Keresés

Gyakorlatok

 

1. Írja ki az olvasmányban szereplő participiumokat (20) és infinitivusokat (6), majd határozza meg a őket!

 

2. Tegye függővé az alábbi mondatokat a zárójelbe tett igéktől (= alkosson accusativus cum participio-s szerkezetet) a megadott minta szerint!

KÒrh ™j kibwtÕn ØpÕ toà patrÕj ™nebl»qh. (edon)

KÒrhn edon ™j kibwtÕn ØpÕ toà patrÕj ™mblhqe‹san.

”Eti œsti oátoj. (ÆsqÒmhn)

Aƒ nÁej ¼kousin. (Ésqeto)

`H gun¾ e„sel»luqa. (Ésqonto)

TÕ kibwtÕn dišfqarto. (edon)

BoÚlontai aÙtÕn oƒ A„gÚptioi „de‹n. ( Ésqeto)

TÕ bršfoj ™tšcqhn. (e‡domen)

`H kÒrh ¥rti tštoke tÕ bršfoj. (edej)  

P£rioj sofÕj œnqade ™pidhme‹. (ÆsqÒmhn)

œnqade  itt

 

 

3. Hány szóból áll a felirat? Kinek állították? Mi lehetett a tárgy és a felirat funkciója?

Milyen nemzetiségű lehetett az illető?


 

 

Az alábbi feliratnak ugyanaz volt a szerepe, mint az előzőnek. A „kulcs” igéjük is megegyezik, azzal a különbséggel, hogy a lenti szöveg a korabeli kiejtésnek megfelelően E–nal írja az AI kettőshangzót. Melyik ez az ige? Továbbá, ezúttal két személyt is megismerhetünk a szövegből: hogy hívják őket? Milyen rokoni kapcsolatban állnak egymással? Írja át a szöveget saját betűivel! Tagolja szavak és mondatok szerint! Mely betűket ír másként a felirat? A 7. sorban két aláhúzott betűt lát, ezek számokat jelölnek: a M 40-et, az A 1-et. Mire vonatkoznak a számok? A 8. sorban egy alulírt ióta „hiányzik” (ezt sem ejtették!), a sor utolsó betűjét pedig véletlenül a következő sor elejére is kiírták.

 

 

 

 

A hibásan írt igével itt is találkozhatunk. Pedig ez a szöveg már a betűk formáját és megmunkálását tekintve is sokkal igényesebb az előző kettőnél, még központozással is igyekszik megkönnyíteni az olvasó dolgát. Milyen írásjeleket használ, és milyen funkcióval?

Az utolsó két sor szintén egy olyan formulát alkalmaz, amelyik már az előző feliratban is szerepelt; mi a formula lényege?

Az utolsó előtti sor egy tulajdonnevet tartalmaz; milyen kultúrkörből származik a fogalom?

Írja át ezt a szöveget is saját betűivel és központozásával!

 

 

 

Jól ismert igénknek ezúttal már az első szótagját sem a klasszikus helyesírási szabályoknak megfelelően, hanem kiejtés szerint írták. Milyen hangnak ejtették azt a kettőshangzót, amelyet az előző feliratokon még szabályosan kettőshangzónak írtak?

Az írásképen feltűnő még, hogy a betűk közül kettő is a kisbetűs változatokra hasonlít; melyik ez a kettő? 

Ezen a feliraton is olvashatunk számot kifejező betűket, de ezúttal nem a betűk alá, hanem föléjük húzott vonallal hívják ra föl a figyelmet. Az első betű 80-at, a második 5-öt jelöl; melyik két betűről van szó?

A feliraton egyetlen ember neve olvasható. Hogy hívják? Hogyan azonosítja a szöveg az illetőt közelebbről?