Vadzsrák és csengők párban
|
CSENGŐK
A vadzsra és a csengő a vadzsrajána buddhizmus alapvető szimbólumai, egyben gyakorlati szertartási eszközei. A vadzsra a világalkotó férfi princípium, a módszer jelképe, egyben hatalmi jelvény, energiát sugárzó erejének köszönhetően az attribútumokra általában felkerült. A csengő (szanszkrit: ghantá, tibeti: dilbu, mongol: honh) a világalkotó női princípium, a tudás jelképe, hangját a buddhista Tan áradó csengésével azonosítják. A vadzsrát és a csengőt párban készítették, esetleg közös tokban (fa, agyag, textil) tartották. A vadzsrával és csengővel kapcsolatos szövegek megtalálhatók a Kandzsúrban (Bhavabhadrának tulajdonított Vadzsradákanáma mahátantrarádzsa. 31. fejezete), a Tandzsúrban (Parahitának és más tudós fordítóknak tulajdonított Vadzsráról és Csengőről szóló tanítás) és az extrakánonikus szövegek szerint (Luvszanlhündev 1819-1850 Gelukpa rendi szerzetes kommentárja a Mahábhairava szádhanához).
A csengő két alkotó elemből áll: a fogóból és a szoknyából. A fogót állandó öntőformával készítették, míg a szoknya egy alapcsengő segítségével ugyan, de homoköntéses vagy viaszveszejtéses eljárással egyedileg készült, és később forrasztották vagy ragasztották össze őket. A fogó egy vázával indul, mely fölött egy szelíd tathágata-arc látható, afölött víziszörnyek szájából indulnak ki a vadzsra ágai. A kupola alakú szoknya egy isteni palotát jelképez, amelyet alul és fölül egy-egy vadzsrasor övez. Tetején nyolc lótuszsziromban magszótagok képviselik a különböző istennőket. A felső vadzsrasor alatt víziszörnyfejeket összekötő fűzérek között nyolc szimbólum látható. Ha ezek különbözőek, a nyolc bódhiszattvára vonatkoznak. Ha megegyezőek, arra az istencsaládra vonatkoznak, melynek feje a fogóban látható (kerék - Vairócsana, drágakő - Ratnaszambhava, lótusz - Amitábha, kard - Amóghasziddhi). A csengők belül domborodó OM AH HUM magszótagokkal vannak felszentelve.
A szoknya díszítettsége és a vadzsra típusa szerint három típusú csengőt különböztetünk meg: a/ Vadzsraszattva csengője (fogóján 9-ágú vadzsrával); b/ hősi csengő (sztandard méret, 5 vagy 9 ágú vadzsra); c/ tathágata csengő (a szoknyán szereplő attribútum alapján). Luvszanlhündev írása szerint az 5-ágú vadzsrában végződő csengő ún. fogadalmi csengő. A csengőket ugyanazokban a műhelyekben készítették, mint az egyéb kultikus tárgyakat, vagyis kolostorokban. Annak ellenére, hogy a csengők méretre, a vadzsra típusára nézve nagyon hasonlóak, a nagy kolostoroknak (Galdan, Szera, stb.) megvoltak a saját csengőtípusaik.
Vinkovics Judit