13. A kutatás elő– és utóélete

A szakirodalmazás

Szokolszky Á. (2004) A szakirodalom feltárása és feldolgozása. In Kutatómunka a pszichológiában.  Budapest: Osiris Kiadó. 548–561. részletes útmutató a források típusairól, a könyvtárakról és  adatbázisokról, valamint a keresés logikájáról és a feldolgozás menetéről.

Babbie, E. (2000) Használati útmutató a társadalomtudományi kutatásokhoz. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Balassi Kiadó. 554–564. gyakorlati tanácsok tudományos publikáció olvasásához és kritikus értékeléséhez

http://www.nektar.oszk.hu Az Országos Széchényi Könyvtár NEmzeti KönyvTári Átfogó Információs Rendszere.

http://www.opkm.hu/  Az Országos Pedagógiai Könyvtár adatbázisai

http://www..eisz.hu – EISZ adatbázis, A Web of Science, a Swetsnet Navigator és a Science Direct komplett információ–szolgáltatási rendszeréhez hozzáférés (ez utóbbiban megtalálható a PsycINFO, és a PsycARTICLES!)

www.apa.org/journals/  Amerikai Pszichológiai Társaság (APA) által kiadott folyóiratok

A tudományos publikáció

Szokolszky Á. (2004) A tudományos közlés műfajai, követelményei. In Kutatómunka a pszichológiában.  Budapest: Osiris Kiadó. 561–577. részletes leírás a kvalitatív és kvantitatív típusú kutatás publikációjának tartalmi és formai követelményekről, az írás stílusáról. Kitér az értékelés kritériumaira, valamint az előadásra é poszterbemutatóra is.

Babbie, E. (2000) A tudományos interjú. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Balassi Kiadó. F22–F26. A korrekt szakirodalmi hivatkozásról és a plagizálásról, és jó vezérelvek az adatelemzés bemutatásához.

Babbie, E. (2000) Használati útmutató a társadalomtudományi kutatásokhoz. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Balassi Kiadó. 554–564. gyakorlati tanácsok tudományos publikáció olvasásához és kritikus értékeléséhez

Héra G., Ligeti Gy. (2005) A kutatás lezárása és utóélete. In Módszertan. A társadalmi jelenségek kutatása. Osiris: Budapest.  301–327. Praktikus tudnivalók, ötletek a publikációhoz (pl. a kutatás marketingje, az újraolvasás menete).

Az adatfeldolgozás folyamata

Szokolszky Á. (2004) A statisztika szerepe a pszichológiai kutatásban. In Kutatómunka a pszichológiában.  Budapest: Osiris Kiadó. 168–173. Rövid áttekintés a statisztikai feldolgozás szintjeiről, a nullhipotézis–tesztelés folyamatáról.

Babbie, E. (2000) Adatelemzés alapfokon. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Balassi Kiadó.  453–474. Részletesebben az egy– és  kétváltozós elemzésekről és az alcsoportok összehasonlításáról.

Babbie, E. (2000) Kvalitatív adatelemzés. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Balassi Kiadó. 412–437. Kvalitatív adatelemzés, sok példával illusztrálva, és számítógépes programok bemutatása.

Babbie, E. (2000) Az adatok kvantifikálása.  In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Balassi Kiadó.  438–452. Részletesen  a kódolásról és röviden az  adattisztításról.

Babbie, E. (2000) A társadalomtudományi kutatás statisztikája.  In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Balassi Kiadó. 494–527. Regresszióelemzés, TÖBBVÁLTOZÓS módszerek (faktor– idősor– és útelemzés), a szignifikancia–próbák logikája.

Babbie, E. (2000) Bevezetés az SPSS 8.0 programcsomag alkalmazásába In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Balassi Kiadó.  F44–F79. Szemléletes útmutató a program kezeléséhez: gyakorisági megoszlások, kereszttáblák, szignifikancia–próbák, korreláció és regresszió számítása, indexek és ábrák készítése.

Székelyi M. – Barna I. (2004) Túlélőkészlet az SPSS–hez. Többváltozós elemzési technikáról társadalomkutatók számára. Budapest: Typotex. on–line: http://www.typotex.hu/book/p_0024.htm Az SPSS többváltozós elemzéseihez kézikönyvként.

Vargha A (2000) Matematikai statisztika pszichológiai, nyelvészeti és biológiai alkalmazásokkal. Budapest: Pólya Kiadó Az adatfeldolgozás statisztikai módszereiről, kézikönyvként.