05. A szociálpszichológiai kísérlet 1.

A kísérletezés helye a szociálpszichológiában

Babbie, E. (2003) Az okság fogalma a társadalomtudományi kutatásban. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Balassi Kiadó. 78–101. Az okság fogalma, az ok–okozati kapcsolatok vizsgálatának alapelvei a társadalomtudományi kutatásokban, okfejtési hibák.

Babbie, E. (2003) Bevezetés. Kísérletezés céljára alkalmas témák. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Osiris Kiadó. 250–251. Rövid bevezető a kísérletezés témájához.

Babbie, E. (2003) Változatok kísérleti elrendezésekre. Példa kísérletre. „Természetes” kísérletek. A kísérleti módszer erősségei és gyengéi. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Osiris Kiadó. 258–270. A kísérletek típusai és a velük kapcsolatos problémák. Mikor és hogyan kísérletezzünk?

Csepeli Gy. (1981) Kísérletezés a szociálpszichológiában. In A kísérleti társadalomlélektan főárama. Budapest: Gondolat Kiadó. 5–29. Történeti bevezető a szociálpszichológiai kísérletekhez, példákkal és némi módszertannal..

Szokolszky Á. (2004) A megismerés szintjei: leírás, korreláció, okság, törvény. Determinizmus, redukcionizmus. In Kutatómunka a pszichológiában. Budapest: Osiris Kiadó. 46–59. A kutatások típusai. A kísérlet elhelyezése a többi kutatási stratégia között. Néhány gondolat az okságról.

Szokolszky Á. (2004) A kísérletezés logikája. In Kutatómunka a pszichológiában. Budapest: Osiris Kiadó. 192–198. Rövid bevezetés a kísérletezés témájához, példákkal.

Szokolszky Á. (2004) A kísérleti stratégia értékelése. In Kutatómunka a pszichológiában. Budapest: Osiris Kiadó. 264–267. Mikor jó módszer a kísérlet és mikor nem?

Alapfogalmak és egyszerűbb elrendezések

Babbie, E. (2003) A klasszikus kísérlet. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Balassi Kiadó. 251–258. A kísérlettel kapcsolatos alapfogalmak bemutatása: független és függő változók, mérés, kísérleti– és kontrollcsoport, kettős vak elrendezés, mintavétel és besorolás.

Szokolszky Á. (2004) A kísérletezés alapfogalmai. In Kutatómunka a pszichológiában. Budapest: Osiris Kiadó. 198–207. A kísérlettel kapcsolatos alapfogalmak ismertetése: kutatási kérdés és hipotézis, változók, alapvető elrendezések.

Szokolszky Á. (2004) A kísérleti kontroll és a belső érvényesség. Az érvényesség egyéb fajtái a kísérletezésben. A megbízhatóság. In Kutatómunka a pszichológiában. Budapest: Osiris Kiadó. 213–241. A változók kontrollja és a belső validitás biztosítása. A kísérlet érvényességét és megbízhatóságát fenyegető veszélyek és elhárításuk.

Szokolszky Á. (2004) „Rendhagyó” kísérlettípusok. Kvázikísérletek. In Kutatómunka a pszichológiában. Budapest: Osiris Kiadó. 250–264. A tipikus keretek közé nem illeszkedő elrendezések és természetes kísérletek bemutatása, részletesebben, mint Babbie–nél.

Többváltozós elrendezések

Szokolszky Á. (2004) A többváltozós kísérletek. In Kutatómunka a pszichológiában. Budapest: Osiris Kiadó. 241–250. A többváltozós kísérletek bemutatása.

Gyakorlat: kísérletek szakszövegekben 1.

Fiske, S. T. (2005) Társas alapmotívumok. Budapest: Osiris Kiadó. A szociálpszichológia egyik alaptankönyve, amelyben sok kísérletre találhatunk példát. Az órai példák egy része is innen származik.