A 60-as 70-es évek Olaszországa a könnyűzenén keresztül

(olasz szakos, illetve olaszul olvasni tudó főiskolai/egyetemi hallgatók, illetve végzett tanárok számára)

készítette:

Falvay Dávid dfalvay@yahoo.com

Bevezetés

E feladatsor célja hogy a 60-as 70-es évek Olaszországának a korabeli olasz könnyűzene néhány kiemelkedő példáján keresztül ismerjék meg a hallgatók. A feladatsor elvégzése során egyrészt szöveges, audió és képanyagokat gyűjtünk az adott korról, másrészt a szerzett információkat megkíséreljük oly módon rendszerezni, hogy a társadalom és politika kérdéseit, valamint a „canzone d’autore” mint művészeti ág összefüggéseit is megvizsgáljuk. A dalszövegek és maguk a dalok e megközelítésben egyszerre kordokumentumok, történeti források és irodalmi alkotások.

Egy kortárs olasz költő e szavakkal fordult a dalszerző De André-hoz:  „…la sua poesia, poiché la sua poesia c’è, si manifesta nei modi del canto e non in altro; la sua musica, poiché la sua musica c’è, si accende e si espande nei ritmi della sua canzone e non altrimenti. Per quanto il suo dono di affabulazione crei una certa magia, non sarebbe in grado di soggiogare l'uditorio senza il 'foco' di quella concrezione e sintesi." Mario Luzi: Caro de André, in AA.VV: Fabrizio de André, Accordi eretici. Euresis Edizioni, Milano 1997., 14.

A feladat

A feladatsor elvégzése során egyrészt a kor könnyűzenéjéről, annak néhány képviselőjéről gyűjtünk adatokat, másrészt a korszak néhány fő történeti problémáját, társadalmi kérdését mutatjuk be.

A feladat elvégezhető egyéni munka keretében, valamint pár- illetve csoportmunkában is. A feladat elvégzéséhez legalább középfokú szintű olasz nyelvtudás, valamint alapvető számítógépes ismeretek (word, internet explorer biztos használata) szükséges.

A feladat elvégzése során főképp internetes források segítségével kell adatokat gyűjteni, azokat rendszerezni, összefoglalni. Ezen kívül dalszövegeket, képeket és lehetőség szerint audió anyagokat kell majd lementeni és módosítani.

.

A lépések

1.  www.galleriadellacanzoneitaliana.org honlapon keresse meg, mit írnak a kor zenéjéről. Készítsen kb fél oldalas összefoglalót word formátumban.

1. Mit jelent a „cantautore”, illetve a „canzone d’autore” kifejezés, fogalmazza meg saját válaszát, illetve használja a wikipedia címszavait segítségül

1. A wikipedián az „Anni 1960” és az „Anni 1970” címszavak segítségével határozza meg ezen időszak legfőbb társadalmi, politikai folyamatait. Segítségül a következő kifejezéseket határozza meg: „miracolo economico” „società del benessere”  „il Sessantotto/la contestazione”, „gli anni di piombo.” Készítsen egy, másfél oldalas összefoglalót word formátumban, s válasszon a négy kifejezéshez egy-egy jellemző képet keresőmotor segítségével (www. google.it/immagini) s illessze azokat a szövegbe.

1. Keressen információt Lucio Battistiről, Fabrizio De Andréról és Gino Paoliról ről (www.cantaitalia.com). Mindegyikük definiálható cantautore-ként? Miért?

1. Töltse le Battisti „Emozioni,” De André „Ballata dell’amore cieco” és Gino Paoli „Quattro amici al bar” című dalainak szövegét, és amennyiben lehetséges zenéjét is. www.canzoni-mp3.it

1. Hogyan ábrázolja a szerelmet De André dala, és milyen kapcsolat fedezhető fel a zene és a dallam hangulatvilága valamint a szöveg között?

1. Milyen értékek és milyen megalkuvások fogalmazódnak meg a Quattro amici című dalban? Milyen összefüggésben állnak ezek az értékek a 3. kérdésben összefoglalt történeti eseményekkel, fogalmakkal?

1. Milyen „emozioni”-ra utal a Battisti-dal címe és refrénje?

Konklúzió

Fogalmazza meg a fentiek alapján saját véleményét arról, milyen kapcsolat lehet össze a canzone d’autore és a kor társadalmi, politikai eseményei között. (kb. fél oldal).

Források:

Olasz könnyűzene: (szövegek, mp3, diszkográfiák, életrajzok)

·        www.italianissima.net

·        www.canzoni.it

·        www.cantaitalia.com

·        http://gridcogames.com/HOI%20Stuff/Italy.htm

Történelem és könnyűzene:

·        www.galleriadellacanzoneitaliana.org
Egy évszázad történelme a dalokon, az emlékeken és a divaton keresztül

·        www.regosa.com/JSentimental/JSentimental.html
a 30-as 40-es évek dalai

·        http://digilander.iol.it/starax/canzone.html