info-kommunikációs technológiák
 
 
Az info-kommunikációs technológiák néhány kommunikációtörténeti mozzanata
 

Kiemelt kérdés

Milyen technika- és kommunikációtörténeti előzmények vezettek az ún. hálózati társadalom kialakulásához?

 

Kulcsfogalmak

  • egy az egyhez kommunikáció
  • egy a sokhoz kommunikáció
  • sok a sokhoz kommunikáció
 

A hálózati kommunikáció előzményei

A közösségi üzenetforgalom korai előfutárai között Karvalics László tanulmánya [Karvalics, 2004] két hálózati szervezetet is említ: a középkortól létező céhes szerveződéseket és a koraújkori erazmista levelezőhálózatot.

 

Céhek

A céhek működésében, a céhtagok közötti információáramlásban a hálózati hírcsoportok működésének előzményeit látja.

 

Erazmista levelezés

A 16. század elején a humanista Erasmus és köre levelezése azért említhető a kommunikációs előzmények sorában, mert a korabeli levelezéskultúrában a levél betöltötte az akkor elkülönült formában még nem létező újság vagy még inkább az irodalmi folyóirat szerepét. A levélíró szerzők tisztában voltak vele, hogy írásuk kézről-kézre jár, előfordult, hogy leveleiket eleve több példányban készítették és egyidejűleg több helyre címezték, gondolataik kifejezésekor eleve igényt tartottak a közösség nyilvánosságára. Az erazmista levelezéskultúra tehát nem a mai értelemben vett magánlevelezés normái szerint zajlott. Kommunikációelméleti szempontból az egy feladó egy címzett szerkezet mellet megjelent az egy a sokhoz szerkezet is. Később az internet a sok a sokhoz típusú kapcsolatok addig példátlan térnyerését hozta magával.

 

Posta

A hálózati szerveződés intézménytörténeti gyökerei közt említjük a levélforgalom szervezeti kereteinek átalakulását: a posta nemzetközi szervezetének 1875. évi létrejöttét. Ebben a tananyagban ez tény nem postatörténeti szempontból érdemel említést, hanem kommunikációs szempontból. A földrajzi távolságokat áthidaló levelezés, a levélforgalom gyors ütemű növekedése a vasúthálózat és a vasúti közlekedés nemzetközi összehangolása mellett egyik kezdeti lépése volt a világméretű társadalom mint új alakzat kialakulásának.

PostaPostatörténet

Telegráf

Egy viszonylag korai technikatörténeti fejlemény, a telegráf sem egyszerűen műszaki találmányként vált jelentőssé, hanem természeténél fogva hálózati közösségépítő erővel bírt. Bár a mai internetes csevegőfórumokat merőben új jelenségnek szokás tekinteni, a korabeli telegráf-kezelők hasonló tevékenységet folytattak. Az azonos vonalon működő operátorok egymás szórakoztatására is továbbítottak üzeneteket.

Amatőr rádiózás

Egy másik technika- és kommunikációtörténeti előzmény a rádió és a rádiózás megjelenése. A rövidhullámú rádiózás Angliából és Amerikából indult ki, a kezdetektől fogva nemzetközi mozgalommá vált. Fontos megemlíteni, hogy a rádiózás története korántsem a műsorszóró rádiózás történetéből vagyis egyirányú pont-multipont kapcsolatokból áll. Az amatőr rádiózás sok-a sokhoz típusa a műsorszórást megelőzően negyedszázados történetre tekintethetett vissza. Az amatőrök akár kontinenseken is átnyúló kapcsolatteremtésének nyelve az angol volt, pontosabban az angol nyelvű rövidítések egy sajátos, kifejezetten a rádiózás céljaira kialakított nyelve, amellyel azok is megbirkóztak, akik egyébként nem tudtak angolul. A kortársak ugyanúgy veszélyesnek és abnormálisnak találták az amatőr rádiósok közösségébe való belélépés és a folyamatos jelenlét kényszerét, és az ezzel járó tartós elfoglaltságot. A rádiózás a maga hőskorában éppúgy „szenvedélybetegségnek” számított, mint manapság az Internet-függés. Az amatőr rádiózás felívelését a második világháború hatósági tiltásai törték meg.

Magyar rádióamatőrök információs lapja

Radar

Az Internet egyik legnagyobb hatású történeti előfutára a radar. A radar kifejlesztése a háború alatt és után közvetlenül hozzájárult azoknak a technológiáknak a kifejlesztéséhez, amelyeket azután beépítettek az Internetbe.

 

Irodatechnika

A sokszorosítási, adatátvitelei és adatfeldolgozási műveleteket megkönnyítésére 1907-óta létezik MacAdam fénymásoló készüléke.Nagytömegű adatok feldolgozásához 1890 óta létezik a Hollerith-féle lyukkártya. Ugyancsak 1890-ben Elisha Gray kifejleszti az elektromos képtovábbításra használható „teleautográfot”, és Otlet víziójában is alakot ölt a képernyő segítségével megvalósítható távmásolás. Arthur Korn 1904-ben feltalálja a távmásoló készüléket. A Xerox első távmásoló (fax)készülékei ehhez képest későn, csak 1971-ben jelentek meg. A szövegen túl ábrákat, képeket is tartalmazó írásos közlemények továbbítása telefonkábelen vagy tv-kábelen a nyolcvanas évek elején terjedt el. [Karvalics, 2004)

 
     

Források

  • Z. Karvalics László: Internet és történettudomány: kihívás, tématérkép, előtörténet. = Információs Társadalom, 2004. 4. évf. 1. sz. 39-57.

 
     

Kérdések, feladatok

  1. Milyen értelemben és mennyiben tekinthetőek az Internet előzményeinek a felsorolt technikák?
  2. A televíziót és a televíziózást hová helyezné ebben a felsorolásban? Vajon a televízió is az Internet előzményének tekinthető-e?
  3. Nézzen utána valamelyik itt megnevezett feltaláló életrajzának az Interneten, és készítsen róla egy 8-12 diából álló PowerPoint prezentációt!