Mikko.

A szakmúzeumok érdeklődési köre különböző szakmákhoz kapcsolódik. Finnországban annyiféle szakmúzeum található, hogy bárki megtalálhatja az érdeklődési körének leginkább megfelelőt az ország valamelyik szegletében. Ízelítőül néhány példa:

Különböző szakmákat bemutató múzeumok: Aranybányászati Múzeum (Kultamuseo – Tankavaara), Fényképészeti Múzeum (Kaapelitehdas 'Kábelgyár' – Helsinki), Finn Kézimunka Múzeum (Suomen käsityön museo – Jyväskylä), Kereskedőház Múzeum (Kauppiaan talomuseo – Hamina), Lappföldi Erdőmúzeum (Lapin Metsämuseo – Rovaniemi), Patikamúzeum és Qensel-ház (Apteekkimuseo ja Qenselin talo – Turku), Postamúzeum (Postimuseo – Helsinki), Rádió- és Tv-múzeum (Radio- ja Tv-museo – Lahti), Sörmúzeum (Panimomuseo – Iisalmi), Színházmúzeum (Kaapelitehdas 'Kábelgyár' – Helsinki), Tengerészeti Múzeum (Merikeskus – Turku),  Verla Gyármúzeum – Jaala,  Panoptikum – Visulahti.

Sportmúzeumok: Jégkorongmúzeum (Jääkiekkomuseo – Tampere), Sportmúzeum (Olimpiastadion – Helsinki), Lahti Sportközpont és Símúzeum (Lahden urheilukeskus ja hiihtomuseo).

Háborúkhoz és a bűnüldözéshez kapcsolódó múzeumok: Börtönmúzeum (Vankilamuseo – Hämeenlinna), Fegyvermúzeum (Tykistömuseo – Hämeenlinna), Főhadiszállás-múzeum (Päämajamuseo – Mikkeli), Frontmúzeum (Rintamamuseo – Hanko), Kémmúzeum (Vakoilumuseo – Tampere), Téli Háború Múzeum (Talvisotamuseo – Kuhmo).

Egyházi múzeumok: Finn Ortodox Egyházi Múzeum (Ortodoksinen Kirkkomuseo – Kuopio), Iisalmi Ortodox Központ (Iisalmi Evakkokeskus: a II. világháborúban a Szovjetunióhoz került karjalai ortodox templomok modelljeit mutatják be).

Művészek, írók, híres emberek egykori otthona, szülőháza

Ainola (Sibelius és családja villája – Järvenpää), Alvar Aalto Múzeum (Alvar Aalto Museo – Jyväskylä), Eino Leino háza (Eino Leinon koti – Paltaniemi), Kalela (Akseli Gallen-Kallela háza – Ruovesi), Lenin-múzeum (Leninmuseo – Tampere), Runeberg-ház (Runebergin koti – Porvoo), Sibelius szülőháza (Sibeliuksen syntymäkoti – Hämeenlinna), Sibelius Múzeum (Sibeliusmuseo – Turku).

Művészeti múzeumok

Ezek egy része területi feladatokat lát el, azaz a hozzá tartozó terület művészeti tárgyait gyűjti, kutatja és bemutatja a nagyközönség számára, és egyúttal a terület központi művészeti múzeumának szerepét is betölti. A művészeti múzeumok azonban számos kiállítást rendeznek más múzeumok tárgyaiból is, vagy a saját anyagukból készítenek vándorkiállítást, amely bejárja az ország különböző múzeumait.

A két legjelentősebb képzőművészeti múzeum Helsinkiben az Ateneum és az 1998-ban megnyitott Kiasma Modern Művészeti Múzeum.

Az Ateneum Képzőművészeti Múzeumban található Finnország leggazdagabb és legjelentősebb képzőművészeti gyűjteménye, amely több mint 20.000 művészeti alkotást jelent. A múzeumban 1863-ban rendezték az első állandó kiállítást. Azóta folyamatosan gyűjtik a hazai és nemzetközi alkotásokat. A legjelentősebb finn festők képei állandó kiállításon láthatók, köztük Akseli Gallen-Kallela, Albert Edelfelt, Eero Järnefelt, Helene Schjerfbeck, Pekka Halonen, Hugo Simberg, a von Wright testvérek képei.

A Kiasma Modern Művészeti Múzeum építészetileg is magára vonja a látogató figyelmét hatalmas üvegtetős aulájával és csigavonalban emelkedő feljáratával. A múzeum az 1960 utáni időből gyűjti nem csupán a hazai és külföldi hagyományos képzőművészeti alkotásokat, hanem környezeti tárgyakat, a médiaművészet alkotásait és egyéb műtárgyakat is. Az állandó és időszaki kiállítások mellett különböző rendezvényeknek és egy színháznak is otthont nyújt a Kiasma.

A képzőművészeti múzeumok mellett kiemeljük az Iparművészeti Múzeumot, amely a XIX. század végétől napjainkig követi nyomon a finn iparművészet legfontosabb jelenségeit, köztük a világszerte ismert cégek, a Marimekko, az Aarikka, az Arabia, az Iittala, a Nuutajärvi gyár termékeit, a változatos üveg és porcelán tárgyakat, a Kalevala- és Lapponia-ékszereket.

Helsinki más művészeti múzeumai: Amos Anderson Képzőművészeti Múzeum (Amos Andersonin taidemuseo), Helsinki Képzőművészeti Múzeuma (Helsingin kaupungin taidemuseo), Sara Hildén Művészeti Múzeum (Sara Hildénin taidemuseo), Sinebrychoff Művézeti Múzeum (Sinebrychoffin taidemuseo).

Vidéki művészeti múzeumok: Alariesto Galéria (Alariesto Galeria – Sodankylä), Alvar Aalto-Múzeum (Alvar Aalto-museo – Jyväskylä), Wäinö Aaltonen Múzeum (Wäinö Aaltosen museo – Turku), Dél-karjalai Képzőművészeti Múzeum (Etelä-Karjalan Taidemuseo – Lappeenranta), továbbá Heinola, Hämeenlinna, Joensuu, Kemi, Kuopio, Lahti, Mikkeli, Pori, Tampere, Turku városában van művészeti múzeum.

A Kivikes Őskori Művészeti Múzeumban (Muinaistaidekeskus – Kivikes, Jyväskylä) sziklafestmények láthatók.

Természettudományi múzeumok

Ezek általában az egyetemek növény- és állattani intézeteinek keretében tudományos gyűjteményként működnek. A műszaki múzeumok szintén a temészettudományokhoz kapcsolódnak, hiszen a műszaki tudományok eredményei természettudományos alapokon nyugszanak.

Természettudományi múzeumok: Természettudományi Múzeum (Luonnontieteellinen Keskusmuseo – Helsinki), Kieppi Természettudományi Múzeum (Kieppi Luontomuseo: melyben ásványgyűjtemény is látható – Kokkola), Päijänne-ház (Päijännetalo: a Päijänne-tó élővilágát és természeti kincseit mutatja be – Asikkala), Porvoo-i Természettudományi Múzeum (Porvoon Luonnontieteellinen museo), Tamperei Ásványmúzeum (Tampereen Kivimuseo), Turkui Biológia Múzeum (Turun Biolooginen museo).

Autómúzeumok: Helsinki, Oulu, Uusikaupunki, Visulahti.

Kerékpármúzeum: Teuva.

Szabadtéri múzeumok

Helsinki: Seurasaari Szabadtéri Múzeum (Seurasaaren ulkomuseo)

Más városok: Amuri Munkáslakónegyed Múzeum (Amurin Työläismuseokorttelli – Tampere) Brage Szabadtéri Múzeum (Bragen ulkomuseo), Faművészeti Központ (Taidekeskus Puustelli – Kemijärvi), Kierikki-központ – kőkori falu (Kierikkikeskus – Oulu), Kátrány-csatorna (Tervakanava – Kajaani), Kuopioi Lakónegyed-múzeum (Kuopion Korttelimuseo), Luostarinmäki Kézműves Múzeum (Luostarin Mäen Käsityölaismuseo – Turku), Muurame (szaunafalu: füstösszaunák – Jyväskylä), Pielinen-múzeum (Pielisen Museo – Lieksa), Siida (számi múzeum – Inari), Turkansaari Szabadtéri Múzeum (Turkansaaren ulkomuseo – Oulu).

Várak, erődök

Finnországban csak néhány középkori vár és erődítmény maradt meg épségben vagy romként: Bástya (Bastioni – Kotka), Bomarsund – Ahvenanmaa, Erőd (Linnoitus – Lappeenranta), Erődmúzeum (Linnoitusmuseo – Hanko), Häme vára (Hämeen linna – Hämeenlinna), Kajaani várrom (Kajaanin linnanrauniot), Kastelholm – Ahvenanmaa, Olavinlinna – Savonlinna, Raasepori - Snappertuna, Suomenlinna – Helsinki, Turkui vár (Turun linna – Turku).

A felsorolt várak közül kiemelkedik Suomenlinna – régi nevén svédül Sveaborg, finnül Viapori – a svéd uralom idején, az 1700-as években a Helsinki mellett elhelyezkedő 8 szigeten épült tengeri erődítmény, amely szinte teljesen épen fennmaradt, s ma Helsinki egyik városrésze. A védőfalakhoz kapcsolódó helyreállított épületekben és kaszárnyákban jelenleg 850-en élnek. Az orosz uralom idején eleven katonaváros volt itt. Finnország függetlenné válása után parti tüzérség, tengeralattjáró-támaszpont és a hadihajókat javító Valmet gyár műhelyei működtek a szigeteken. Nemcsak a turistáknak, hanem a költöző madaraknak is kedvelt állomáshelye ez a néhány sziget, amelyet rendszeres kompjárat köt össze Helsinki kikötőjével. 1991-ben a világörökség részévé választották, 1999-ben pedig Europa Nostra-díjjal jutalmazták a sikeres helyreállítási munkákat és a katonai létesítményeknek civil használatra való színvonalas átalakítását.