info-kommunikációs technológiák
 
 
Néhány jogi felvetés
az elektronikus írásbeliség kapcsán
 

Kiemelt kérdések

  1. Mennyiben jelent sajátos jogi természetű  kihívást az info-kommunikációs technológiák, s különösen az Internet térhódítása?
  2. Melyek az Internetnek a jogi szabályozás szempontjából leginkább meghatározó vonásai?
  3. Milyen akadályokba ütközik az Internet-használat jogi szabályozása?
  4. Melyek az internetes bűnözés leggyakoribb formái?
  5. Milyen hagyományos jogágakba rendezhető az Internet és a jog viszonya?
 

Kulcsfogalmak

  • az internet „jogérzékeny” tulajdonságai
    • anonimitás
    • hozzáférhetőség
    • decentralizáltság
    • globalitás
    • interaktivitás
    • multimedialitás
  • netikett
 

Kihívások

Az info-kommunikációs technológiák közül az Internet, illetve a felhasználók tartalomszolgáltatóvá válása jelenti az egyik kihívást a jogi szabályozás szempontjából. Miután az internet minden eddigitől különböző, a korábbiaknál sokrétűbb médium, szabályozása jogi szempontból is bonyolultabbnak látszik. A szabályozási környezet adottságai szempontjából nem hagyható figyelmen kívül, hogy eleve létezik távolság az internetet rendszeresen használók hálózati társadalmának érvényre jutó normái, netikettje és a jogalkotó elképzelései között. A mindennapi Internet-használók és a jogi szakértők elképzelései nem feltétlenül esnek egybe.

Muraközi Gergely:
Tiszta Amerika, avagy a magyar NET ön-, köz- és magán-szabályozása.
http://www.jogiforum.hu/

 

A virtualitás közege a jogalkotók számára is rendkívüli szabályozási nehézségeket támaszt, s nem járhatunk messze az igazságtól, ha azt gondoljuk, hogy sem a netikett önmagában, sem a jogi szabályozás, sem a kettő együtt nem adhat minden felmerülő helyzet, illetve probléma esetén megnyugtató megoldást., annál kevésbé, mivel az internet világának strukturális, lényegi jellemzője, hogy potenciális lehetőségek sokszorozottan vannak jelen. Ezért a lehetséges esetek jogi szabályokkal való megközelítő lefedése is komoly elvi korlátokba ütközik. A precedens-értékű esetek és ítéletek jelentősége az info-kommunikációs technológiák terén is iránymutató a jogalkalmazók számára.

 

A szabályozás működése

A felhasználók és tartalomszolgáltatók önszabályozása, belső normarendszere, a netikett jellegét tekintve inkább az informális, közösségi, íratlan rendszerek módján fejti ki hatását. A normasértők a hálózati közösség (Net society) részéről számíthatnak szankciókra. A jogi szabályozás alapvetően formális (hivatalos), rögzített (írott) és a netikettnél nyilvánvalóan rigidebb (merevebb) és statikusabb rendszer.

 

A szabadság elve

Másfajta távolág jelenik meg abban, hogy az Internetnek szimbolikus jelentése, jelentősége is van, s ebből a szempontból az Internet szabad médium, ill. egyfajta szabadságeszmény hordozója is. A szabadság elvének – ha nem is mond ellent a szabályozottság követelménye – időről időre ellenállást vált ki a tartalmak és a felhasználók szűrése, ill. kontrollja.

 
 

Az Internet jogi szabályozása akadályokba ütközik a technológia fejlődésének a jogalkotás számára nehezen követhető tempója és a hálózat által felvetett, de a hagyományos jog számára eddig ismeretlen, új típusú problémák miatt, s nem utolsó sorban a „hálózati társadalom” határozott ellenállásából adódóan is. A jogi szabályozás mint állami beavatkozás egyfajta intervenciót jelent, ami ellentétben áll a piac és a társadalmi viszonyok önszabályozó mechanizmusaival. A szabályozatlan tér illúziója azonban szertefoszlani látszik. Az Internet használata, és az ezzel összefüggő vitás esetek a legkülönbözőbb jogágak számára vetnek fel kérdéseket a magánjogtól, a büntetőjogon át az alkotmányjogig és a nemzetközi jogig. Az estek jelentékeny része a standard jogesetektől rendszerint távol áll, és újabb jogág(ak) kialakulásának irányába hat. ha az Internettel kapcsolatos jogi kérdéseket a meglévő kategóriákba szeretnénk besorolni, akkor M. Daltstein nyomán [Dalstein, 1996] a médiajog és a telekommunikációs jog területén helyezhetjük el.

 

Jogi tematika

A jogi természetű problémák gyakorisága alapján a következő témák uralják az Internet világát:

  • szerzői jog, megengedett felhasználás (copyright);
  • alkotmányjogi kérdések: anonimitás, titkosítás (privacy law);
  • trademark (domain);
  • rágalmazás (libel law);
  • szólásszabadság (free speech law);
  • szerződésjog (contract law);
  • tartalomszabályozás (content regulation).


A lista L. Lessing, D. Prost és E.Voloch internetjogi felosztása.

Cyberspace Law for
Non-Lawyers.

Bűncselekmény-
típusok

Az internetes bűncselekmények két nagy csoportja közül az egyikben az Internet „klasszikus” bűncselekmények eszköze, ugyanolyan kommunikációs médium, mint bárki számára, ám a rajta keresztül futó üzenetek tartalma alapján ez a kommunikáció valamilyen bűncselekmény elkövetésének része. A másik típusba a számítógépes bűncselekmények (védelmi rendszerek feltörése, adatok eltulajdonítása, vírusok terjesztése stb.) tartoznak.

 

Jogvédett területek

Az Európai Unió jogrendszere az internetes bűncselekményeket abból a szempontból veszi tekintetbe, hogy melyek azok a terültek, amelyeken a jogi védelem megoldandó. Nagy Dorottya tanulmányára [Nagy, 2004] hivatkozva nyolcféle területet határozunk meg:

  • a nemzetbiztonság védelme;
  • a gazdasági biztonság védelme;
  • a fiatalkorúak védelme;
  • a magánszféra védelme;
  • a szellemi tulajdon védelme;
  • a jó hírnév védelme;
  • az emberi méltóság védelme;
  • az információ biztonsága.
 
 

A jogi szabályozás kérdésében egyfelől különböző hagyományos jogágak Internetre vonatkozó szabályozásról beszélhetünk, és arról hogy bizonyos meglévő jogi fogalmak mint például a személyes tulajdon védelme, a szólásszabadság, a megtévesztés vagy a csalás a hálózati társadalom kialakulásával új dimenziót nyernek, de nem látjuk kizártnak specifikus jogágak és jogi fogalmak kialakulását és elterjedését sem, hiszen bizonyos problémák csakis a hálózati társadalomkeretei között bukkanhatnak fel.

Ilyenek például a domain nevekkel való visszaélések.

 

A jogi szempontból meghatározó Internet-vonások közül Nagy Dorottya tanulmánya nyomán [Nagy, 2004] emelünk ki néhányat: az anonimitást, a hozzáférhetőséget, a decentralizáltságot, a globalitást, a multimedialitást és az interaktivitást.

 

Anonimitás

Az anonimitás, bár különböző internetes kommunikációs helyzetekben érvényre jut, annyiban mégis látszólagos, hogy a bejárási útvonalak követhetők egy belső visszakereső, naplózó rendszer segítségével.

 

Hozzáférhetőség

A hozzáférhetőség azt jelenti, hogy az Internet nyitott hálózat, amelyre elvileg bárki csatlakozhat, s hogy az Internet-működést leíró szabványok is mind nyilvánosak.

 

Decentralizáltság

Az Internet mint decentralizált hálózat egymással mellérendelt viszonyban lévő egységekből áll., központ irányítás nélkül képes működni..

 

Globalitás

Az Internet globalitása az egész világra kiterjedő behálózottságot, a nemzetek és kontinensek kereteinek túllépését jelenti.

 

Multimedialitás

A multimedialitás az információ sokféle eltérő megjelenési módjának egyidejű kezelését teszi lehetővé. A multimédiás számítógépek egyszerre képesek a hagyományosnak tekinthető számítástechnikai feladatok végzése mellett telefon és fax-szolgáltatásokra, számítógép-hálózatokhoz való csatlakozásra, televíziós műsorok vételére, hangfelvételek lejátszására.

 

Interaktivitás

Az interaktivitás lényege, hogy az információ és a felhasználó kölcsönösen hat egymásra, s a hálózatba kapcsolt felhasználói közösség tagjai is alakítják egymás viselkedését. Ilyenformán az információ olyan tartalommal és struktúrában jelenik meg számukra, amelyet nem csak a saját választásunk határoz meg, hanem az adott hálózati közösség működése, amelynek maguk is részei.

 
     

Forrás

  • Nagy Dorottya (2004): Az internet és a jog. = Információs Társadalom, 3. évf. 1. sz. 58-68.
 
 
  • Warren, P. – Streeter, M.: Az Internet sötét oldala. HVG könyvek. 2005.
 
     

Kérdések, feladatok

  1. Milyen érvekkel tudná alátámasztani, hogy a jogi szabályozás tárgyalásakor az Internet kérdése kerül a középpontba?

 
 
  1. Mathias Münc-Dalstein 1996-ban „Az Internet jogi problémái” című munkájában az Internet jogi besorolásának kérdésében arra az álláspontra jutott, hogy az Internetet a telekommunikációs jog és a médiajog területén helyezi el. Gyűjtsön érveket és ellenérveket Dalstein álláspontja mellett, ill. ellen!

www.muench-dalstein.de/
rdi/index.html

 
  1. Az Ön szabadságeszményének mennyiben alkalmas kifejeződése az Internet?
 
 
  1. Hogyan szabályozzák a közoktatási intézmények a mobiltelefon-használatot? Tanulmányozza néhány intézmény házirendjét, és vonjon le következtetéseket!