Előszó a kötethez
A tananyag célja, hogy a pedagógiai tanulmányaik elején álló hallgatóknak és leendő pedagógusoknak eligazítást nyújtson a tanulásukhoz, munkájukhoz szükséges információk közt. Segítsen nekik hatékonyan keresni, kritikusan értékelni, alkotóan és etikusan felhasználni a szakmai információkat. A téma feldolgozása során egyaránt megismerkedhetnek az elméleti és a gyakorlati pedagógiai tevékenységhez szükséges legfontosabb információforrásokkal.
A Pedagógia BA szak alapozó tanegységei közül a Bevezetés az információs, kommunikációs technológiákba és a Bevezetés a pedagógiai kutatás módszereibe tantárgyakhoz kapcsolódik közvetlenül ez a kötet, de minden más tantárgyhoz, tanulási szituációhoz kapcsolódó információt igénylő feladat megoldásában nagy segítséget nyújt, különös tekintettel a szakirodalmi feldolgozást igénylő dolgozatokra.
Célul tűztük ki a hallgatók információs műveltségének fejlesztését, könyvtári ismereteinek bővítését, kiemelten foglalkozunk a friss, aktuális szakmai forrásokkal. A szakmai tájékozódás forrásain keresztül is eljuthatunk a szemináriumokon és/vagy önálló munkák, önálló tanulás keretében az aktuális pedagógiai témákhoz, mely lehetőséget kihasználva aktív részvételt indukáló többforrású szemináriumokat tarthatunk.
A szakmai információforrások és a szellemi munka technikája, támogatja az esélyegyenlőséget, azáltal, hogy minden hallgatónak segítséget ad a tanulásához és munkájához szükséges információkhoz való hozzájutáshoz és az eredményes felhasználásához.
A tananyag ötvözi a szakmai információforrásokkal kapcsolatos tudnivalókat az általános könyvtárhasználati, informatikai ismeretekkel, így azok is hasznosítani tudják, akik a NAT szellemében részesültek könyvtárhasználati, informatikai képzésben a közoktatásban és azok is, akik életkoruk, hátrányos helyzetű iskolájuk vagy más ok következtében nem. De feltételezi, hogy a hallgatók minimális számítástechnikai és könyvtárhasználati felkészítésben részesültek már korábban.
A kötet pusztán a legalapvetőbb információs intézményeket, műfajokat és tevékenységeket mutatja be röviden. Így tartalma nem teljes, inkább az eligazodáshoz, a munkához igyekszik áttekintést, eligazodási pontokat nyújtani.
A kötethez tartozik egy CD-melléklet is, melyen az itt olvasható szöveg mellett sok gyakorlati példát, mintát, bibliográfiákat és linkgyűjteményeket helyeztünk el, melyek segítségével ki-ki az őt érdeklő témákban mélyedhet el, a szakterületének, érdeklődésének megfelelő konkrét forrásokkal ismerkedhet meg. Ezeket az elektronikus kiegészítő anyagokat piktogramok jelzik a szövegben.
Javasoljuk, hogy a kötetben leírt és a CD-n kiegészített, szemléltetett tananyagot, ne önmagában használja, hanem a hatékony tanulás érdekében, alkalmazza is valamely tanulmányaival, munkájával kapcsolatos feladaton.