előző tartalom következő

 

A gazdasági növekedés fő trendjei

Kelet-Közép-Európa gazdaságai a kommunizmus idején

 

Kelet-Közép-Európában a háborút követő újjáépítési szakasz után nem következett be egy több évtizedes, egységes, gyors fejlődés jellemezte periódus. Az olajválság a kommunista országok gazdaságaira is hatott, de a válságjelenségek csak a 70-es és 80-as évek fordulóján állandósultak. A rendszerváltás viszont újabb választóvonalat jelent a régióban; ez a nyugat-európai gazdaságok esetében hiányzik.

 

 
Kelet-Közép-Európa gazdaságainak növekedési pályáját a második világháborút követő évtizedekben a háború által okozott súlyos károk és a szovjet típusú központosított tervgazdálkodás határozták meg. A legnagyobb jelentőségű átalakulás a tulajdonviszonyokban következett be (a pénzügyi, ipari és kereskedelmi szektor államosítása; többnyire megindult a mezőgazdaság kollektivizálása is). A külkereskedelem állami monopólium lett, s a nyugati országoktól való fokozódó elzárkózás jellemezte.

1950 után a központosított tervgazdálkodás keretei között erőltetett iparosítás zajlott. Ez a GDP változó növekedési ütemeit eredményezte, nemzetközi összehasonlításban mérsékelt sikerrel. (4.1. táblázat, 4.1. diagram.)  Igen nagy szektorális és egyéb aránytalanságok alakultak ki. Mindenekelőtt a fogyasztás és a felhalmozás korábban jellemző arányai tolódtak el az utóbbi javára. Ezen belül a nehézipar aránytalanul nagymértékben részesült a beruházásokból és a munkaerőből. A könnyűipar, az infrastruktúra és a mezőgazdaság fejlesztése háttérbe szorult. Az 1950-es évek közepétől a tervutasításos gazdasági kereteken belül számos ponton módosították a gazdaság irányítását. Csökkentették a tervmutatók számát, nagyobb teret engedve a vállalatok önállóságának. Alacsonyabb növekedési ütemet és mérsékeltebb felhalmozási hányadot irányoztak elő. A rugalmasabb központosított irányítás mellett egy ideig viszonylag jelentős gazdasági növekedés valósult meg, ami az 1960-as évek közepén több országban lelassult.

Az 1960-as évek első felének rossz gazdasági eredményei több országban a korábbiaknál átfogóbb reformok kidolgozására ösztönözték a politikai döntéshozókat. A reformtervek az e tekintetben élenjáró Csehszlovákiában és Magyarországon egyaránt a tervgazdálkodás és a piaci viszonyok valamiféle összebékítését célozták: a vállalatok önállóságának növelését, ezzel párhuzamosan a központi irányítás, az érdekeltségi rendszer fokozását irányozták elő. Ugyanakkor a központi irányítás megőrzött bizonyos alapvető döntési jogköröket az ár-, bér- és jövedelemszabályozás terén, melyekkel különösen a teljes foglalkoztatottságot és a fogyasztói árak stabilitását kívánták elérni. Csehszlovákiában e reformok 1968-ban (politikai okokból) teljes kudarccal végződtek, míg Magyarországon mérsékelt eredménnyel jártak. A reformok ellenére a 70-es években lelassult a növekedés, sőt, egyes években és országokban már komolyabb válságjelenségeket is láthatunk. (Lásd még: 4.1. ábra.)

 

 

 

előző tartalom következő