előző tartalom következő


 

A társadalomtörténetírás főbb fejlődési állomásai

1. A társadalomtörténetírás kezdetei

 

A gazdaság- és társadalomtörténet együttes kutatása a 19. század második felében kezdődött meg, megkülönböztetve magát mind a tradicionális politikatörténetírástól, mind pedig a történeti elemzést egyre inkább mellőző közgazdaságtantól. A társadalomtörténet kialakulásának előfeltételei:

1.        A 18–19. század fordulóján jelent meg a társadalom elkülönült létezésének gondolata. A korábbi történeti munkákban persze szintén találhatunk olyan részeket, melyeket ma társadalomtörténetnek nevezünk, de ezek inkább csak érdekességként jelentek meg.

2.        A tudomány professzionalizációja a 19. század második felében jött létre, s egyfelől a közgazdaságtan, a szociológia, a politikatudomány, valamint másfelől a történetírás különváltak egymástól.

A professzionális történetírás azonban továbbra is elsősorban a nemzetállam paradigmájában gondolkodott, elsősorban politikatörténeti volt, a társadalomtörténet még jóideig a periférián maradt. Németországban a 19. század utolsó évtizedeiben a közgazdaságtan ún. történeti iskolája, illetve a szociológia azonban erős érdeklődést mutatott a gazdasági és társadalmi fejlődés történeti tényezői iránt. Gustav von Schmoller (1838–1917) vagy Max Weber (1864–1920) nagy jelentőségű, történeti megközelítést alkalmazó munkái említhetők.

 

 

 

előző tartalom következő