Kezdőlap | Tartalomjegyzék | Wathay Ferenc |  

Wathay és az embléma

Ocasio

Ez az érdekes kép az Occasio (Alkalom) allegorikus figuráját ábrázolja. A képet jobban megértjük, ha ismerjük a Carmina Burana c. középkori vágáns dalgyűjtemény népszerű "Fortune plango vulnera..." kezdetű énekét: "Verum est, quod legitur, / fronte capillata, / sed plerumque sequitur /Occasio calvata." Vagyis: Igaz, amit olvashatunk, hogy elöl hosszú a haja (Fortunának), azonban amikor meg akarod ragadni, gyakran (kiderül, hogy) kopasz. A modás eredetileg a Dicta Catonis (Cato mondásai) című antik szentenciagyűjteményből származik (Rem, tibi quam noris aptam, dimittere noli: / Fronte capillata, post est Occasio calva, 2.26) Mivel a Catonak tulajdonított distichonok évszázadokon át a kisiskolások első memoriter szövege volt, Wathay akár a soproni scholából is emlékezhetett a versikére. Az Occasio kezében borotva van -- nyilván ezzel borotválja le hátül az üstökét. A szárnyas bokák és a kerék arra utalnak, hogy az Alkalmatosság atribútumai összekeveredtek a Fortunáéval, hiszen az ikonográfiai hagyományban rendszerint a szárnyas Szerencse áll forgó keréken vagy golyón.

Occasio
Wathay egyik lehetséges mintája: Horatij Carpani ... Commentaria absolutissima in alteram iuris municipalis partem, quae nouissima dicitur ... - Francoforti, sumptibus Nicolai Bassaei, 1600. Megegyezik a motto, a kerék, a szárnyas boka, a "ruházat", a borotva.

Pulvis

A szalag felirata: O HOMO MEMENTO QVOD PVLVIS ES ET IN PVLVEREM REVERTIS. Az Ószövetségre (Porból vagy és porrá leszel, Gen 3.1) visszavezethető mottó kis változtatással számos egykorú szentenciagyűjteményben megtalálható.

Memento

Ez a 17. századi Memento nem a közvetlen előkép, hanem csak az ábrázolás típusát szemlélteti.

Utolsó itélet

Vízfestékkel színezett utolsó itélet tollrajz. A szalagon: SURGITE MORTVI ET VENITE AD IVDICIVM (Támadjatok fel, halottak, és jöjjetek az Ítéletre). A Szent Jeromos Újszövetség kommentárjaira visszavezethető (Super Mattheum) mondás gyakran fordul elő az Utolsó ítéletet ábrázoló képek felirataként.

Dürer

Dürer közismert Utolsó ítélet fametszete (A kisebbik Passió 35. lapj) volt nyilvánvalóan Wathay festményének az előképe. Minden bizonnyal valamely 16. századi német kiadású illusztrált Bibliából vette a mintát. Érdekes, hogy az Úr két oldalán térdeplő alakokat elhagyta, az égi szférát pedig sűrű fekete felhőkkel választotta el a földi jelenettől.