6.1. A bibliográfiai hivatkozás

 

A felhasznált irodalom közlésének alapvetően három funkciója van, egyrészt mindenkinek kötelessége a máshonnan származó adatok, gondolatok forrásának megadása, másrészt ezzel bizonyítjuk a témában való tájékozottságunkat, felkészültségünket, harmadrészt segítjük a témában elmélyedni szándékozókat.

A talált információk és információforrások felhasználhatók szószerinti idézetként, tartalmi kivonatolással, bizonyítékként vagy ajánlásként a további tájékozódásra. Mindegyik esetben hivatkozni kell a forrásra. A hivatkozás alapján egyértelműen azonosíthatónak kell lennie a forrásnak és kellő információt kell adni az olvasónak a további tájékozódáshoz.

A hivatkozások elkészítésénél könnyű lesz a dolgunk, ha forrásgyűjtésnél és jegyzetelésénél pontosan és következetesen dolgoztunk a fentebb leírtak szerint, vagyis kijegyzeteléskor, fénymásoláskor felírtuk a felhasznált művek minden azonosító adatát pontosan. Amennyiben nem, ebben a munkafázisban újra elő kell keresni az eredeti dokumentumokat.

Ha bizonytalanok vagyunk egy mű bibliográfiai adataiban vagy mert nem egyértelműek a dokumentumon, vagy mert hiányosan, olvashatatlanul jegyeztük fel, akkor könyvtári források esetén segítenek a katalógusok. Az azokban lévő bibliográfiai adatokat hozzáértő szakemberek állították össze. Egyéb típusú források esetén kérjünk segítséget a tájékoztató szakemberektől (pl.: levéltáros, muzeológus, gyűjteménykezelő …)

Könyvek esetében sohasem a borító adatait írjuk le, hanem a (belső) címlapét, azok nem minden esetben egyeznek.

 

A hivatkozás hiányának és/vagy az azonosíthatatlan hivatkozás lehetséges következményei:

·        plágium (plagizálás – mások eredményeinek, gondolatainak sajátként való közlése, vagyis eltulajdonítása), jogi vita

·        hiteltelen lesz a közlés, megszegi a tudományosság azon szabályát, hogy az adatoknak, következtetéseknek igazoltaknak és ellenőrizhetőknek kell lenniük

·        érdeklődő olvasói nem tudnak segítségével elmélyedni a témában

·        nem közlik tudományos helyen az írását, nem fogadják el a szemináriumi- vagy szakdolgozatát

 

A hivatkozásnak kétféle módon kell eleget tennie a felhasznált irodalom jegyzékében és konkrét hivatkozásokban.