33. feladat

A stadioni „balhézást” szélesebb dimenzióba emeli a nemzetek közti gyűlöletet tápláló megannyi „ordas eszme”; újságközlemények alapján elemezzék a leírtakat!

Két szerb autóbuszt is megtámadtak egy hét végén Horvátországban. Személyi sérülés nem történt ugyan, de a több tucat nacionalsita futballhuligán jelentős károkat okozott. A rendőrség szerint a Hajduk Split szurkolói is érintettek az incidensekben. Mindkét busz a Pula-Rijeka (Fiume)-Belgrád útvonalon közlekedett. Az elsőt szombat este Rijeka központjában támadta meg mintegy 80 ember. Mint a sofőr elmondta a szerb RTS televíziónak, néhány személyautó szándékosan elállta az autóbusz útját, majd a támadók csoportja köveket hajigált a járműre, tetemes károkat okozva. A rijekai rendőrség jelezte, hogy dühöngő futballszurkolók nagy pusztítást végeztek már korábban is a belvárosban. A helyi NK Rijeka, első osztályú labdarúgó csapat aznap játszott hazai pályán a szintén horvát Inter Zapresic ellen. A második támadásban is nagyobb csoport állított meg egy szerb turistabuszt röviddel a rijekai incidens után a Rijekától ötven kilométernyire fekvő Ravna Gorában. Feltépték az ajtót, és bekiabálták: "itt vannak a spliti usztasák, most lemészárolunk benneteket" - mondták el később a turistabusz utasai. A rendőrség szerint a Hajduk Split horvát labdarúgó bajnokcsapat szurkolóinak egy csoportja követte el a huligánakciót. A Hajduk Split csapata szombaton Pulában játszott. Az egykori háborús ellenségek - a szerbek és a horvátok - között új feszültség keletkezett.

Egy másik sajtóhírből megtudjuk, hogy Franciaországban milyen intézkedéseket hoztak: Elsősorban a labdarúgó-mérkőzések során a stadionokban tapasztalható erőszak visszaszorítását célozza a törvény, amelyet Franciaországban Nicolas Sarkozy belügyminiszter kezdeményezett. Fel is oszlathatják azon csapatokat, egyesületeket, amelyek szurkolói huligánkodnak. A törvény kötelezi a sportrendezvények szervezőit az ellenőrző videókamerák rendeltetésszerű működtetésére, valamint lehetővé teszi azon csapatok, egyesületek rendeleti úton történő feloszlatását, amelyeknek szurkolói romboló, erőszakos, gyűlöletre vagy diszkriminációra uszító cselekményt hajtanak végre sportrendezvényeken. Hogy mi számít ilyen cselekménynek, azt szintén a törvény alapján felállítandó "a sportrendezvényeken erőszakos cselekményeket megelőző konzultációs nemzeti bizottság" állapíthatja meg. A rendbontó szurkolók ellen 15 ezer eurós pénzbüntetés és egy év szabadságvesztés, vezetőiknek pedig 30 ezer eurós bírság és két év börtönbüntetés is kiszabható lesz ezentúl. A törvény alapján a rendbontóknak a stadionokban és azok közelében való megjelenése is tiltható lesz. Míg a 2003-2004-es szezonban 257 erőszakos cselekményt végrehajtó személy előállítására került sor francia sportrendezvényeken, a tavalyi szezonban már 512 ilyen eset történt. Az idei szezonban, amely az első osztályú labdarúgó-bajnokság 38. fordulójából a 33-nál tart eddig 458 előállításra került sor.