Keresés

KORAI ÉS ÉRETT ETRUSZK MŰVÉSZET

(KR.E. 8 - 4. SZ.):

FESTÉSZET

 

1. kép: Madárjósok sírja: részlet. Kr. e. 530 körül. Mag. 1 m, szélessége 1,4 m. Tarquinia, Olaszország (Etruria)

2. kép: Vadászat és halászat sírja: részlet. Kr. e. 530 körül. Mag. 1 m, szélessége 1,4 m. Tarquinia

3. kép: Orcus sírja: részlet. Kr. e. 4. sz. közepe. Tarquinia

 

A tarquiniai sírkamráknak köszönhetően az etruszk falfestészetnek gazdag hagyatéka maradt fenn. Legtöbbjük a Kr. e. 6. sz. utolsó harmadában készült. A mésszel elsimított falfelületre berajzolták, majd árnyalatlan színekkel - elsősorban rozsdavörössel - kifestették az alakokat. Témáikat a hősmondákból és a mindennapi életből és a természeti környezetből merítették. A sírkamrát az elhunytak halál utáni lakhelyének tekintették, ezért igyekeztek azt minél szebbé és használati tárgyakkal minél felszereltebbé tenni.

 

A bejárattal szemben lévő fal közepére egy kétszárnyú ajtó van festve, mely bizonyára az alvilág bejárata. A mellette álló két alak búcsút vesz az oda távozó elhunyttól. Körülöttük növények és madarak. Az oldalfalak végében látható alakokat összefüggésbe hozták a madarakkal, és ezért madárjósoknak vélték őket, innen a sírkamra elnevezése. A másik falfestményen a természet még nagyobb szerepet játszik. 

 

A falakon mozgalmas állatvilág elevenedik meg. A bejárattal szemben lévő falon hullámzó tenger látható, rajta apró csónak, melynek az elején az ártó erőktől védő, soha nem alvó szem. A csónak orrában egy fiú horgot dob a vízbe, hárman pedig társukat figyelik, aki egy növényekkel borított szikláról parittyával madarat akar lőni.

 

A természet ekkora teret sem a görög, sem a római művészetben nem kapott, az egyiptomi és a krétai falfestményeken viszon megtaláljuk a párhuzamait.

 

A 4. században eltűnik a sírfestmények életigenlése, a komor alakok és a véres jelenetek váltak uralkodóvá. Ez összefügg az etruszk társadalom belső válságával és a külső fenyegetettséggel. Kivételnek számít az a klasszikus szépségű női fej, mely sötét háttérből emelkedik ki, és mély szomorúsággal tekint maga elé. Előkelő származásáról szép viselete, gazdag ékszerezettsége tanúskodik.