Keresés

UR-I KIRÁLYSÍROK I: ÉKSZEREK

 

Rengeteg ékszer került elő Leonard Wolley-nak az ókori sumer Ur városában 1927—28-ban végzett sírfeltárásai során. Ezek a magán- és királysírok a korai dinasztikus IIIA (Kr.e. 2650—2550) periódusra keltezhetők.

 

Sub-ad királyné fejdísze (1. kép, U.10933). Az ékszerek közül az egyik legszebb és legfinomabban kidolgozott együttes Sub-ad királyné fejdísze volt. A fejdísz alakja a képen látható frizurához illeszkedett. Az arany vázra lazúr és karneol gyöngyökből fűzött 2—3 soros láncokat erősítettek, amelyekre minden gyöngypár közé egy nagyméretű, valószínűleg nyárfalevelet mintázó aranylevelet fűztek. Az íly módon készített tekercs adta a fejdísz testét. Az alsó peremére nagyméretű aranykarikák egész sorát fűzte fel az ötvösmester. A fejdísz tetején lazúrlevelű virágok fogtak közre egy felmagasodó, nyolc szál aranyvirágból álló virágcsokrot. A királynő ékszerei közé tartozott a képen látható nagyméretű arany fülbevalópár és egy lazúr—arany láncra rögzített rozettát ábrázoló aranymedál is.

 

Sub-ad királyné aranymedáljához hasonló medál (U.8565 + U.8527) került elő egy másik sírból is (2. kép). Hasonló műremek egy gyerek arany-, lazúr- és karneolgyöngyökből fűzött, kerek medállal díszített homlokpántja (2. kép). Arany-, lazúr-, achát- és karneolgyöngyök elképesztő formai gazdagsága és színvilága jellemezte a sumer ékszerek világát (3—5. kép). A legszebbek azonban mégis azok a fejdíszként, homlokpántként használt gyöngysorok, amelyekről arany nyárfalevelek vagy éppen arany fűzfalevelek csüngenek le (6. kép).