Keresés

 

 

  

 

1: Gyance: a Kumbum sztúpa és a Kolostor. Fotó: Kisházi Anna

2: Gyance: A Kumbum sztúpa. Fotó: Kisházi Anna 

3: Vadzsrapáni bódhiszattva. Kumbum, 2. emeleti, Aksóbhja buddhának ajánlott kápolnája. Fotó: Kisházi Anna

 

 

 

 

 

 

GYANCE

 

 

Tibet negyedik legnagyobb városa, Gyance (t.: rGyal rtse) Cang tartományban, a Lhasza és Sigace közötti, Indiába vezető karavánúton található. A város fölötti dombon magasodó 14. századi erődöt az 1904-ben, az angol invázió alkalmával foglalták el a brit csapatok, majd a Kulturális Forradalom alatt további károsodásokat szenvedett. Az erőddel szemben fekszik a fallal körülvett, híres Pelkhor Csöde (t.: dPal ’khor Chos sde) kolostor-együttes, benne a Főtemplommal (t.: gTsug lhag khang), melyet 1418 és 1425 között építtetett a gyancei herceg, Rabten Künszang (1389–1442). Itt található a nagyméretű a Kumbum sztúpa, melyet 1427 és 1442 között fejeztek be. A kolostor régebben jóval kiterjedtebb volt, ám a Kulturális Forradalom alatt számos épületét lerombolták.

 

A Főtemplom legfontosabb része a Gyűlésterem, központjában Sákjamuni Buddha szobrával. Alsó szintjén, a Vairócsana szentélyben többek között az ötös buddha-csoport lakkozott agyagszobrai, a Maitréja szentélyben a három Tankirály szobrai, a Szamvara szentélyben egy háromdimenziós mandala és a Szakja rend mestereinek karakterisztikus szobrai érdemelnek figyelmet. A beavatások alkalmával használt emeleti Mandala szentély falait az Anuttarajógatantra 15. században festett mandalái díszítik.

 

 

Alighanem egész Tibet leglátványosabb műemléke a Kumbum (t.: sKu ‘bum, „Százezer képmás”), melyet nepáli nevár mesteremberek hoztak létre Rabten Künszang felügyeletével. Alaprajza a Salu kolostorban székelő híres tudós, Putön tervein alapul. Négy emelete, száznyolc (a buddhizmus szent száma) ajtaja, hetvenhét szentélye és fülkéje van. A falképek feliratai között szerepel a művészek nevének listája is, ami azért lényeges, mivel Tibetben a művészek általában ismeretlenek voltak. A „sokajtajú” (t.: sgo mang mchod rten) típusnak megfelelő sztúpa alapját lépcsős teraszokra osztották fel, melyek a jobbról való körben járás elvének megfelelően, felfelé járhatók be. Az emeletek csodálatos szobrokkal és falképekkel zsúfolt szentélyei a négy tantra-osztály istenségeinek megfelelően vannak elrendezve, a negyedik emeleten a tantrák mestereinek szobra látható. A teraszok egy kör alakú kupolában tetőződnek, melynek négy ajtaja a világtájak felé nyílik. A kupolát egy tizenhárom korongból álló, kúp-alakú felső rész és egy ernyő uralja. A kolostor mögötti külső falon, a nagy vallási ünnepek alkalmával hatalmas tekercsképeket, thangkákat szoktak bemutatni.

 

 

Kelényi Béla