A MONDAT SZERKEZETE

 

 

I. Elméleti segédanyag

 

 

 

       A MGr. a vonzatosság vizsgálatával összefüggésben bevezeti a minimális mondat fogalmát. A minimális mondat nem egyenlő a korábbi nyelvtanok tőmondatával, hiszen az állítmány mellett a hozzákapcsolódó kötelező vonzatokat, illetve esetleg a kötelező vonzatok további kötelező vonzatait is tartalmazza. Pl.: Kati a könyvet olvassa. Zsófi jártas a matematikában. (Vö.: Kugler MGr. 2000: 376-377). A teljes és a hiányos mondat a minimális és a bővített mondat alkategóriájaként jelenik meg a mondat szerkezeti rendszerében. Természetesen a kommunikáció folyamatában a hiányos szerkezetű mondatok is teljes értékűek (vö.: Dienes Dóra 1978: 7). A hiány lehetősége ugyanakkor a magyar mondatszerkezet jellemző sajátja, összefügg nyelvünk morfológiai rendszerével. A mondat szerkezetének elemzésekor továbbra is fontosnak tartjuk a hiány, a hiányosság vizsgálatát. Mondatainkból a kötelező bővítmények is elmaradhatnak, mert a hiányzó elemek szintaktikailag, pragmatikailag reprezentálhatók. Elemzési szempont tehát, hogy mikor milyen mondatrészek maradhatnak el a mikroszerkezetből, ill. hogyan egészül ki a hiány. Szerkezeti hiányt csak olyan elem elmaradása okozhat, amely eredetileg beletartozik a mondat minimális szerkezetébe. Az egyik legérdekesebb (és legproblémásabb) az alanyi vonzathely kitöltésének, ill. ki nem töltésének lehetősége; az alany ugyanis struktúramegkülönböztető elem (vö.: Lengyel MGr. 2000: 409): Dörgött Ø. – Dörgött az ágyú / a hangja.

    A 3. személyű határozatlan alanyt („Bekopognak az ablakon.” Bezárják a boltot.) és általános alanyt (Azt mondják, hosszú tél lesz.) éppen az alanyi vonzathely ki nem töltése és a kontextusból való ki nem egészíthetősége jelöli ki. A határozatlan, általános, tapadásos és lappangó alanyú mondatokat a fentiek miatt a MMNy. nem is tekinti hiányos mondatoknak (vö.: MMNy.: 211., 237-238). Más véleményt képvisel Deme László nyomán M. Korchmáros Valéria (1993: 66). A fentiekkel homonim mondatokban más szövegelőzménnyel az alany kihagyása más szerkezeti elemzést indukál:

Hazaérkeztek a gyerekek. Bekopognak az ablakon.

Holnap elutaznak a tulajdonosok. Bezárják a boltot.

Az öreg nénik beszélgetnek. Azt mondják, hosszú tél lesz.    

A második mondatokat a szerkezeti hiány jellemzi. A többes szám 3. személyű igei személyragok csak a korábban megnevezett határozott alanyokat (gyerekek, tulajdonosok, nénik) reprezentálhatják.