|
|
Kézi imamalom. Nepál. 20. sz. Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeum, Lt.sz.: 93.46
|
IMAMALOM
A tibeti buddhizmusban a hívők által talán leggyakrabban használatos eszköz az imamalom (t.: ma ni ´khor lo, vagy ma ni chos ´khor). Központi része egy zárt henger, amely egy tengely körül forog. A hengeren belül hosszú, feltekercselt papírcsík található, amelyre szent szövegeket, mantrákat (t.: sngags) írnak, vagy nyomtatnak, s ezek akár több ezerszer is ismétlődhetnek. Az imamalmot mindig jobbfelé, a nap járásával megegyező irányban kell forgatni, úgy, ahogy a buddhisták szent helyeiket körüljárják.
Bár a leggyakoribb típus a kézben forgatható imamalom, létezik asztali imamalom, amelyet tengelyénél fogva pörgetnek, s van vízi erővel (t.: ma ni chu ´khor), vagy a vajmécsesek meleg levegőjével forgó, sőt, széllel hajtott imamalom (t.: ma ni rlung ´khor) is, hogy a természet elemei állandóan áldást hozzanak a földre, vízre és terményekre. Manapság a tibetiek gyakran építenek kis motorokkal hajtott imamalmokat (t.: ma ni glog bskor). A nagy, akár több méter magas imamalmok sokszor a buddhista szent szövegek egy nagyobb gyűjteményét rejtik magukba, s a kolostorok, templomok bejáratainál vagy a falaknál állnak. Ezeket fogantyúkkal, jobb kézzel fogva pörgetik, s minden fordulatukat kis csengő, vagy harangszó kíséri.
Az imamalom legáltalánosabb, legegyszerűbb fajtája azonban a mindennapi élethez a régi Tibetben szinte hozzátartozó kézi imamalom (t.: ma ni lag ´khor), melyet a szerzetesek és az ájtatos hívők nemcsak a szent helyek körüljárásakor, hanem járás közben is szinte állandóan használnak. Központi része, a többnyire fémből készített henger, melynek külsejére sokszor a híres mantra, a „Hat Szótag” (t.: yi ge drug) betűit (szkrt.: ÓM MANI PADMÉ HÚM) vésik. Belső „magja” a hengert szinte teljesen kitöltő, írásos tekercs, melynek közepén egy fémtengely vezet át, s a nyélbe illeszkedik. A henger külső részéhez egy rövid lánc csatlakozik, a végén súllyal, melynek centrifugális ereje forgatja a hengert a fémtengely körül. A henger tetejét legtöbbször a 8 küllőjű Tankerék, alját pedig egy 8 szirmú lótusz díszíti, az ég és a föld szimbólumaként.
Az imamalmok belsejében lévő papírszalagra leggyakrabban a hatféle létvilágot (t.: rigs drug) is megjelenítő Hat Szótagú mantrát nyomtatják. Ez a Tibetben legnépszerűbb, a buddhák könyörületességét megtestesítő bódhiszattva, Avavalokitesvara egyik megjelenési formájának, a „Hat Szótagú”-nak (i.t.: Yi ge drug pa) lényegét fejezi ki, akinek inkarnációjaként a Dalai Lámát is tisztelik.
Kelényi Béla
|