Technikai feltételek

 

A CD melléklet használatát egy interaktív menürendszer segíti, ami a CD behelyezése után, a számítógép teljesítményétől függően hosszabb-rövidebb időn belül automatikusan megjelenik. Minden igyekezetünk ellenére előfordulhat, hogy régebbi számítógépeken a CD nem indul el.

 

A CD indításához szükséges minimális rendszerkövetelmények:

800 MHz Pentium II. 64 MB RAM, 32 MB VGA RAM, CD olvasó optikai meghajtó, 16 bites hangkártya, Windows XP operációs rendszer.

 

Amelyik számítógépen ezek a feltételek nem állnak rendelkezésre, ott a CD indítása és használata vagy nem lehetséges, vagy bizonytalan, nehézkes.

 

A CD használata meglehetősen nagy erőforrásokat igényel a számítógéptől, ezért előfordulhat, hogy közben más programok, illetve a számítógép tevékenysége lelassul. Ez nem jelent hibás működést. Ha ilyen jelenséget tapasztalunk, akkor a számítógép teljesítménye nem elegendő. A CD böngészése közben más programok használatát érdemes ideiglenesen abbahagyni.

 

 

Az interaktív menürendszer

 

A CD minden tartalma elérhető a menürendszer gombjainak a használatával. A megjelenő képernyő a tartalmak böngészése közben általában öt részre osztható:

 

 

A bal felső sarokban a sárgával jelölt terület gombjai az adott fejezet tartalmában való navigációt segítik. Az egyes fejezetek szöveges része, illetve kiegészítő részei (irodalom, fogalomtár, mellékletek) közötti gyors váltást segítik elő. Ezekkel a gombokkal mindig az adott fejezeten belül, a törzsszöveg és a kiegészítések között válthatunk.

 

A képernyő felső részén elhelyezkedő piros színnel jelölt területen az éppen akkor megjelenített tartalomnak a teljes kiadvány struktúrájában való helyzetét követhetjük. Ez a rész is tartalmaz interaktív navigációs részeket. Minden esetben megmutatja az aktuális fejezetet és alfejezetet.

 

A bal oldali sávban a kék színnel jelölt területen a legtöbb esetben a megjelenített szöveghez tartozó fogalmi készlet, vagy más egyéb, kiegészítő részek jelennek meg. Az itt előtűnő fogalmak az aktuális fejezet fogalmi készletét mutatják meg.

 

A zöld színnel jelölt középső részen jelenik meg a böngészett tartalom. A navigációtól függően a törzsszöveg, az irodalom, vagy akár a feladatok, stb. A legtöbb esetben a szöveges rész nem fér el egy képernyő méretű, illetve egy ablaknyi területen, ezért ennek a résznek a jobb oldalán, szükség szerint megjelenő görgető sávok segítik a szöveg folyamatos olvasását.

 

A szöveg számos hivatkozást tartalmaz: egy-egy fogalmat, prezentációs diasorozatot, esetleg videót vagy más multimédiás tartalmat jeleníthetünk meg, ha a szövegben a kiemelt színnel jelölt szóra vagy szimbólumra kattintunk. A mellékletek egy része a CD-n található és kattintásra, a számítógép rendszerteljesítményétől függően hosszabb-rövidebb idő alatt, egy másik előugró ablakban jelenik meg. A menürendszer nem tartalmaz beépített lejátszókat, vagy megjelenítő programokat, csak a navigációt segíti. Egy prezentáció, vagy videó megjelenítéséhez a szükséges programnak a számítógépen előzőleg jelen kell lennie. A legtöbb szokványos számítógépen ezek a segédprogramok telepítve vannak. Ha mégsem, akkor az alábbi programok telepítésével férhetünk hozzá a CD lévő összes tartalomhoz:

 

Microsoft Office Power Point

Media Player

 

A képernyő alsó része, a szürke színnel jelölt terület a fejezetek közötti navigációt szolgálja. Bizonyos gombokkal a fejezetek és alfejezetek között lapozhatunk előre, illetve vissza. Lapozás közben célszerű figyelni a képernyő tetején, a piros színnel kiemelt területen megjelenő címeket és alcímeket is. Ugyanitt találhatunk két fontos gombot. Az egyikkel minden oldalról elérhetjük az adott kötet tartalomjegyzékét, a jobb alsó sarokban lévő gomb pedig minden esetben a CD kezdőoldalára vezet minket vissza. Ennek a használatával ugyanabba a helyzetbe navigálhatjuk magunkat, mintha éppen akkor helyeztük volna be a CD-t.