2.2.1.
Tanulási stratégia
A stratégia eredetileg a hadműveletek megtervezésére és végrehajtására vonatkozó katonai megoldásokat jelentette. A stratégia egymást követő konkrét gyakorlati lépéseken keresztül valósul meg. Ezeknek a lépéseknek az összefoglaló neve: „taktika”. Mi itt tanulási stratégiáról beszélünk, vagyis a tanulás „hadműveletének” megtervezéséről és végrehajtásáról. És azokról a taktikai lépésekről, melyeken keresztül a tanulási stratégiánk megvalósul.
A tanulási stratégiákról többféle feldolgozásban, többféle elnevezéssel és egymástól kisebb mértékben különböző tartalommal olvashatók tanulságos leírások. Két jellemző tulajdonságkör azonban valamennyi megfogalmazásban visszatér. Az egyik, hogy a tanulónak ajánlott stratégiában a taktikai lépések vagy a tananyag globális megközelítését tartalmazzák, vagy az analitikusat, vagy e kettő együttes érvényesítését.
· A tanulás globális jellege azt jelenti, hogy a tanuló a nagy összefüggések átlátására törekszik, átfogó képet akar kapni a tananyag leglényegesebb kérdéseiről. Arra törekszik, hogy az újonnan megismert tartalmakat hozzákapcsolhassa már meglévő tudásához. Ebből a széles, lényegre összpontosító áttekintésből minél gyorsabban el akar jutni a következtetések levonásáig.
· Az analitikus tanulás inkább a részletekre összpontosít. A konkrét tényekre és ezeknek a tényeknek a logikus összekapcsolására. Abból indul ki, hogy a részletekben van a lényeg. De fontosnak tartja a részletek sorrendjét is: figyel arra, hogy melyik tényt, adatot, melyik követi. Ez utóbbi tulajdonsága miatt az „analitikus” helyett ennek a tanulási taktikának a megnevezésére gyakran használják a szekvenciális kifejezést is.
A tanulási stratégiák másik közös tulajdonsága, hogy
valamennyiben szerepel legalább egy olyan taktikai lépés, amely a kérdések megfogalmazását tartalmazza. Nem
magukat a kérdéseket, csak azok megfogalmazásának igényét. A tanulási
stratégiák ugyanis abból indulnak ki, hogy a hatékony tanulásnak az a
meghatározó lépése, ha a tanuló maga fogalmazza meg azokat a kérdéseket,
amelyekre a tananyagtól választ vár. Már az is komoly előrehaladás a
tanulásban, ha eljutunk idáig. Maguk a kérdések pedig
kijelölik számunkra azt is, hogy merre menjünk tovább. Ebben a taktikai
lépésben elrejtve megbújik még egy jellemző: nem ugyanazokat a kérdéseket teszi
fel minden tanuló.