Az rtf-változat letölthető innen

 

 

de MIECHÓW, Mathias

(Miechów, 1437 − Krakkó, 1523)

 

Orvos, pap, utazó. Eredeti családneve Carpiga/Karpiga. A Krakkótól északra elterülő szülővárosa tiszteletére vette fel a Miechów nevet. Iskoláit is itt kezdte „Az Úr sírjának őrzői” szerzetesrend iskolájában. Később a krakkói egyetemen szerzett diplomát a hét szabad művészetből és az orvostudományból. Kanonok lett, majd egyetemi professzor. 1501−1519 között az egyetem rektora is. Intézményének könyvtárát saját vagyonából is támogatta.

Mathias de Miechównak jelentős magyar kapcsolatai voltak. A krakkói egyetemen magyar diákokkal is megismerkedett, talán Temesvári Pelbárttal (1435−1504) és Sylvester Jánossal (1504−1555) kerülhetett közelebbi ismeretségbe. Baráti, levelező viszonyban állt Thurzó Szaniszló olmützi püspökkel, Krakkóban pedig Thurzó György házában lakott. 1504-ben, Budán II. Ulászló királyt (1490−1516) részesítette orvosi kezelésben.

A finnugrisztika számára is jelentős fő műve, a „Tractatus” leszámol több ókori eredetű földrajzi-történelmi tévedéssel. Mathias de Miechów a Moszkovia fejedelme által leigázott népek és országok között említi a finnugor Permet, Cziremisszát, Iuhrát és Corelát. Ezt az információt valószínűleg litvániai utazása során szerezte.

 

Fő műve:

·        „Tractatus” = Tractatus de duabus Sarmatijs Asiana: et Europiana et de contentis in eis; Finis descriptio[n]is utriusq[ue] Sarmatie, Mathie de Myechow, arciu[m] et Medicine doctoris. Impressum Cracouie opera et impensis prouidi d[omi]ni Ioannis Haller, cuius Cracouie[n]sis. Anno Christi 17 supra millsimu[m]quingentesimu[m]. In vigilai omniu[m] sanctorum. (Krakkó, 1517.)

 

Irodalom:

·        Király Péter: A lengyel krónikák, évkönyvek és M. Miechow „Tractatus”-ának magyar vonatkozásai. Nyíregyháza, 2004.

·        Zsirai Miklós: Finnugor rokonságunk. Bp. 1937. (reprint: 1994.) 478−479.