6.1.3. Hivatkozás internetes forrásokra

 

Külön részben térünk ki az internetes hivatkozásra újszerűsége és a letisztázott hagyomány és szabvány hiánya miatt.

A lényeg az, hogy a rájuk való hivatkozás során a nyomtatott forrásoknál alkalmazott alapelvek (adatsorrend, központozás …) szerint kell eljárni. Így attól függően, hogy a bibliográfia melyik formáját választjuk a következőképpen kellene eljárnunk:

·        hagyományos: Szerző (vagy Szerkesztő): Cím, Alcím, Kiadó, Utolsó módosítási dátum, URL, Utolsó letöltési dátum

·        modern: Szerző vagy szerkesztő (Utolsó módosítási dátum): Cím, Alcím, Kiadó, URL, Utolsó letöltési dátum

 

Alapelvek

·        Ezek az adatok közül mindet meg kell adni a hivatkozásnál, ami a forráson fel van tűntetve. Tehát az URL nem elég, mert alig vagy egyáltalán nem segít eldönteni, hogy számunkra érdemes-e megnézni vagy nem, és nem segít az elköltözött források megtalálásában sem. Bizonyos adatok kiderítésénél segít az Impresszum menü.

·        Ha viszont nincsen rajta a forráson, akkor kitalálnunk nem kell, ugyanúgy mint a nyomtatott forrásoknál sem. Sajnos nagyon gyakran esik ennek áldozatául az utolsó módosítási dátum.

·        Kiadóként nem a technikai kivitelezőt kell megadni, hanem a „tartalmilag fenntartó”, tulajdonos intézményt, szervezetet, hiszen az információforrás használati értékéről ez ad tájékoztatást.

·        Az URL-t nyomtatásra szánt szövegben nem húzzuk alá, és írjuk más színnel, mert erős kiemelést jelent.

·        Mivel ezek a forrástípusok elég újak, a rájuk való hivatkozás is sokak számára furcsa, nehezen értelmezhető. Ezért némelyik nehezebben értelmezhető adat elé kiírhatjuk az adatcsoport nevét. Javaslom, hogy a következő adatok esetén tegyük ezt meg: Utolsó módosítás, URL, Utolsó letöltés. Itt is lényeges, hogy következetesen tegyük meg.

·        Több hordozón is elérhető forrásoknál többfélét is megadhatunk. Ezek elválasztására a pontosvesszőt és a vagy szót ajánlom: ’; vagy’

·        A dátumokat internetes források esetén napra, de legalább hónapra pontosan szokás megadni a gyors változások miatt. Erre egységesen a következő formát ajánlom: 2006.01.05.

·        Ha nyomtatásra megszerkesztett elektronikus dokumentumra hivatkozunk (pl.: doc, pdf fájlok), akkor ugyanúgy járunk el, mint a nyomtatott forrásoknál, csak kiegészülnek az adatok az internetes változat miatt megköveteltekkel.

 

Néhány példa a Harvard (név-év) módszerrel:

 

Bánhegyi Zsolt (2002): Az információ alkonya In: Módszertani Lapok, Könyvtárhasználattan, 4., 28-30. p.; vagy URL: http://www.om.hu/main.php?folderID=292&ctag=articlelist&iid=1&articleID=3280 Utolsó letöltés: 2005.08.30.

A Kormány 243/2003. (XII.17.) Korm. rendelete a Nemzeti alaptanterv kiadásáról bevezetéséről és alkalmazásáról (Utolsó módosítás: 2004.01.) Oktatási Minisztérium, URL: http://www.om.hu/main.php?folderID=391&articleID=1478&ctag=articlelist&iid=1 Utolsó letöltés: 2005.04.11.

Palotás Zoltán - Radó Péter (szerk., 2003): A közoktatás tartalmi szabályozásának rendszere Magyarországon, Az Oktatáspolitikai Elemzések Központja nyilvános közpolitikai elemzése, (Oktatáspolitikai elemzések, 1.) Bp., OKI, 56 p., URL: ftp://ftp.oki.hu/oktpol/tartalmi.pdf Utolsó letöltés: 2006.01.05.