Fogalmak

 

Iskolai könyvtár

Iskolamúzeum

Pedagógiai (szak)könyvtár

Pedagógiai múzeum

Tankönyv

 

Iskolai könyvtár: A közoktatásban tevékenykedő nevelési-oktatási intézmények szerves részeként működő könyvtártípus. Funkciója, hogy gyűjteményével és szolgáltatásaival az intézmény információs és tanulási forrásközpontjaként működjön, kiszolgálja és részt vegyen az iskola nevelő-oktató tevékenységében mind tanítási, mind tanulási megközelítésben. Ehhez kapcsolódó részcélja, hogy a könyvtárhasználati ismeretek eszközjellegűvé válásához szükséges tapasztalati és gyakorlási lehetőséget biztosítsa minden tanuló számára. A könyvtári rendszer részeként, annak szolgáltatásait is bekapcsolja az intézmény működésébe és a tanulási-tanítási folyamatba. Gyűjtőkörét és szolgáltatási rendszerét az intézmény pedagógiai programja alapján alakítja ki.

 

Iskolamúzeum: Olyan muzeális gyűjtemény (a múzeum kritériumainak általában nem felel meg), mely általában egy intézmény vagy egy szűkebb régió tanítással kapcsolatos tárgyi emlékeit, elsősorban bútorokat, taneszközöket, tankönyveket, ruhákat, tanárok, tanítók emlékét őrző tárgyakat, írásos dokumentumokat gyűjtenek és mutatnak be. Iskolamúzeumok gyakran régi iskolaépületekben kerülnek berendezésre.

 

Pedagógiai (szak)könyvtár: A „nev.-tud., valamint rész-, rokon- és határtud.-i (okt.-pol., ped., nev.-tört., nev.- és ifjúságszociológia, fejlődéslélektan, összehasonlító ped.-i, ped.-i szociológia, didaktika, szakmódszertanok, gyógyped. stb.) irodalmának gyűjtésére és szolgáltatására specializálódott szakkönyvtár . ~ lehet a tanárképző főisk. és egy., a megyei ped.-i int. szakkönyvtára, valamint más, a fenti szakterület gyűjtésére specializálódott könyvtár, mint pl. ped.-i kutatóint.-i könyvtár stb. Világviszonylatban jellemző, hogy mindezen könyvtárakat egy közp.-i intézmény fogja össze, amely lehet a nemzeti könyvtár szerv.-i egysége vagy különálló, országos feladatkörű szakkönyvtár.” (Celler, 1997., 147. p.) Magyarországon ez utóbbi feladatot az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum látja el.

 

Pedagógiai múzeum: Olyan szakmúzeum, melynek gyűjtőköre a pedagógiai vonatkozású tárgyi emlékek, ezek közül is leghangsúlyosabban a tanítás-tanulás és a gyermekek életével kapcsolatos dokumentumok. Magyarországon az országos feladatkörű pedagógiai szakmúzeum az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum.

 

Tankönyv: Elsősorban a tanulók által használt, a tananyagot tartalmazó információforrás, ma már nem feltétlenül nyomtatott könyv. „Tartalmi vonatkozásban a ~ egy-egy tantárgy tantervben meghatározott, ált. egy tanévre szóló tananyagát tartalmazza tud.-an megalapozott, elfogadott tényanyaggal, nev.-i feladatokat is megvalósítva, rendszerességre és teljességre törekedve. Módszertani szempontból a ~re a ped.-i tudatosság, didaktikai apparátus használata, pszich.-i megalapozottság és módszertani kultúra jellemző, megformálására pedig a nyelvi-stiláris tisztaság, a világosság, a kommunikációs változatosság és az összhang (szöveg és kép együtthatása), valamint az esztétikus, vonzó küllem. A nyomdai kivitelezés követelményei közé tartozik továbbá az igényesen egyszerű, jól tagolt, könnyen olvasható nyomtatás, a tartósság és az elérhető, mérsékelt ár. - Szorosabb (jogi) értelemben hazánkban ~ az a kiadvány, amelyet az erre jogosult min. az egységes oktatási tv.-ek és az ezt kiegészítő tkv.-rend. szerint ~vé nyilvánít, s ennek alapján az MKM [az oktatással foglalkozó minisztérium] hiv. tankönyvjegyzékében is megjelenik.” (Karlovitz, 1997., 461. p.)