06. A szociálpszichológiai kísérlet 2.

A független változó manipulációja

manipuláció ellenőrzése: Olyan mérés, amelynek célja, hogy meggyőződjünk arról, sikerült-e a manipulációval előállítani a független változó kívánt szintjeit.

belső elemzés: A független változó kísérleti manipulációjának kudarcakor alkalmazott eljárás. Ha a manipuláció nem a kívánt mértékben befolyásolta a független változó szintjeit az egyes feltételekben, akkor a résztvevőket utólag, az elemzés céljából újracsoportosítjuk a ténylegesen kiváltott hatás mértéke szerint, és így végezzük el az összehasonlítást. Egyfajta vészmegoldás, mert így elvész a kísérlet belső érvényessége, de együttjárást még ki tudunk mutatni. (06)

elvárási torzítások: (követelményjellemzők) Olyan hatások, amelyek a vizsgálat eredményét a benne részt vevők elvárásainak függvényében torzítják el. Pl. a válaszokat befolyásolhatják a résztvevők (akár téves) elvárásai arra nézve, hogy miről szól a vizsgálat, mi lenne a kutatás szempontjából “helyes” vagy „elvárt” válasz. (06)

manipuláció: A kísérlet során a független változó(k) szisztematikus befolyásolására alkalmazott eljárás. Az alkalmazott módszer szerint két típusa létezik, az instrukció~ és az esemény~. Az előbbi esetben az instrukció variálásával befolyásoljuk a független változót, az utóbbiban valamilyen megrendezett eseménnyel váltjuk ki a hatást. Ennek különleges fajtája a balesetszerű ~, amikor látszólag véletlenül, a kísérletvezető szándékától függetlenül következik be a ~t megvalósító esemény. A független változó elrejtésére, vagyis az elvárási torzítások kiküszöbölésére alkalmazzák. Ld. még kísérleti forgatókönyv, beavatott személy, megtévesztés. (06)

A függő változó mérése

automatizmusok: Olyan mentális, érzelmi és motivációs folyamatok, amelyeket egy környezeti esemény vált ki a személy akaratától függetlenül. Kutatásuk a szociálpszichológia egyik új és dinamikusan fejlődő területe. (06)

értékelés mint függő változó: Az az eset, amikor a kutató a függő változót úgy méri, hogy a résztvevőket valamilyen dolog (személy, csoport, esemény, objektum, stb.) szubjektív értékelésére kéri, többnyire valamilyen skála segítségével. (06)

fiziológiai változók: Olyan élettani jelenségek, amelyek tükrözhetik a résztvevőben lezajló pszichológiai folyamatokat, ugyanakkor nem állnak akaratlagos kontroll alatt. Gyakran alkalmazzák őket függő változóként olyankor, amikor ki akarják szűrni az elvárási torzítások és a társas kívánatosság torzító hatásait. (06)

folyamatorientált kutatás: A szociálpszichológiai kísérletezés olyan fajtája, amely a vizsgált jelenség mögött lezajló ill. azt előidéző (gyakran kognitív) folyamatokra kíváncsi (ld. még problémaorientált kutatás). Ha a folyamat csak közvetetten megragadható, az ilyen kutatásra jellemző a kognitív- és a megítélési feladatok alkalmazása függő változóként. (06)

kognitív feladat mint függő változó: Az az eset, amikor a kutató a függő változót úgy méri, hogy a résztvevőket valamilyen kognitív teljesítményfeladat (pl. emlékezeti felidézés) elvégzésére kéri, és a feladatban mutatott teljesítmény (helyes válaszok aránya, gyorsaság) adja meg a függő változó értékét. Alkalmazása mögött az az előfeltevés rejlik, hogy a résztvevők motiváltak a minél jobb teljesítményre. Gyakran alkalmazzák kognitív folyamatok vizsgálatára. (06)

megítélési feladat mint függő változó: Az az eset, amikor a kutató a függő változót úgy méri, hogy a résztvevőt valamilyen dolog (személy, csoport, esemény, objektum, stb.) valamilyen tulajdonságának megítélésére kéri, többnyire valamilyen skála segítségével. (06)

nemverbális kommunikáció: A kommunikáció azon formája, amely nem szavak segítségével történik. Szociálpszichológiai kísérletekben alkalmazható független és függő változóként is. Utóbbi esetben gyakran azért szerepel, mert kevésbé áll akaratlagos irányítás alatt, így a verbális válaszoknál mentesebb a torzításoktól. (06)

problémaorientált kutatás: A szociálpszichológiai kísérletezés olyan fajtája, amely magának a vizsgált jelenségnek a puszta létére, illetve előfordulási feltételeire kíváncsi, a mögöttes folyamatokra viszont még nem, mert a jelenség még nem eléggé ismert ahhoz, hogy ez utóbbiakról is kidolgozott hipotézisünk legyen. Ld. még folyamatorientált kutatás. (06)

társas kívánatossági torzítások: Olyan hatások, amelyek a vizsgálat eredményét a benne részt vevők azon igényének függvényében torzítják el, hogy megfeleljenek, vagy legalábbis megfelelni látsszanak a társas/társadalmi kívánalmaknak. A válaszokat befolyásolhatják a résztvevők elképzelései arra nézve, hogy mi a “helyes” vagy „elfogadható” válasz illetve viselkedés. (06)