9. 2. Személyes gondoskodást nyújtó szolgáltatók

 

A személyes gondoskodást nyújtó szolgáltatók közül ki kell emelni a családsegítő szolgáltatást, valamint a gyermekjóléti szolgáltatást. Gyakran e két tevékenység szorosan összefügg, ami szervezeti formában is tükröződik: a Gyermekjóléti Szolgálatok a Családsegítő Szolgálatokkal közösen, ugyanabban a szervezeti egységben működnek. Akár egységben, akár külön intézményként vannak jelen a gyermekvédelemben, szakmai együttműködésük alapvető feltétel a családok segítésében.

A családsegítés célja a családok szociális és mentálhigiénés helyzetének figyelemmel kísérése, a családban jelentkező működési zavarok és problémák megszüntetése érdekében végzett szociális, életvezetési, mentálhigiénés tanácsadás és családgondozás. A családgondozó preventív tevékenységet folytat annak érdekében, hogy elősegítse a gyermek testi, lelki egészségének fejlődését, családban történő nevelésének elősegítését és a veszélyeztetettségének megelőzése érdekében tevékenykedjen. Fontos szerepet tölt be a szociális problémák miatt veszélyeztetett családok megsegítésében, az önkéntesen segítséget kérő családokat tájékoztatják és segítik például munkahelykeresésben, adósságkezelő programban való részvételben, rendkívüli segély igénylésében stb.). Ezzel a szolgáltatással a nehéz élethelyzetben lévő családokon tudnak segíteni, ezáltal a gyermek elkerülheti, hogy veszélyeztetetté váljon.  Összességében a Családsegítő Szolgálat tevékenységét négy csoportra lehet osztani:

 

·        a megelőző tevékenységek körében figyelemmel kíséri a lakosság szociális és mentálhigiénés helyzetét, feltárja a nagyszámban előforduló, az egyén és a család életében jelentkező krízis okait és jelzi azokat az illetékes hatóság felé

·        veszélyeztetettséget és krízishelyzetet észlelő és jelző rendszert működtet, ennek keretében elősegíti – különösen – az egészségügyi szolgáltatók, a Gyermekjóléti Szolgálat, a gondozási központ, valamint a társadalmi szervezetek, egyházak és magánszemélyek részvételét a megelőzésben

·        tájékoztat a szociális, a családtámogatási és a társadalombiztosítási ellátások formáiról, az ellátáshoz való hozzájutás módjáról; szociális, életvezetési és mentálhigiénés tanácsadást nyújt segíti a rászorulót a szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi ügyek vitelében.

·        családgondozással elősegíti a családban jelentkező krízis, illetve konfliktus megoldását

 

A gyermekjóléti szolgáltatás alapvető prevenciós feladata az észlelő-és jelzőrendszer működésének biztosítása, mely lehetővé teszi mindazoknak a szakembereknek az együttműködését, akik bárhol, bármilyen formában kapcsolatba kerülnek a gyermekkel. A jelzőrendszer működtetésén kívül, az esetmegbeszélések, és a gyermekvédelmi tanácskozások megszervezése és lebonyolítása a feladata.

Amennyiben a család a gyermeki jogok érdekérvényesítését, a szociális gondoskodást nem tudja megvalósítani, szülői kötelességének nem tud eleget tenni, és a gyermekjóléti és családsegítő szolgáltatás is sikertelen volt, a gyermeket védelembe kell helyezni. A gyermekről való gondoskodásnak több formája ismeretes:

 

·        a veszélyeztetett gyermekeket óvó intézkedések

·        intézményes elhelyezés

·        szülői felügyeleti jog korlátozása, illetve megszüntetése

·        ideiglenes intézeti elhelyezésből, végleges

·        örökbeadhatóság, örökbefogadás

 

A gyermeket védő – és óvó intézkedések lehetőségeinek ismerete azért jelentős a szülők szempontjából, mert ennek birtokában tudnak a szülők olykor különböző jelzéseket tenni a segítőszolgálatok felé.