1. Az iskolák belső világa (Golnhofer Erzsébet)

 

1. 1. Az értelmezések sokszínűsége

 

Az iskolákra alapvetően úgy tekinthetünk, mint a közoktatási rendszer részeként működő intézményekre, amelyeknek fő funkciója a szocializáció, a nevelés segítése, a kultúra újratermelése más társadalmi intézményekkel (család, médiumok, stb. ) együttműködve. Más oldalról nézve azt is mondhatjuk, hogy az iskola, mint szervezet különféle emberek (főként pedagógusok, diákok) szándékosan összehangolt tevékenysége a gyermekek (ma már gyakran felnőttek is) nevelése, oktatása érdekében. (Lásd a 2. fejezetet: Az iskola, mint szervezet.)

Az iskolák működését sokféle makroszintű társadalmi, gazdasági, kulturális tényező befolyásolja az oktatáspolitikán, a különböző társadalmi csoportok érdekeltségi viszonyain, a különféle tágabb és szűkebb körben ható értékeken, stb. keresztül. Emellett számolni kell az iskolákat körülvevő szűkebb környezet sajátosságaival, például a helyi demográfiai, gazdasági, társadalmi, kulturális helyzettel is. A felsorolt, iskolákra ható tényezők napjainkban gyorsan változnak, s e változásokkal együtt az iskolákkal kapcsolatos társadalmi elvárások köre és jellege is módosul. Az iskolák nagyon bonyolult társadalmi, gazdasági, kulturális környezetben működnek, így belső életük komplex, összetett világa nehezen írható le. Az utóbbi nézetet erősíti az is, hogy az iskolák sajátosságainak csak egy része látható, rejtett világáról, az iskolán belüli informális kapcsolatokról, az iskolákban tevékenykedők nézeteiről, értékeiről, attitűdjeiről, stb. kevés információval rendelkezünk.

Régebbi szakirodalmakban, megközelítésekben az iskolák belső világát gyakran azonosították az iskolák légkörével, az egyének által észlelt belső sajátosságokkal, a szervezettel kapcsolatos attitűdökkel, érzésekkel, elégedettségekkel, elégedetlenségekkel. A Halpin és Croft által 1963-ban először alkalmazott szervezeti klíma kifejezés csak a hetvenes években jutott el Európába s jelent meg a hazai szakirodalomban (Csapó-Csécsei, é. n. ). A fent említett kutatók által kialakított klímateszt a szervezeten belüli komfortérzést, a munkahelyi közérzetet és légkört mérte. A különböző szociálpszichológiai kutatások e témában főként a vezetők hatékonyságát, demokratizmusát és a tantestületek egységességét, bensőségességét kutatták. Hazai munkákban a hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején a tanárok véleményén keresztül vizsgálták a munkahelyi (iskolai) légkört (Halász, 1980), a kilencvenes években megjelentek a tanulók, illetve a tanárok és a tanulók közérzetéhez kapcsolt kutatások is (Meleg, 1997; Szabó – Lőrinczi, 1998; Aszman, 2001). Az iskolára jellemző egyéni arculat, az intézményi atmoszféra kifejezésére Kozéki Béla vezette be az iskolaethosz fogalmát (Kozéki, 1991).

Az elmúlt egy-másfél évtizedben a sokszínűvé (plurálissá) és decentralizálttá vált magyar oktatási rendszerben különböző szempontok mentén (iskolafenntartók, vállalt, alkalmazott pedagógiai koncepciók, ideológiák, társadalmi, pénzügyi háttér, stb. ) differenciálódtak az iskolák. Azt is mondhatjuk, hogy minden iskola más, minden intézmény egyedi sajátosságokkal bír. Ez nem csak azt jelenti, hogy különböző tulajdonságok alapján a nevelési-oktatási intézmények különféle típusokba sorolhatók, mint például: milyen társadalmi, kulturális hátterű diákok tanulnak az adott intézményben, hogyan sorolják osztályokba a diákokat, mit tanítanak, hogyan szervezik meg a tanulók iskolai tevékenységeit, mennyire nyitott az iskola az őt körülvevő szűkebb és tágabb környezet igényeire, életére. Az intézményeknek „alkati” jellemzőik is vannak, amelyeket a bennük tevékenykedő emberek (vezetők, tanárok, diákok, iskolapszichológus, fejlesztőpedagógus stb. ) által képviselt értékek, attitűdök, normák, tevékenységek finom, szubjektív értelmezései - társulva más intézményi sajátosságokkal - hoznak létre, tartanak fenn és formálnak. Tehát az intézményekre úgy is tekinthetünk, mint mentális képződményekre, az emberek által létrehozott és elképzeléseik alapján fenntartott szervezetekre (Beare, 1998, 189. ). Ebben a megközelítésben az iskolák belső világa döntően az iskolák szervezeti kultúrájához kapcsolódóan jelenik meg az elméleti munkákban, az iskolák megismerésében és alakításában, fejlesztésében.

Újabban egyre erőteljesebben érvényesül az oktatás minőségének növelésével s ehhez kötötten az oktatásmenedzsment fejlődésével kapcsolatban az a felfogás, hogy az iskolák belső világát alapvetően az iskolák hatékonyságához, eredményességéhez kötötten értelmezzék, vizsgálják. Ezekben a megközelítésekben az iskola alapvetően nyitott szervezetként jelenik meg, amelyben fontos szerepet kap az iskolával kapcsolatos külső elvárásoknak a bemutatása és hatásainak elemzése is. (Például: a központi szabályozás szerepe; a fenntartói, szülői elvárások, a társadalmi környezet elvárásai, a munkaerőpiac szükségletei, stb. )

A modernitás és a posztmodernitás problémaköre is sokféleképpen hatott az iskolák belső világának értelmezésére. Megjelentek azok a megközelítések, amelyek szerint az iskola világát, „az interakcióban lévő emberek lépéseit a motivációk és a következmények kölcsönös egymásra hatásai határozzák meg, amelyek … egy (iskola)történetileg kialakult szervezeti kultúrában és az ott szövődő társadalmi kapcsolathálóban nyerik el valódi értelmüket. A szervezet és a kapcsolatháló változásaihoz pedig éppen az iskolai élet résztvevői közötti értékazonosságok és értékkonfliktusok közötti ütközések adnak impulzusokat. ” (Perjés – Kovács, 2002, 11. ) Látható, hogy e rendkívül bonyolult „képletben ” a szervezet kapcsolatba lépő tagjai közötti értékazonosság és különbség jelenik meg fontos, az iskolák belső világát befolyásoló tényezőként.

Az iskolák világának komplexitását és helyzethez kötöttségét figyelembe véve kötetünkben megpróbáljuk felhasználni a különféle megközelítések sajátosságait.