közleményt. D. Bodó, C. Dandzan, D. Loszol kihallgatást kér a bogdo gegentől.
1921.július 11. Kihirdetik a mongol nép hatalomátvételét. A bogdo gegent erősen korlátozott jogokkal rendelkező államfővé emelik. Július 12-én az új mongol kormány kéri a szovjet vezetést, hogy az ellenforradalmárok teljes megsemmisítéséig ne vonják ki Mongóliából a szovjet Vörös Hadsereg alakulatait. Július 18-án államosítják Ih Hüré villanytelepét, a központi területek vállalatait, a gőzmalmot, illetve a korábban Ungern által elrabolt javakat. Július 19-én szabályozzák a postaszolgálattal kapcsolatos jogokat és kötelességeket. Július 21-én D. Bodó levélben tájékoztatja az USA Külügyminisztériumát az új mongol kormány létrejöttéről, és egyben kezdeményezi a diplomáciai kapcsolatok felvételét. Július 27-én a kormány miniszterelnök-külügyminisztere, Bodó tájékoztatja a Távol-Keleti Köztársaság külügyminiszterét, hogy megalakult a Mongol Népi Kormány. Július 30-án Nyugat-Mongóliában kormány alakul – elnöke Delgernamdzsil –, mely Hovdot el akarja szakítani Mongóliától, és Kínához kívánja kapcsolni.
1921. augusztus 2. A nyugat-mongóliai ideiglenes kormány kiáltvánnyal fordul a néphez, melyben felszólítja a fehérek elleni harcra. Hovdban békés úton győz a forradalom, miután a határvidéki kormány átengedi a hatalmat a népi kormánynak. Augusztus 5-én a Vörös Hadsereg a Galun-nurnál bekeríti és megsemmisíti Ungern báró seregét. Augusztus 25-én megalakul a Mongol Forradalmi Ifjúsági Szövetség.
1921. szeptember 5. Létrejön az Ideiglenes Országgyűlés. Szeptember 10-én a Bogdo levében fordul az USA és Szovjet-Oroszország kormányához, s kéri, hogy közvetítsenek Mongólia és Kína között. Az USA visszautasítja, de a szovjet kormány szeptember 14-én elfogadja a felkérést. Szeptember 15-én Novonyikolajevszkben (Novoszibirszk) katonai törvényszék ítélete alapján kivégzik Ungern bárót. Szeptember 23-án a 8. bogdo gegen parancsára a Mongol Vörös Hadsereg parancsnokát, Szühebátort pávatoll kalapdísz és jorigt baatar kitüntetéssel jutalmazzák. Szeptember végén Bodó a párt politikájával szembeni elégedetlenségét demonstrálva visszavonul, s jogkörét Cerendordzsra ruházza át.
1921. október. Tovább folynak a fehérek elleni harcok Kelet- és Nyugat- Mongóliában.
1921. november 1. Aláírják a kormány és a bogdo gegen jogköréről szóló megállapodást, az „Esküszerződést”. A november 5-én aláírt szerződéssel Szovjet-Oroszország elsőként ismeri el Mongóliát. November 24-én mongólia 1 millió rubel kölcsönt kap Szovjet-Oroszországtól.
1921. december 4. A népi kormány megszünteti a közrendűek világi és egyházi alattvalókra való felosztását. December 12-én szovjet delegáció érkezik Pekingbe. A pekingi kormány követeli, hogy Szovjet-Oroszország vonja ki csapatait Külső-Mongóliából. December végén leleplezik Sadzs láma, illetve két japán kém összeesküvését, mely a népi kormány megdöntését célozta.
1922. január 10. D. Bodót hivatalosan is felmentik a miniszterelnöki és külügyminiszteri tisztségéből. A miniszterelnök, dzsalhandz kutugtu Damdinbadzar és a külügyminiszter, gün Cerendordzs kinevezéséhez a kormány nevében Szühebátor és Bavácan a bogdo gegen beleegyezését kéri. Január 15-én a népi kormány az előkelők aratok feletti jogait megsemmisíti, s az alávetettek irányítását jelképező pecsétjeiket elkobozza. A Bogdo kolostorainak és udvartartásának költségvetését csökkentik. A címek adományozását megszüntetik.
1922. február 10. A bogdo gegen fogadja dzsalhandz kutugtu Damdinbadzart, 12-én a kormány pecsétjét átadja neki, a mongol miniszterelnöki pozíció hatáskörét állami törvényben kiterjesztik. Elfogják és börtönbe vetik D. Bodót, cereg Satgart, gün Togtohot, Dendevet és még több mint negyven embert.
1922. július 11. A bogdo gegen állami ünneppé nyilvánítja ezt a napot.
1923. augusztus 31. D. Bodót 15 társával együtt hazaárulás vádjával elítélik és kivégzik.
1923. február 20. D. Szühebátor (1893–1923) meghal. A Mongol Néppárt kongresszusa köszönetét fejezi az orosz bolsevikoknak a mongol forradalomban nyújtott katonai segítségért.
1923. május 4. A Bogdo orvosát, Cerénent, Cerenpil belügyi hivatalnokot, kubilgan Dobcsint 12 társukkal együtt lelövik.
1923. június 23. Dzsalhandz kutugtu C. Damdinbadzar (1874–1923) halála után a miniszterelnök B. Cerendordzs lesz.
1923 A bogdo gegen felesége, Ulszin Ih Dagina Dondogdulam meghal. Összeesküvés vádjával újabb nyolc embert állítanak kivégzőosztag elé.
1924. február 5. A Mongol Népi Forradalmi párt képviselői számba veszik a bogdo gegen vagyonát. Február 24-én a Bogdo komolyan megbetegszik.
1924. április 24. A népi kormány kívánságára a beteg főlámához meghívják tibeti mesterét, Jondzonhambot.
1924. május 20. A nyolcadik bogdo gegen halála.
1924. augusztus. A Mongol Népi Párt III. Kongresszusa. A Párt felveszi a Mongol Népi Forradalmi Párt nevet. Elfogadják Mongólia új alkotmányát, és az ország államformáját népköztársaságra változtatják.
1927 A Mongol Népi Forradalmi Párt 6. kongresszusán többen a polgári átalakulást, a szovjet típusú reformok mérséklését javasolják. Később ezeket a lépéseket jobboldali elhajlásnak minősítik.
1928 A MNFP VII. Kongresszusa. A párttörténetbe úgy vonult be, mint a jobboldali elhajlókkal történő leszámolás időszaka. Valójában a polgári átalakulás híveit távolítják el a hatalom közeléből. Többet közülük koholt vádakkal bíróság elé állítanak. Sokukat halálra ítélik, többen a szovjet beavatkozás következtében veszítik életüket. A tisztogatás 1922 és 1934 között zajlik.
1929. január. Csojbalszant a Parlament Alsóháza elnökének jelölik. Júniusban rögzítik a Szovjetunió és a Mongol Népköztársaság kapcsolatának alapelveit.
1932 A lámák közötti elégedetlenség felkeléshez vezet, melyet a hatalom véres kézzel torol meg. A felkelés leverését követő pogrom és a lámaüldözések egészen 1937-ig tartanak. Az ország legjelentősebb kolostorait lerombolják, a kegytárgyakat, könyveket megsemmisítik, lámák ezreit bestiális módon végzik ki.
1936. március. A szovjet-mongol kölcsönös segítségnyújtási egyezmény aláírása.
1939. május. A halhin-goli csata. Az szovjet és mongol Vörös Hadsereg szövetséges csapatai megállítják a Mandzsúriából betörő japánokat a kelet-mongóliai Halhin-gol folyónál. Az 1941-ben többek között ezen összecsapás következtében megkötött szovjet-japán fegyverszüneti megállapodás eredményeként nem kényszerül kétfrontos háborúra a Szovjetunió a második világháborúban.
1941 Mongólia belép a második világháborúba, és hadat üzen Németországnak. Megkezdődik a hagyományok tudatos felszámolása. Az ujgur-mongol írást március 25-én betiltják, helyére a cirill kerül.
1942. október. Megnyílik a Mongol Állami Egyetem, melyet Csojbalszanról neveznek el.
1943. január. A Moszkvába érkező mongol delegáció egy páncélos ezredet ajánl fel a szovjet Vörös Hadsereg parancsnokságának.
1945. augusztus 10. A Mongol Népköztársaság hadat üzen Japánnak.
1945. október 20. Népszavazás dönt arról, hogy Mongólia el kíván szakadni Kínától.
1946. január 5. Kína a Szovjetunió nyomására elismeri Mongólia függetlenségét.
1946. február 27. Szovjet-mongol barátsági és kölcsönös segítségnyújtási egyezmény aláírása.
1947 május. Turkesztáni Kuominntang csapatok hatolnak be az országba Bajtag Bod területén.
1948 A diplomáciai kapcsolatok felvétele Észak-Koreával.
1949. október. Diplomáciai kapcsolat a Kínai Népköztársasággal.
1950. április. Diplomáciai kapcsolat felvétele Magyarországgal.
1952. január 26. Csojbalszan halála.
1958 J. Cedembal kerül az állam élére.
1961 Mongólia az ENSZ tagjává válik.
1962. június. Mongólia a KGST tagjává válik.
1966. január. Újabb húsz évre szóló szovjet-mongol barátsági és kölcsönös segítségnyújtási szerződés. Mongólia szinte teljesen elveszti külpolitikai önállóságát, gyakorlatilag a Szovjetunió befolyása alá kerül.
1968 Mongol-kelet-német barátsági és együttműködési szerződés.
1972 A diplomáciai kapcsolatok felvétele Japánnal.
1974 Cedembalt választják a Nagy Hurál elnökének.
1980 Cedembal főtitkárrá választásának negyvenedik évfordulója. A mongol személyi kultusz, illetve az „osztály- és nemzeti” kérdésben elkövetett intézkedések bírálata.
1984 Cedembal hatalma folyamatosan gyengül, még ebben az évben leváltják, helyére a mérsékelt reformer Batmönh kerül.
1986. május 26. A MNFP XIX. Kongresszusa. A párt főtitkára a változások szükségességéről beszél. A Szovjetunióban bekövetkezett változásoknak köszönhetően a Mongol Népköztársaságban is megindulnak a reformok.
1988 Történészek, szociológusok nyíltan bírálják a rendszert. Megnyitják az archívumokat. Ellenzéki csoportok jönnek létre. Az első a Sine üje, „Új Korszak” nevet viseli.
1989. december A rossz gazdasági helyzet és a kelet-európai változások hatására létrejön az első párt jellegű ellenzéki csoport, a Mongol Demokrata Szövetség.
1990 Megmozdulások az egész országban. Júliusban az első demokratikus választások a MNFP győzelmét hozzák. Létrehozzák a kétkamarás országgyűlést.
1992 Elfogadják az új mongol alkotmányt.
1993 Az első elnökválasztás.
2. TIBET
(600-1970)
600 előtt Namri szongcen (Gnam-ri szrong-szcan) megalapítja Tibetet.
629 Szongcen gampo (Szrong-brcan szgam-po) uralkodásának kezdete.
633 Thonmiszambhota a király tanácsosa Indiába érkezik. Célja a tibeti írás létrehozása.
634 Thricün (Khri-bcun), a nepáli feleség érkezése. Vele az indiai buddhizmus képviselői, különösen a valláshoz kapcsolódó művészet mesterei érkeznek Tibetbe. A lhászai Ramocse (Ra-mo-cshe) kolostor alapítását a hagyomány erre az időre teszi. Az első tibeti buddhista megtérés kezdete.
641 A tibeti uralkodó feleségül veszi Veng-cseng Tang hercegnőt.
648 A tibetiek betörnek az indiai Bihar és Bengál területére.
649 A tibetiek meghódítják zsang-zsun-t. Tibet a birodalommá válás útjára lép.
650-676 Mang-szong Mang-cen (Mang-szrong Mang-bcan) uralkodása. A tu-jü-hun-ok (a-zsa) meghódítása.
662 A tibetiek Gilgitig (Nyugat-Kasmír, Hunze folyó) terjeszkednek.
670-692 Az első tibeti hódítások Kelet-Turkesztánban.
674 Szövetség nyugati-türkökkel Kína ellen.
676-704 Düszong mangpordzse (’Du-szrong Mang-po-rdzse) uralkodása.
678 Jarkend, Khotan, és Kucsa meghódítása a Tarim-medencében. Sikeres harcok a kínaiak ellen.
704-755 Meszagcom (Me-szag-chomsz) uralkodása.
710 A tibeti uralkodó feleségül veszi Csin-cseng kínai hercegnőt.
751 A Talasz menti csata. A tibeti-muszlim szövetséges csapatok vereséget mérnek a Tang dinasztia seregeire. Ezzel megállítják a kínaiak nyugati terjeszkedését.
755 Thriszong decen (Khri-szrong lde-brcan) foglalja el a trónt. (797) Ő a második tankirály.
755-757 Az An Lu-shan felkelés Kínában
760-66 A tibetiek elfoglalják a nyugat-kínai Kanszu tartományt.
763 A tibetiek elfoglalják a kínai fővárost Csangan-t, ezzel békekötést kényszerítenek ki.
775 A Szamje (Bszam-jasz) kolostor alapítása.
779 Az uralkodó államvallássá teszi a buddhizmust Tibetben.
781 A második tibeti kolonializáció a Tarim medencében.
789 Arab-kínai szövetség a tibetiek ellen. (Harun al-Rasídkalifa 785-809)
790 Újabb tibeti hódítások Kelet-Turkesztánban. A tibeti befolyás nagyjából 866-ig áll fenn ezen a területen.
791 Tibeti-ujgur-kínai szövetség győzelme a karlukok ellen
797-799 Mune cenpo (Mu-ne bcan-po) uralkodásának időszaka.
799-815 Szadnaleg (Szad-na-legsz) uralkodása. A buddhista szerzetesek befolyása folyamatosan nő az állam irányításában.
800 Horaszán kormányzója Mahmún kalifa harcol a tibetiekkel.
817-836 Ralpacsen (Ral-pa-csan) uralkodása. ( A harmadik tankirály.) A buddhizmus tovább terjed az országban. A lámák befolyása folyamatosan nő. Uralkodása az első megtérés fénykora. Királyi rendeleteket ad ki a vallás védelmére. (hét család tartson el egy szerzetest) A klasszikus tibeti nyelv normalizálása (szkad-rnying)
822 Tibeti-kínai békeszerződés.
836-842 Langdarma (Glang-darma) uralkodásának időszaka. A bátyja megölése után foglalja el a trónt. A bon restauráció és a buddhizmus üldözésének korszaka. A belső viszályok következtében a tibeti uralkodót meggyilkolják. A fiai között az utódlásért kirobbant trónviszály jelentősen gyengíti az államot. Tibet hanyatlásának kezdete.
866 A kínaiak legyőzik a tibetieket. A tibeti gyarmatbirodalom elvesztése. Az ujgurok végleg kiszorítják Tibetet a Tarim medencéből. A nyugat-tibeti dinasztia megalapítása.
9-10.sz. A „második buddhista megtérés” Közép-Tibetben. A központi hatalom szétesik. Kisebb-nagyobb családok alkotta, állandóan átszerveződő hatalmi gócok alakulnak ki szerte az országban. A buddhizmus szent könyvei átvészelik az időszakot, így lehetővé válik a buddhista vallás 950-utáni fokozatos megerősödés a nyugat-tibeti Guge, Purang királyságokban.
970 Jeseö (Je-sesz-’od) buddhista tanulmányok okán Kasmírba küldi Rincsen szangpo-t (Rin-cshen bzang-po) .(958-1055)
1015 Tholing (Mtho-gling) kolostor alapítása Ngari-ban (Mnga-ris) Nyugat-Tibetben. Ez a „későbbi virágzás” első kolostora.
1012-1096 Marpa (Mar-pa), a karma kagyü (kar-ma bka’-brgjud-pa) iskola alapítója.
1027 A tibeti időszámítás kezdete. Atísa 1042-ben hozza létre a rendszert, mely 1027-re megy vissza, s onnan számítja az eltelt éveket, korszakokat.
1040 Gu-ge királyai meghívják Atísát. (958-1054)
1040-1123 Milarepa (Mi-la rasz-pa) élete.
1042-1045 Atísa térítő tevékenysége Nyugat- és Közép-Tibetben.
1050 körül Marpa megalapítja a kagyüpa rendet, melyet fő tanítványa Milarepa virágoztat fel.
1057 Dromtön (’Brom-szton) megalapítja a Reting (Rva-szgrengsz) kolostort, s vele a kadampa (bka’-gdamsz-pa) rendet.
1073 A Szakja (Sza-szkja) kolostor megalapítása.
1076 A Tabi-i buddhista zsinat Nyugat-Tibetben.
1158 A Denszatil (Gdan-sza-mthil) kolostor és a pagmodru (phag-mo gru-pa) alrend alapítása.
1179 A Drigungtil (’Bri-gung-mthil) kolostor és a drigung kagyü (’bri-gung bka’-brgjud-pa) rend alapítása.
1180 Taglung (Sztag-lung) kolostor és a taglung kagyü (sztag-lung bka’-brgjud) rend alapítása.
1182 Szakja (Sza-szkja Kun-dga’ rgyal-mchan) pandita születése ( meghal 1251-ben).
1189 A karmapa (karma-pa) rend megalapítása.
1207 Tibeti fejedelemségek elismerik Dzsingisz kán hatalmát. Tibetet 13 adófizető kerületre osztják, melyek éves adó beszolgáltatással tartoznak a mongol nagykánnak.
1247 Szakja pandita Ögödej mongol nagykán fiához, Gödenhez látogat.
1249 Göden megerősíti a mongol fennhatóságot Tibetben. A lakosságot adófizetésre kötelezi. A mongol kán és Szakja pandita között kialakuló kapcsolat megalapozza a mongol történeti hagyományban fontos szerepet játszó „kán-pápa viszonyt” (tib. jon-mcshod, mong. koyar tör).
1235 Phakpa (Phagsz-pa bla-ma Blo-gros rgyal-mchan) láma születése. (meghal 1280-ben).
1254 Phakpa találkozik Kubiláj kánnal. Felújítják a két törvény hagyományát.
1260 Phakpa láma Kubiláj kánhoz utazik. A mongol udvarban mint a mongol nagykán főtanácsadója és szellemi vezetője él.
1265 Phakpa megkapja a 13 tibeti tartomány – gyakorlatilag egész Tibet – feletti világi uralmat, mint a mongol nagykán helytartója.
1269 A phakpa (phags-pa) írás bevezetése a mongol udvarban.
1270 (75) Kubiláj Phakpa-nak adományozza a császári tanító (tisri) címet. Ezzel a nagy mongol birodalmon a világi hatalom és egyházi hatalom párhuzamossága a koyar törö hagyományának megújítása.
1290 A szakjapá-k a mongol haderő segítségével kifosztják a Drigung (’Bri-gung) kolostort.
1325 körül Putön (Bu-szton) a buddhista tudós hozzálát a buddhista szövegek kánonba rendezéséhez. Munkája 1364-ben zárul.
1350 A szakja rend uralmának vége Közép-Tibetben.
1357Conkapa (Bcong-ka-pa) születése. (meghal 1419-ben) A század végén a tibeti buddhizmus nagy reformátora hozzálát az egyház és a tanok átalakításához. Megalapítja a gelukpa (dge-lugsz-pa) rendet.
1358A Tibet feletti hatalmat Phagmotru (Phag-mo-gru) családból származó Csangcsub gyalcen (Bjang-cshub rgjal-mchan) (1302-1364) veszi át. Ezzel a phagmo kagyü (phag-mo bka’-brgjud) rend hatalma erősödik meg. A világi székhely Nedong (Szne-gdong).
1391 Gedün drubpa (Dge-’dun drub-pa, meghal 1474), Conkapa unokaöccse Ganden (Dga’-ldan) apátja és az I. gyalva rinpocse (rgjal-ba rin-po-cshe) lesz Avalokitésvara megtestesülése.
1402 Conkapa Reting (Rva-szgreng) kolostorban befejezi fő művét a Lamrin csenpo-t (Lam-rin cshen-po).
1409 A Ganden kolostor alapítása.
1416 A Drepung (’Brasz-szpungsz) kolostor alapítása.
1419 A Szera tegcseling (Sze-ra theg-cshe-gling) kolostor alapítása. Congkapa halála. Tanítását két fő tanítványa viszi tovább. Az egyik Gedündrub (Dge-’dun dru-pa), a későbbi dalai lámák, a másik Kedüb dordzse (Mkhasz-grub-rdzse), a későbbi pancsen lámák inkarnációs őse.
1437 Csempaling (Bjamsz-pa-gling) gelukpa kolostor alapítása Cshabdo (Cshab-mdo) városában. Szonüpel (Gzson-nu-dpal) megírja híres történeti művét a Kék krónika -t (Deb-ther sngon-po).
1447 Gedündrub megalapítja a Tasilhümpo (Bkra-sisz-lhum-po) kolostort. Haláláig művészeti alkotásokkal gazdagítja. Ide is temetik.
1475-1542 Gedün gyaco (Dge-’dun rgja-mcho). Ő a Második gyalva rinpocse.
1481 A karmapa rend hatalmának megerősödése Tibetben. A hatalmat Ripung (Rin-szpungsz) herceg veszi át.
1509 Gedün gyaco megalapítja a Csökorgyal (Cshosz-’khor-rgjal) kolostort.
1518 Gedün gyamco (Dge-’dun rgja-mcho) a Drepung (’Brasz-szpungsz) kolostorban létrehozza a Ganden phorang (Dga’-ldan pho-brang) lakosztályt, mely hosszú ideig a gelukpa rend adminisztratív központja.
1543-1588 Szönam gyaco (Bszod-namsz rgja-mcho) élete. Ő 3. gyalva rinpocse (dalai láma).
1559 A tümet Altan kán elfoglalja a Kukunor környéki területeket, s így a tibeti Amdo közvetlen szomszédságában alakítja ki területeit.
1566-1611 Cheten dordzse (Che-brtan rdo-rdzse) mongol segítséggel magához ragadja a hatalmat, s Sigacé-ben, mint cangpa depa (gcang-pa szde-pa) „Cang kormányzója” gyakorolja a hatalmat.
1574 Szönam gyaco (Bszod-namsz-rgja-mcho) a Drepung kolostorban létrehozza a Namgyal dacang (Rnam-rgjal grva-chang) kollégiumot.
1578 A tümet mongol Altan kán meghívására a kán hatalmi központjába látogat. A mongol kán a dalai láma címet adományozza neki.
1579 Wan-li kínai császár utasítás, parancs (’dzsa’-sza) és pecsétet (tham-ga) adományoz a dalai lámának.
1580 A 3. dalai láma megalapítja a Lithang kolostort.
1570-1662 Loszang csöki gyalcen-t (Blo-bzang cshosz-kji rgjal-mchan) a dalai láma korábbi mesterét a pancsen rinpocse-ként (pan-cshen rin-po-cshe) kezdik tisztelni. Ezt a reinkarnációs láncolatot Conkapa másik tanítványára Kedüb dordzsé-re vezetik vissza.
1587 Szervezkedés a karmapa és a cang-i hercegség között a gelukpa rend ellen.
1589-1617 Jönten gyaco (Jon-tan rgja-mcho) a 4. dalai láma élete.
1616 Bhután megalakulása. Ngagvang namgyal (Ngag-dbang rnam-rgjal 1594-1650) Drukjul (’Brug-jul, ind. Bhután) névvel tibeti államot alapít a drugpa kagyü szerzetesrend segítségével. Ő az első király, tutilusa sabtrung rinpocse (zsabsz-drung rin-po-cshe).
1617-1682 Ngagvang gyaco (Ngag-dbang rgja-mcho) az 5. dalai láma (a Nagy Ötödik).
1635 Tenkjong (Bsztan-szkjong) kormányzó cogtu mongolokat hív be Tibetbe, akik Arszalang kán vezetésével érkeznek.
1637 A hosut mongol Güsri kán a gelukpa rend támogatójaként Tibetbe zarándokol.
1640 Güsri megsemmisíti a Kelet-Tibetben kibontakozó bon restaurációt.
1642 A hosut mongol Güsri kán a gelukpa segítségére sietve betör Tibetbe. Legyőzi a cang-i királyt és Beri bonpo (Be-ri bon-po) királyát, ezzel a gelukpa irányítása alá helyezi Tibet teljes területét. A tibeti teokrácia kezdete. A mongol kán és leszármazottai Tibet protektorává válnak.
1644 Hosutok és tibetiek sikeres betörése Bhutánba.
1644-48 Potala fehér palotájának építése.
1650 Az 5. dalai láma Tāranātha újabb megtestesülésének nyilvánítja Öndür Gegen-t és a Dzsebcundampa (Rdzse-bcun dam-pa) címet adományozza neki. Ö lesz az első Boγdo gegen.
1651 Öndür Gegen visszatér Mongóliába.
1652 Az 5. dalai láma Kínába utazik, hogy a mandzsu császárral tárgyaljon. A mandzsu uralkodó elismerve a dalai láma hatalmát pecsétet adományoz neki. Ezzel lépéseket tesz a dalai láma feletti fennhatóság kiépítésére.
1655 Güsri halála után fiai osztoznak az örökségen. Bagatur a fiatalabb örökli a Kukunor körüli szállásterületet, az idősebb pedig Dajan gyalpo (Da-jan rgjal-po) néven Tibet királya lesz (1655-1668).
1658 A kormányzást átveszi maga az 5. dalai láma.
1683 A Ladak elleni háború győzelemmel végződik. Tibet újabb területekkel gyarapszik, így megkaparintja Mánaszarovar és Gu-ge területét is.
1668 Dajan halála után Tendzin (Bsztan-’dzin) lesz a hosut fejedelem Tibetben (1668-1696).
1682 Az 5. dalai láma halála. Szangye gyaco (Szangsz-rgjasz rgja-mcho) hatalma megőrzése érdekében egy hasonmás láma segítségével 15 évig eltitkolja az eseményt és a megtalált 6. dalai lámát is elzárva tartja.
1690 Kínai küldöttség érkezik Tibetbe, hogy kiderítse a rejtélyes híreket a dalai lámával kapcsolatban. A titokra nem derül fény.
1690-94 A Potala Vörös palotájának építése.
1683-1706 A 6. dalai láma Changjang gyaco (Changsz-dbjangsz rgja-mcho). Politikai okokból a régens eltitkolja a nagy ötödik halálát, így a következő megtestesülés csak jóval később veheti át a hatalmat.
1697 Áprilisban a kormányzó nyilvánosságra hozza az 6. dalai láma személyét. A „nagy ötödik”-et a Potalában szertartásosan eltemetik. Az 6. kicsapongó életet él, szerzetesi vizsgáit nem teljesíti. A 6. dalai láma elfoglalja a trónt. Uralma rövid és a mongol, illetve a mandzsu befolyás megerősödésének időszaka.
1702 A 6. dalai láma Sigacéba látogat és a pancsen lámának bejelenti, hogy nem tesz szerzetesi fogadalmat.
1705-6 A hosut mongolok kihasználva a kormányzó és a dalai láma ellentétét ismét betörnek Tibetbe. Lazang kán nem ismeri el a 6. dalai lámát, és saját jelöltjét Padkar dzinpa-t (Pad-dkar ’dzin-pa) ülteti a trónra, akit viszont a tibetiek nem ismernek el dalai lámaként. A 6. dalai lámát a mongolok elhurcolják Tibetből. Később a Kukunnor vidékén hal meg.
1708-1757 A 7. dalai láma Kelszang gyaco (Bszkal-bzang rgja-mcho) élete.
1710 Amdóban a Kukunor mellett Labrang gelukpa kolostor alapítása.
1712 Lámaista térítés a burját mongolok között.
1717 Az ojrátok megtámadják Tibetet. Cevanrabdan ojrát kán a három nagy kolostor lámáinak kérésére küld csapatokat az országba. Egészen a fővárosig jutnak és fel is prédálják Lhászát. Labzang-ot megölik, a kinevezett dalai lámát Kínába száműzik. (Ott hal meg 1725-ben.) Az ojrátok fosztogatásba kezdenek. A tibetiek a mandzsuktól kérnek segítséget.
1720 Kangxi császár kínai-mandzsu csapatai kiűzik a nyugat-mongolokat Lhászából. Visszahelyezik méltóságába a 7. dalai lámát (október 16). Kínai protektorátus létrehozása Tibetben. Khangcsene (Khang-cshen-nasz) Tibet kormányzója a mandzsuk érdekeit figyelemben tartva kormányoz.
1721 Négytagú kormány, a kasag (bka’-gsagsz), a kalön-ök (bka’-blon) tanácsa kormányozza az országot.
1723 A kínai csapatok elhagyják az országot. Lhászában a közvetlen kormányzást a tibeti kormányra (4 kalön) bízzák. Vezetője Szönam gyalpo (Bszod-namsz rgyal-po), tagja még a mandzsu császártól tajdzsi címet kapott Pholava (Pho-lha-ba, mi-dbang Bsod-nams stobs-rgyal, kínaiaknál mint Po-lha tajdzsi)) is. A csapatok kivonulása után helytartó (amban) képviseli a mandzsu császárt
1727 Két tanácsos fellázad, és polgárháborúba taszítja az országot.
1728 Hsziningből kínai csapatok érkeznek, a két lázadó kalönt kivégzik, a polgárháború véget ér, Pholava (mint kormányzó, szrid-dbang gyakorolja a hatalmat, aki a császártól pe-tses rangot kap. Két kínai (mandzsu) helytartó (amban, tib.: am-ban) képviseli a császárt, akiket állandó kínai helyőrség erősít (Lhászában és Sigacében). Módosítják a kínai-tibeti határokat: Lithangot Szecsuán tartományhoz, Bathangot Jünnan tartományhoz csatolják, ez jelentős területvesztés. A lázadásban gyanús szerepet játszó 7. dalai láma 6 évig száműzetésben (Tachien Lu erőd közelében).
1730 A bhutáni polgárháború, melyben tibeti csapatok is részt vesznek.
1732 Az első teljes Kangyur (Bka’-’gjur) nyomtatása Nartang-ban (Sznar-thang). Ezt követően 1742-ben kinyomtatják a Tengyur (Bsztan-’gjur) is. Ugyanezekben az évtizedekben készülnek a kelet-tibeti kolostorokban (Derge, Csone) is teljes kánon-nyomtatások.
1735 A 7. dalai láma visszatér Lhászába.
1735-96 Kien-lung kínai császár uralkodása. A lámaizmus buzgó pártolója. Az ő utasítására fordítják a Kangyurt és a Tangyurt mongolra, mandzsura, többnyelvű lexikonok, szótárak készülnek, a pekingi nyomdában a kánonok mindhárom nyelven fadúcos nyomtatásban napvilágot látnak.
1736 Mipang vangpo (Mi-pham dbang-po) a teokratikus bhutáni uralkodó látogatást tesz a kormányzónál és a dalai lámánál Lhászában.
1740 Pholava hatalmát a mandzsu császár megerősíti (a császártól jun-vang "ünnepelt vezér" rangot nyer) Bhután elfoglalja Szikkim keleti területeit.
1745 Kien-lung Kínában megalapítja a Junghokung lámakolostort (1910 decemberében tűzvészben nagyrészt tönkremegy), melyet később Dzseholban egy másik kolostor követ majd. Felszámolják a katolikus missziót Lhászában.
1747 Pholava halála, utóda második fia Gyurme namgyel ('Gjur-med rnam-rgjal) (1747-50). Nagyra törő terveket kovácsol, titkos tárgyalásokba kezd az Ili völgy nyugati mongol törzseivel, akik a mandzsu dinasztia esküdt ellenségei. Orazio della Penna meghal Indiában, útközben Tibet felé (a XIV Benedek pápa dalai lámához szóló levelével). [Ahmad Durrani megalapítja a mai Afganisztánt]
1750 A kínai amba-nok a dzsungár konspiráció miatt megölik Gyurme namgyel-t (nov.13), felkelés tör ki, melynek következtében az ambanok öngyilkosok lesznek. A Lhászára kiterjedő zűrzavart a behívott kínai csapatok szüntetik meg.
1751 A dalai láma teokratikus uralmát a mandzsuk is elismerik. A kínai császár a legfőbb hatalmat a dalai lámára ruházza (ápr.23), aki ezzel Kína által is elismert vallás és államfővé válik. A világi uralmat a kalön-ök tanácsával gyakorolja - a két amban felügyelete mellett.
1757 A 7. dalai láma halála után megkezdődik a régensség időszaka.
1762 Beiktatják a 8. dalai lámát.
1768-69 A gurkhák (indiai rádzsput törzs leszármazottai) Pritvi Naraján vezetésével véget vetnek a hármas Malla korszaknak (1480-1768). A Kathmandu-völgyön túl jelentős területekkel bővítik királyságukat, ekkor rajzolódik ki a ma ismert Nepál területe, határai (1923-tól nemzetközileg elismert ország).
1770-71 A lámaista hitű kalmükök tömegesen visszavándorolnak és letelepednek a kínai-tibeti határvidéken.
1774. március 4. A pancsen láma közvetítése: a meggondolatlan bhutáni király bengáli betörése nyomán annak kérésére levelet intéz Warren Hastingshez (Bengália kormányzója).
1774-75 Az első brit delegáció G.Bogle vezetésével Sigacében a 3. pancsen lámánál.
1780 A pancsen láma látogatása a kínai császárnál. Még 1779 nyarán indul el, 1780 júniusában Dzseholban találkoznak, s a pancsen láma ott hal meg himlőben. (1781 őszén Tasilhunpó kolostorban temetik el)
1783 S.Turner vezetésével Sigacében a második brit delegáció (az elhunyt pancsen láma fivérei ekkor „Hátsó-Tibet” kormányzói).
1788 A gurkhák első támadása Dél-Tibet ellen, Sekar (Sel-dkar) erődig jutnak, 1789. június 2-i békeszerződéssel ér véget. Tibet évenként kénytelen adót fizetni. A Bajkálon túli Agai lámakolostor alapítása.
1791 A gurkhák második támadása (tibetiek megtagadják a második évi adófizetést), Sigace-t is elfoglalják (szept. 28). Kínai csapatok érkeznek Hsziningből (indulnak 1791. dec. 25, s 50 nap alatt elérik Lhászát), s 1792 májusában vereséget mérnek a gurkhákra (ez a negyedik kínai katonai beavatkozás tibeti kérésre, 1720,1728,1750 után), s őket adófizetésre kötelezik (5 évente küldöttség viszi Pekingbe - 1908-ig ezt be is tartják). Lhászában sztélé örökíti meg a békeszerződést.
1793 Az ambanátus véglegesen megszilárdul (2 amban, helyőrségi csapatok), a császár kiterjeszti Tibetre is 1754-ben hozott döntését: a lamaista tulku-k (klasszikus: szprul-szku, mongol: hutuktu) sorshúzásos kiválasztását (ok a gurkhákkal összejátszó önkijelölt pancsen láma), aranyurnát küld, melyet a Csokangban helyeznek el. Ekkor kezdődik kínai sugallatra Tibet hermetikus elzártsága az európaiak elől.
1794 Ho Lin amban himlőrendelete.
1795 Kienlung mandzsu császár visszavonul. (1799-ben hal meg.)
1797-98 Potocki tanulmányútja a kalmüköknél és a mongoloknál (a dalai láma nagy tiszteletéről számol be).
1806 A dalai lámát hagyományos rítusok szerint választják ki, ezt Csia Csing császár (1796-1820) jóváhagyja.
1806-94 A tényleges hatalmat régensek gyakorolják a 4 kalön és 2 amban "segélyével", ami állandó intrikák melegágya. Négy dalai láma (9-12) nem éri meg a nagykorúságot. Több mint gyanús körülmények között életüket vesztik. A méltóság tekintélyét kisebbíti, hogy a 10., 11. és 12. dalai lámát sorhúzással (Kien-lung császár urnájából) választják. A politikai közhangulatot tovább rontja a korrupt és hamis jelentéseket küldő ambanok magatartása, akiket a császári udvar nemegyszer szigorú dorgálásban részesít (pl. 1804, 1818, 1823), hol pedig kénytelen felmenteni megbízatásukból. Két-három évente küldöttségek járnak a császári udvar és Lhásza között (felváltva). Az állandóan Tibetben állomásozó kínai csapatok (létszáma általában 3 ezer) "ideiglenes" házasságai is borzolják a tibeti-kínai viszonyt
1808 Beiktatják a 9. dalai lámát.
1811-12 Manning brit kereskedelmi utazó (eredetileg orvos) Lhászában, találkozása a gyermek dalai lámával (1811. dec.17).
1814-15 Gurkha-brit háború, brit győzelem után brit rezidens Kathmanduban. A gurkhák a brit terjeszkedés fő támaszai lesznek.
1816 A britek Szikkimre kereskedelmi és védnökségi szerződést erőltetnek.
1822 Urnás sorshúzással (febr.6) kiválasztják a 10. dalai lámát (1816-37) és beiktatják.
1823-30 Kőrösi Csoma Sándor Nyugat-Tibetben, Zangla, Phuktál és Kanam kolostorokban tibeti tanulmányokat folytat.
1834 Megjelenik az első Tibeti-angol szótár és az első tibeti nyelvtan, mindkettő szerzője Kőrösi Csoma Sándor. Gulab Szingh dzsammui fejedelem csapatai Zoravar Szingh vezetésével megtámadják Ladakot és beolvasztják a szikh birodalomba. A Ladaki királyság függetlenségének vége, s az eljövendő évek jelentős iszlám hitű indiai népesség bevándorlását eredményezik.
1841 Szecsuán főkormányzóját bízzák meg a császári kinevezésű tibeti méltóságok és kínai tisztviselők illetményének kifizetésével. Urnás szavazással kiválasztják (szept.8) a 11. dalai lámát (1838-1856).
1841-42 A győztes szikh csapatok Tibetet is megtámadják. Kitör a dogra-tibeti háború, de vereséget szenvednek, hadvezérük (Zoravar Szingh) is e csaták során leli halálát. A megkötött egyezmény szerint Tibet évi adót kap és meghatározzák a két ország közötti pontos határvonalakat.
1842 Urnás sorshúzással kijelölik, majd beiktatják a 11. dalai lámát. Kőrösi Csoma Sándor utazása közben (cél: Lhásza) meghal Dardzsilingben.
1845 A nagyhatalmú Comoling régens (1819-től régens) ellen lázongó tibetiek császári segítséget kérnek, mire a régenst Mandzsúriába száműzik.
1855 Urnás sorhúzással választják ki az 5. pancsen lámát Csöki dragpa tempei vang cshug-ot (Cshosz-kji gragsz-pa bsztan-pa'i dbang-phjug) Más sorszámozással ő a 8. pancsen láma). Beiktatják a gyermek 11. dalai lámát.
1855-56 A tibeti-ghurka („a második”) háború. Nepál különleges kereskedelmi jogokat szerez, rezidenseket tart folyamatosan Lhászában.
1858 Urnás sorsolással beiktatják (febr.26) a 12. dalai lámát, akit aztán a Potalában trónra lépési szertartással (1860. aug. 19) iktatnak be.
1862 Intrikák száműzetés, vagyonelkobzás, menekülésre késztetés, meggyilkolás, vesztegetés után a hivatalban lévő Reting tulku régens (szrid-szkjong 1845-1862) a császári udvarba menekül. Az intrikák tovább folytatódnak, végül ismét erős kezű régens Khjenrab vangcsug (Mkhjen-rab dbang-phjug 1864-72) szerzi meg a hatalmat, kinek halála után két évig a 12. dalai láma uralkodik névlegesen, gyanús halálával ismét hatalmi viszály tör ki.
1864-65 Brit-indiai csapatok megszállják Bhutánt (cserében 50 ezer rúpia segélyben részesítik).
1873-tól Brit-indiai kormánymegbízással "panditok" (hindu felderítők) mint zarándokok Tibetben (nevesebbek: Nain Singh 1873-ban, Pandit Khrishna 1879-82-ben, Sarat Chandra Das 1881-83).
1875 A hatalmi vetélkedőből Csöki gyalcen (Cshosz-kji rgjal-mchan) kerül ki győztesen, ő lesz a régens (Kundeling régens 1875-1886).
1877-80 Széchenyi Béla expedíciója Kelet-Tibetben.
1878 A 13. dali lámát (1876. május 27-n született) hagyományos kiválasztással (nem urnás sorsolás) nyilvánítják reinkarnált személlyé (1878. február 12), ami mutatja az ambanok, s vele a császári udvar hatalmi súlyának visszaszorulását.
1880-as évek Orosz "felderítő" akciók Kelet-Tibetben (Przsevalszkij, Potanyin, Obrucsev, Roborovszkij, Kozlov).
1881 Brit-indiai csapatok megszállják Szikkimet. Protektorátus lesz.
1882 A 13. dalai láma a gecul (dge-chul, első szerzetesi fogadalom) szentséget megkapja. Himlőben meghal a 8. (5.) pancsen láma.
1883 Zendülés a nepáli kereskedők ellen Lhászában.
1884 Egyezmény erősíti meg a nepáli-tibeti viszonyt (május 26).
1886 Kundeling régens halála, Thrinle rabgye (Phrin-lasz rab-rgjasz) az új régens (Demo régens 1886-1895). Kínai-brit egyezmény (júl. 24) a tibeti közlekedésről, kereskedelemről. (követi 1890, 1893).
1886-88 A Szikkim megsegítésére érkező tibeti csapatok veresége (első fegyveres összetűzés Brit-India és Tibet között).
1890 Szerződés Nagy-Britannia és Kína között (március 17). Kína elismeri Szikkim annexióját, és hozzájárul, hogy Dél-Tibetben, a Csumbi völgyben (Jatung városkában) brit kereskedelmi állomáshely létesüljön.
1892 Szikkim 9. királya Tibetbe menekül.
1893 Újabb szerződés (december 5) Nagy-Britannia és Kína között, ebben Kína újabb kereskedelmi jogokat enged, ez azonban a tibetiek passzív ellenállása (kínai sugallatra) folytán nem érvényesül, a Jatungi kereskedelmi folyosó azonban megszilárdul.
1894 A 13. dalai láma leteszi a második szerzetesi fogadalmat gelong (dge-szlong). A japán-kínai háború megmutatja a mandzsu birodalom hanyatlását (Simonoszeki békében Korea és Formoza elvesztése).
1895 A 13. dalai láma (1876-1933) magához ragadja a hatalmat.
1898 Agvan Dordzsiev burját-mongol láma (szül. 1849), a dalai láma bizalmasa európai körutat tesz (Pétervár, Berlin, Párizs, Bécs), Párizsban szertartást mutat be (franciás névalak: Dorjieff). 1901-ben ismét utazik, ezúttal csak Oroszországba, ahol kapcsolatokat épít Oroszország és Tibet között, s ez lesz a brit katonai beavatkozás oka.
1899 A volt régens sikertelen összeesküvése (az egyik amban támogatásával) a dalai láma ellen.
1900 A dalai láma látogatása Csökhorgyal (Cshosz-khor-rgjal) kolostorban, ami minden dalai lámának hagyományosan előírt zarándokútja.
1900-2 Cibikov burját buddhista zarándok Tibetben (Lhászában és Sigacében is).
1901 Bhután rádzsája küldöttsége Lhászában (Curson kormányzó levelével) sikertelen. Kawaguchi japán buddhista zarándok két évet tölt Szera (Sze-ra) kolostorában.
1903 Decemberben brit-indiai csapatok törnek be Tibetbe Younghusband (1863-1942) vezetésével (Waddel orvos egyben az „expedíció” krónikása is).
1904 A tibeti kormány és az újonnan érkező kínai amban (Ju-thai, érkezik február 12-én) vezetésével népfelkelő csapatok ellenállást kísérelnek meg a britekkel szemben. Kétszer katasztrofális vereség (Guru március 31, Gyance július 6). A 13. dalai elmenekül (július 30), régenst nevez ki Loszang gyalcen-nel (Blo-bzang rgjal-mchan) Thri rinpocse (Khri rin-po-cshe) személyében, aki 1909-ig helyettesíti a dalai lámát. A brit csapatok ellenállás nélkül Lhászába vonulnak (aug.3), s ott egyezményt kötnek (szept.7). A kapituláció félmillió hadisarc fizetésére kötelezi Tibetet. Az egyezmény hatására Pekingben dekrétumot bocsátanak ki (szept.13), melyben a dalai lámát megfosztják minden tisztségétől, helyébe a pancsen lámát nevezik ki. A brit-indiai csapatok elhagyják Lhászát (szept. 23). Az elmenekült dalai láma Urgába (mai Ulan-Bátor) érkezik (nov. 27), ahol a 8. maidari hutuktu ünnepélyesen fogadja.
1905 Tibeti felkelések Kelet-Tibetben (Khamsz), leverésükre Csao Er-feng hirhedt tábornok érkezik. A pancsen láma Bódh-Gajába (India) tesz zarándokutat, s útja során találkozik a walesi herceggel, s a brit-indiai alkirállyal is. [Szun-Jat-szen (1866-1925) megalakítja a Kuomintang-ot.]
1906 Agva Dordzsiev burját lamaista szerzetes, a cári udvar bizalmasa a cár segítségét kéri (fogadja febr.4), aki táviratban biztosítja a dalai lámát jóindulatáról (ápr.7) és diplomáciai úton közbenjár Pekingben is a dalai láma érdekében. Nagy-Britannia Kínával Pekingben egyezményt köt (április 27), melynek egyik pontja ratifikálja az 1904.szept.7-i lhászai egyezményt. A britek elismerik Kína hűbéri felségjogait, a császári kincstár kifizeti a háborús jóvátételi félmillió fontot. A dalai láma Urgából Kelet-Tibetbe (Amdo) megy, a Kumbum kolostorba érkezik nov. 17-én.
1907 Nagy-Britannia és a cári Oroszország hatalmi megállapodásokat köt (aug.21 és szept. 23) melyben Perzsia, Afganisztán és Tibet érdekterületi felosztását rögzítik. A svéd Sven Hedin (1865-1952) földrajzi felfedező Sigacébe jut.
1908 Nagy-Britannia és Kína egyezményben (ápr. 20) mondja ki, hogy külföldiek nem kereskedhetnek Tibetben, kivéve a Gyancéban lévő brit kereskedelmi állomást. A dalai láma Pekingbe érkezik (szept.27), ahol ünnepi fogadtatásban részesül, a császári meghallgatás (október 14), majd fogadás (okt.30) után császári rendelet szabályozza Tibet uralkodójának új helyzetét. A dalait kérik fel az éppen elhunyt császári pár (nov.14 és nov 15) gyászszertartásának levezetésére. December 21-én elhagyja Pekinget.
1909 Február 26-án a 13. dalai láma Kumbumba érkezik, onnan márciusban indul tovább, s ötévi távollét után Lhászába érkezik (augusztus 13).
1910 Kínai hadsereg Csao Er-feng (Szecsuan kormányzója) vezetésével Tibetbe tör és bevonul Lhászába (febr.12), a dalai láma Jatungon át (febr.20) Indiába menekül. Kínai dekrétum (febr.25) ismét megfosztja minden tisztségétől és a pancsent nevezi ki helyébe. A dalai láma Kalkuttába érkezik (március 13), ahol brit segítséget kér, majd Dardzsiling és Kalimpong vidékén az ellenállás megszervezésével foglalkozik.
1911 Októberben kitör a forradalom Kínában. A mandzsu dinasztia elveszti a trónt. A kínai csapatok helyzete meggyengül Tibetben.
1912 Az év végére sikeresen kiszorítják a kínai haderőt Tibetből. Az áprilisban kiadott első közlemény Tibetet és Mongóliát is Kína részeként deklarálja. A kínai kormány táviratban visszahelyezi trónjára a dalai lámát, ezzel ismerve el hatalmát. A dalai láma elutasítja a kínai kormány illetékességét és ismét deklarálja Tibet függetlenségét.
1913 A dalai láma visszatér Lhászába. A január 21-én aláírt tibeti-mongol szerződés mindkét államot függetlennek tekinti, s kölcsönösen el is ismerik egymás függetlenségét.
1914 Hossza tárgyalások után Nagy.Britannia, Kína és Tibet között megszületik a szimlai egyezmény, mely elismeri Kína védnökségi jogát Tibet felett, de ugyanakkor rögzíti a tibeti autonómiát is. A McMahon-vonal Tibetet két részre, Külső- és Belső-Tibet-re osztja. Kína nem ratifikálja az egyezményt.
1918 Kisebb kínai-tibeti összetűzések után kötött fegyverszünet a Jangce-kiang felső folyását ismeri el Tibet és Kína határának.
1923 Brit segítséggel A dalai láma jelentősebb reformjai rendre elbuknak a konzervatív egyházi hatalmasságok ellenállásán. modernizációs törekvések (iskola, postaszolgálat, bélyeg, távíró stb). November 15-én a pancsen láma önkéntes száműzetésbe vonul. Elhagyja Sigacét és előbb Pekingbe, később Belső-Mongóliába utazik. Itt hal meg (1937). A ghurka királyság Nepál néven kiválik a Brit Birodalomból és független állammá válik.
1928 Elkészül a Tibetet Indiával összekötő út. (Jatung-Gyace)
1930 Kínai delegáció érkezik Lhászába Csang Kaj-sek 8 pontos javaslatával, mely a két ország kapcsolatának rendezését célozza. A dalai láma a szimlai egyezményhez ragaszkodik. A harmincas években kisebb-nagyobb összecsapások tibeti és kínai csapatok között.
1931 A Kuomintang kitünteti a pancsen lámát.
1932 Újabb egyezménnyel erősíti meg a Jangce határt.
1933 A 13. dalai láma halála.
1934 A dalai láma tiszteletére csortent építenek a Potalában (1936). Külföldi, többek között kínai részvétküldöttségek érkeznek. Reting rinpocse (1934-41) veszi át a hatalmat. A Mao Ce-tung vezette kommunisták „hosszú menetelése”, mely során összetűzések vannak a tibeti-kínai határon.
1939 A 14. dalai láma ünnepélyes beiktatása Lhászában.
1941 Tegtrag rinpocse (Sztag-brag rin-po-che) veszi át a hatalmat Reting-től.
1942 Roosevelt levele a dalai lámának. (dec. 12.)
1947 Ázsia konferencia Delhiben. Brit delegáció Lhászában.
1949 A Kuomintang Tajvanra menekülése után a tibetiek kiutasítják Lhászából a kínai megbízottat.
1950 Az új pekingi kormány felszólítja a tibeti kormányzatot, hogy kezdjenek tárgyalásokat Tibet Kínához kapcsolódásáról. Október 7. Kína csapatokat küld. A dalai lámát nagykorúvá nyilvánítják, átveszi a hatalmat, de menekülni kényszerül. December 27.- január 2. a kínaiak által összehívott konferencia Csamdo-ban a kollaboráns tibetiekkel kimondja az ország „békés felszabadítását”, és Kínához való csatlakozását.
1951 Tibeti küldöttség Pekingben. Létrejön a 17 pontos „Tibet békés felszabadításáról” szóló megállapodás. Május 23-án a tibeti delegáció aláírja. Tartalmazza, hogy Tibet a Kínai Népköztársaság része és később autonóm státuszt kap. A dalai láma Jatungból visszatér Lhászába.
1952 Első állami iskola, modern kórház.
1954 A dalai és a pancsen láma Pekingben találkozik Mao Ce-tung-gal és Csou En-laj-jal. Elkészül a Lhásza Hszining, Lhásza-Csengtu út.
1955 Elkészül a Sigace-Lhásza útvonal. Repülőtér Lhásza közelében.
1956Megalakul a Tibeti Autonóm Terület Előkészítő Bizottsága.
1959 március 10. A fokozódó ellenszenv nyomán felkelés tör ki Lhászában a kínaiak ellen. Március 17. A dalai láma és kormánya elmenekül. Március 20-21. A felkelést leverik.
1960-65 Tibetiek menekülnek Indiába és Nepálba.
1965 301 küldött részvételével Lhászában Népi Kongresszus ülésezik. Szeptember 1. Kihirdetik a Tibeti Autonóm Terület létrejöttét.
1966A Mao hallgatólagos beleegyezésével kirobban „kulturális forradalom” Tibetben is óriási pusztítást visz véghez.
1970Bhután független állam.