07. A szociálpszichológiai kísérlet 3.

Etikai kérdések és lezáró beszélgetések

Babbie, E. (2003) Etikai és politikai szempontok a társadalomtudományi kutatásban. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Balassi Kiadó. 530–554. A kutatás etikai elveinek és a társadalomtudományi kérdések vizsgálatával kapcsolatos politikai problémák bemutatása, példákkal.

Szokolszky Á. (2004) A pszichológiai kutatás etikai kérdései. In Kutatómunka a pszichológiában. Budapest: Osiris Kiadó. 174–189. A kutatás etikai alapelvei. A kutató felelőssége a kutatásban résztvevőkkel és a társadalommal szemben.

Statisztika a kísérletekben

Babbie, E. (2003) Adatelemzés alapfokon. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Balassi Kiadó. 453–474. Bevezetés a statisztikai adatelemzésbe. Míg a fejezet első része főleg a statisztikából tanultak átismétléséhez hasznos, a továbbiakban a szerző bemutatja a kísérletekben is gyakran használt eljárások, a csoportok közti összehasonlítás és a többváltozós elemzés logikáját.

Szokolszky Á. (2004) A statisztika szerepe a pszichológiai kutatásban. In Kutatómunka a pszichológiában. Budapest: Osiris Kiadó. 168–174. Alapfokú ismeretek a statisztika felhasználói számára.

Babbie, E. (2003) A Lazarsfeld–paradigma. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Balassi Kiadó. 475–493. Bár a fejezet nem elsősorban a kísérletek eredményeinek statisztikájáról szól, olyan betekintést ad a többváltozós elemzések logikájába, amely segít megérteni a többváltozós kísérleteket és a velük kapcsolatos statisztikai módszereket is.

Vargha A. (2000) Matematikai statisztika pszichológiai, nyelvészeti és biológiai alkalmazásokkal. Budapest: Pólya Kiadó. Nehezen nélkülözhető statisztikai alaptankönyv az eloszlásoktól a varianciaanalízisig.

Kitekintés: a társas információfeldolgozás kísérleti vizsgálata

Szokolszky Á. (2004) Mérési hagyományok: reakcióidő, pszichofizika, pszichofiziológia. In A társadalomtudományi kutatás gyakorlata. Budapest: Osiris Kiadó. 135–155. Az általános pszichológiában alkalmazott és a társas információfeldolgozás modern szociálpszichológiája által is átvett mérési technikák.

Kitekintés: a társas információfeldolgozás kísérleti vizsgálata

Szokolszky Á. (2004) „Rendhagyó” kísérlettípusok. Kvázikísérletek. In Kutatómunka a pszichológiában. Budapest: Osiris Kiadó. 250–264. A tipikus keretek közé nem illeszkedő elrendezések és természetes kísérletek bemutatása, részletesebben, mint Babbie–nél.

Gyakorlat: kísérletek szakszövegekben 3.

Fiske, S. T. (2005) Társas alapmotívumok. Budapest: Osiris Kiadó. A szociálpszichológia egyik alaptankönyve, amelyben sok kísérletre találhatunk példát. Az órai példák egy része is innen származik.