előző tartalom következő

 

A jóléti államok expanziója Nyugat-Európában

 

 
A kiadások alakulása

 

A jóléti célokra fordított kiadások nagyságának módosulása sokat elárul a jóléti erőfeszítések változásáról, de az eltérő kritériumok alapján meghatározott kiadások alig vethetőek össze. A kutatás számára mindmáig problémát jelent, hogy számos ország és kiadástípus esetében az adatok hiányosak. A kiadásokat a jobb összehasonlíthatóság érdekében célszerű a nemzeti gazdasági kibocsátás valamilyen mutatója – például a GDP – arányában meghatározni.

 

 
A 19–20. század fordulóján a szociális kiadások terén kétségkívül Németország volt az éllovas, ahol 1900-ban a bruttó hazai termék mintegy 1%-át költötték e szolgáltatásokra, az első világháború előtt pedig 2,6%-át fordították társadalombiztosításra és szegénysegélyekre. (5.2. táblázat, 5.2. diagram.) Mindazonáltal 1930 az első időpont, amikor viszonylag nagy számú és egyszersmind összehasonlítható adattal rendelkezünk a nyugat-európai társadalombiztosítási kiadásokra vonatkozóan. Ekkor továbbra is Németországban költötték a legtöbbet – a GDP 5,2%-át – ilyen célokra, míg a legtöbb skandináv országban ekkor még a nemzeti termék lényegesen kb. 1%-át fordították társadalombiztosításra. (5.2. táblázat, 5.2. diagram.)

 

 

 

 
1950-től már teljesebb statisztikai idősorokkal rendelkezünk a jóléti kiadásokról. A szűken vett társadalombiztosítási kiadásoknál jobb összehasonlításra ad lehetőséget az ILO adatgyűjtése a szociális biztonságra fordított kiadásokról. (5.3. táblázat, 5.3. diagram). Ezekből kitűnik, hogy a század közepi kiadások mindenütt jelentősen meghaladták a két évtizeddel korábbit. Kivétel a háborús károk által is fokozottan sújtott  Németország, amely ekkor még nem tudta elérni a század első felének viszonylag magas szintjét, ennek ellenére azonban a legmagasabb kiadási aránnyal 1950-ben még mindig az NSZK rendelkezett. A kiadások igazán gyors emelkedése az 1960-as években és az 1970-es évek első felében látható. A leggyorsabb növekedési ütemet a leginkább lemaradt országcsoport produkálta. Az 1950–1990 közötti időszak egészét tekintve Svédországban volt a legnagyobb a növekedés, de Hollandia és Dánia sem sokkal maradt el ettől. Ezzel szemben a legkevésbé az Egyesült Királyságban emelkedett a szociális biztonságot szolgáló kiadások aránya, de az NSZK is mérsékeltebb növekedési ütemmel rendelkezett. Így a 80-as évek végén Svédország 35,9%-os kiadási aránya volt a legmagasabb. (5.3. táblázat, 5.3. diagram.) Az Egyesült Királyság 1950-ben még az elsők között volt, de a 70-es évek közepén Svájc mellett már a legkevesebbet költötte e célokra a GDP arányában Nyugat-Európában.

 

 
Tágabb értelemben az előző statisztikában nem szereplő szociális segélyek, a közoktatásra, a lakástámogatásra fordított kiadások, valamint a szociális célú beruházások szintén a szociális közkiadások közé sorolhatók. Ezért célszerűnek látszik ezen adatok áttekintése is. A 20. század első felére ezek is nagyon hiányosak, de a század második felében lényegében teljesnek mondhatóak. (5.4. táblázat, 5.4. diagram.) A kiadások GDP-hez viszonyított aránya a szűken a társadalombiztosításra vonatkozóakhoz képest ily módon helyenként két-háromszorosára emelkedik. Németország 1913-ban GDP-je 6,1%-át fordította szélesebb értelemben vett jóléti célokra, ami a legmagasabb szint volt ekkoriban Nyugat-Európában. A századelőn ugyancsak viszonylag magas kiadási aránnyal rendelkezett Svájc, az Egyesült Királyság és Írország is. A két világháború között  folyamatosan nőtt a szociális kiadások aránya, s két kivétellel minden országban 5% fölé emelkedett. A második világháború utáni fejlődés kevéssé tér el a korábbiakban a társadalombiztosításnál megfigyelttől. Az 1945 utáni néhány évben több országban élénk jóléti törvénykezést láthatunk (Nagy-Britannia, Írország, Finnország). Az 1950-es évtizedet a viszonylagos stagnálás időszakának tekinthetjük ebből a szempontból, de kb. 1960-tól egy újabb szakaszt láthatunk, mely kb. az 1970-es évek közepéig tartott. Ez a nyugat-európai szociális kiadások leggyorsabb növekedését eredményezte az egész vizsgált időszak során, főleg Dániában és Norvégiában. Az 1970-es évek közepétől a 80-as évek közepéig aztán mintegy a felére csökkent a növekedés átlagos üteme. (5.4. táblázat, 5.4. diagram.) A szociális kiadások GDP-hez viszonyított aránya a 80-as évek elején-közepén érte el tetőpontját a legtöbb országban. A nyugat-európai átlag 30% körül volt (Hollandia és Svédország vezetett 40% körüli szinttel). Összességében a 80-as években is tovább nőttek a kiadások, de egyes országokban már enyhén csökkentek. (Lásd még: 5.1. ábra.)

A jóléti kiadások megismert dinamikus növekedésének oka az volt, hogy az idők során a jóléti programok differenciálódtak, kibővültek, emellett a lakosság mind nagyobb hányadára terjedtek ki, azaz nőtt a lefedettségük. Ezenkívül a jóléti juttatások színvonala is emelkedett, mégpedig a gazdasági növekedést meghaladó ütemben, ami szintén jelentősen és folyamatosan növelte a kiadásokat.

 

 

előző tartalom következő