3.5.1. Internet

 

Az Internet (vagy magyarul világméretű számítógépes hálózat, világháló) az Internet Protokoll egységes nyelvének segítségével a világ több ezer kisebb-nagyobb hálózatát kapcsolja össze, így alkotva egy világméretű, önszerveződő hálózatot.

Az egész világra kiterjedő önszerveződés és a gyors fejlődés hatására az Internet ma már óriási méretű és nagyon sokszínű információhalmazzal rendelkezik. Hagyományos értelemben nem nevezhetjük intézménynek, de „gyűjteménye” és szolgáltatásai révén mindenképpen foglalkoznunk kell vele az információs intézmények közt. Ma már szinte minden szakmai helyszínen jelen van, és szinte minden szakmai intézmény és tevékenysége valamilyen szinten jelen van az Interneten.

Ha „gyűjteményét”, vagyis az Interneten megtalálható információkat vizsgáljuk, akkor megállapíthatjuk, hogy a beszerzés, gyarapítás nem tervszerű az egész hálózatot tekintve, minden magánszemély és intézmény maga dönt arról, hogy milyen formában, milyen információkkal és szolgáltatásokkal áll az Internet nyilvánossága elé, és azokra milyen korlátozásokat tesz. Ennek következtében a megjelenő tartalmak esetlegesek és a demokrácia nagy fokú jelenléte következtében kontrolálatlanok, másrészt rendszerezetlenek. Ezekből a szempontokból a hagyományos közgyűjtemények magasabb színvonalat nyújtanak, hiszen tervszerűen az igényeknek és a minőségnek megfelelően alakítják állományukat, melyeket nem pusztán felhalmoznak, hanem rendszereznek, feltárnak és ezután szolgáltatnak. A felhasználók biztonságban érezhetik magukat a minőséget és a segítségnyújtást tekintve. Ezzel szemben az Internet (látszólag) egy helyen sokkal több és többféle információt nyújt, de az azok közti eligazodás magasabb szintű információs műveltséget igényel, hiszen a visszakeresési lehetőségek nem egységesített, szakszerű feltárás alapján működnek, másrészt az információk hitelességének megítélése is a felhasználók feladata és felelőssége.

Az internetes szakmai és tudományos információk közti eligazodásban nagy segítség, ha ismerjük az információelőállító és -terjesztő intézményeket szakmánkon belül. Nagy valószínűséggel ezeknek az intézményeknek a honlapjain, internetes szolgáltatásain keresztül megtalálhatjuk a legtöbb megbízható információt. Így gyorsabban és hatékonyabban (kevesebb zajjal és pontosabban) kereshetünk. Ezért itt nem is térünk ki konkrét információforrásokra, tájékoztató eszközökre. Azokat az egyes műfajoknál ismertetjük.

Az Internet viszont a hagyományos műfajú információforrásokon (tanulmány, hír, adatbázis …) kívül sokféle kommunikációs lehetőséget is nyújt, melyeket a szakmai és tudományos információk közvetítésére és szerzésére is széles körűen használhatunk. Ilyen az e-mail, a fórum, a videokonferencia.