12. 2. A szülői hivatásra nevelés

 

Tapasztalatok igazolják, hogy nagyon kis haszonnal vesz részt a családi életre nevelésben az iskola, a társadalom. Ez nem is meglepő, hiszen nem egy általánosan összehangolt nevelési tevékenységről van szó, továbbá a családi nevelés értéke és hatékonysága nem pótolható a gyermekek életében. A család hatása a gyermek életét meghatározza, sőt egész életre befolyásolja. A gyermek növekedése szempontjából ezért nagyon fontos, hogy milyen családban, milyen légkörben nevelkedik. A családi életre nevelésben tehát igen nagy szerep hárul a családra, ezen belül a szülőkre. Fontos viszont annak a tisztázása, hogy a családi életre nevelésben mi a család, és mi a szülő szerepe.

A családi életre nevelés egyik legfontosabb feladata a szülői hivatásra való nevelés, előkészítés a leendő gyermekek gondozására. A szülői szerep tisztázása előtt azonban érdemes elgondolkodni azon, hogy ki a szülő, ki lehet szülő? Sajnálatos tény, de bárki: „Bárki lehet szülő, ebben senki nem akadályozhatja meg. A baj ott kezdődik, hogy két fogalom keveredik mindjárt az elején: a szexuális élmény és a szülői szerepkör. Sok szülőnek esze ágában sem volt szülővé válnia, csak úgy adódott. Egy ilyen fontos, felelősségteljes feladat, mint a szülőé, nem volna szabad, hogy a véletlenre épüljön.” (Komlósi, 1990, 45. p.)

A családi életre nevelés nagy részt minden társadalomban a szülőkre épül, akiknek ehhez többnyire semmiféle képzettségük nincsen, nagyon kevés iskolában tanítják továbbá, hogy hogyan kell szülőnek lenne. A társadalmak úgy ítélik meg, hogy a szülőnek természetes adottsága van ahhoz, hogy jól ellássa szülői feladatait. A társadalomnak sokkal nagyobb szerepet kell vállalnia a szülők képzésében, hiszen kevés szülőnek van lehetősége arra, hogy tanulmányai során megtanulja, hogy gyermekeit különböző fejlődési periódusokban, különböző módon kell nevelni.

A szülői hivatás legfontosabb alapelemeit a következő pontokban tudjuk összefoglalni:

 

·       érdeklődés

·       Szeretet

·       A gyerekekre fordított idő

·       Következetesség

·       Szabályok, normák betartása

·       A két szülő összehangolt viselkedése

 

Tehát a családi életre nevelésen belül a szülővé, a modern szülővé nevelést kell megvalósítani. Azt a tudatot erősíteni a fiatalokban, hogy eljövendő gyermekeinek fejlődése, testi, lelki, szociális egészsége az Ő anyává, illetve apává való válásának eredményeként alapozódik meg, azaz Ő személyiségének a függvénye. Ezért fontos, hogy a fiatal szülők szeretettel várják, és éretten fogadják gyermekük érkezését. Nevelésüket pedig a gyermek iránti feltétel nélküli szeretet vezérelje, hiszen ez a legfontosabb amit egy gyermeknek – akármely életkorban – meg kell kapnia.

Nagyon sok gyermekneveléssel foglalkozó könyv hívja fel a szülők figyelmét arra, hogy a gyermekek érezzék ezt a szeretetet. Ők mindent ennek a megfelelésnek, ennek a szeretetnek az elérése érdekében tesznek. A szülőknek tudniuk kell tehát, hogy a szeretet, az igazi, őszinte érzelem a legfontosabb gyermeke nevelésében.