Keresés

’AIN DARA

 

Az észak szíriai ’Ain-Dara lelőhelyét 1955-ben fedezték fel szír régészek. A lelőhely akropolisza a Kr.e. IV. évezredtől egészen az Oszmán török korig lakott volt. Az akropolisz körüli város azonban csak az ún. arámi periódusban, Kr.e. 1200—740 között volt lakott. A várost, falát és négy kapuját ekkor III. Tukulti-apil-Ésarra (Kr.e. 745—727) asszír király seregei pusztították el.

 

Az ásatások során a fellegvár (1. kép) északnyugati pereme mentén egy nagy méretű, látványos újhettita/arámi templom maradványai kerültek elő. A templom 28 x 33 méteres mészkő és bazaltpódiumon álló épület volt (2. kép). A pódium oldalát kívül bazaltból készült oroszlánok és szárnyas szfinxek frízét ábrázoló orthosztátosz lapok díszítették (3. kép). A templom homlokzati részén a fríz felső peremét fekvő oroszlánok bazaltszobrainak sora díszítette (2. kép). A templom épülete a pódiumon állt és három oldalról folyosó vette körül. A szentélykörzet épületegyüttese egy előudvarból, a pódiumra fehér mészkőlépcsőn keresztül felvezető, és két oldalán egy-egy oszloppal díszített bejáratból, egy antecellából (előkamra) és a cellából állt. (4. kép). A két oszlopcsonk között az antecellába vezető bejárat két mészkőlapjára nagyméretű emberi lábnyomokat faragtak: az első lapra egy bal és jobb lábnyompárt, a második lapra pedig egy bal lábnyomot (4. kép). A templom cellájának belső pódiumát is fonatminta fríz, illetve szembe néző fekvő oroszlánok bazaltszobrainak sora díszítette. A cella pódiumára három bazaltlépcső vezetett fel. A cella küszöbét alkotó nagy fehér mészkőlapra egy újabb lábnyomot, ezúttal egy jobblábas lenyomatot véstek be (5. kép). A cella belsejében, a bejárat tengelyében állhatott egykor a kultusszobor (5. kép).

 

A lelőhely további fontos lelete egy az akropoliszon előkerült gyönyörű bazaltoroszlán (6. kép) volt. Ennek körzetében további három befejezetlen, és négy további elkezdett oroszlánszobrot találtak. E szobrok befejezetlensége a leletegyüttest a Kr.e. 8. század első felére (mindenképpen a Kr.e. 740-es asszír pusztítás előttre) keltezi.