9. 1. Egészségügyi szolgáltatók

 

Az egészségügyi szolgáltatókhoz két nagy csoport tartozik: a védőnői szolgálat és a gyermek-, háziorvosi hálózat. A következőkben a családdal végzett tevékenységüket mutatjuk be.

A védőnői hálózat feladata, hogy a gyermek fejlődését veszélyeztető tényező észlelésekor a háziorvos, illetve a gyermekjóléti szolgálat haladéktalan értesítése mellett a veszélyeztetett gyermeket és családját fokozott gondozásba vegye; valamint a családgondozás keretében a gondozott családban előforduló egészségügyi, mentális és környezeti veszélyeztetettség megelőzze, felismerése érdekében segítséget nyújtson a helyes életvitelhez, a harmonikus, szerető családi környezet kialakításához. A védőnő köteles a gyermekjóléti szolgálatot és a háziorvost értesíteni, illetve hatósági eljárást kezdeményezni a gyermek bántalmazása, súlyos elhanyagolása, a gyermek önmaga által előidézett súlyos veszélyeztető magatartása vagy egyéb súlyos veszélyeztető ok fennállása esetén. A védőnők szerepe a jelzőrendszerben rendkívül meghatározó, hiszen fő feladatuk a várandós anyák és 0-18 éves korú gyerekek figyelemmel kísérése, a családok egészségének megőrzése, a betegségek megelőzése, tanácsadás, életvezetési segítségnyújtás részben mentálhigiénés, kisebb mértékben szociális tájékoztatás. Elsősorban preventív feladatokat lát el, hiszen ő az, aki a gyermek legfiatalabb korától első jelzőrendszerként működik. Fontos a gyors helyzetfelismerés, a szakmai tudásához mérten időben történő jelzés, a súlyosabb esetek kialakulása érdekében. 

A háziorvosi és gyermekorvosi hálózat feladataik között szerepel az ifjúság – egészségügyi gondozása, a kiskorúak harmonikus testi és lelki fejlődésének elősegítése. Az egészségügyi alapellátás és szakellátás területén működő egészségügyi szolgáltatók feladataik ellátása során kiemelt figyelmet fordítanak a gyermekek egészségét veszélyeztető tényezők megelőzésére, felismerésére és megszüntetésére. Ebből következik, hogy a gyerekorvos a gyerek születetésétől fogva egészen 18 éves koráig figyelemmel tudja kísérni a gyerek fizikai és pszichés fejlődését. Ha olyan problémát észlel, ami a gyermekvédelem hatáskörébe tartozik, törvényi kötelezettsége írásban jelezni a gyermekjóléti szolgálat felé.