Keresés

JERUZSÁLEM III

(a heródesi Templom-hegy)

 

A várost Heródes amellett, hogy palotaegyüttest is építtetett, szinte teljesen átépíttette a Templom-hegyet is. A Templom-hegy falait déli, nyugati és északi irányba is kibővítette. A nyugati fal hossza így 485 m, az északié 315 m, a keletié 470 m, a délié pedig 280 m lett. Ennek a bővítésnek a nyomai a keleti falon, a két falazástípus összeillesztésénél láthatók (1. kép). A Templom-hegy platformján egy hatalmas, négy oldalán oszlopcsarnokos építészeti teret hozott létre, közepén a templommal (2. kép). Ennek északnyugati csücskére építtette fel az Antonia-erődöt (2. kép), ahonnan a római helyőrség mindig szemmel tarthatta az ünnepekre a Templom-hegyen ünnepekre összegyűlő tömeget.

 

A Templom-hegy déli oldalán a Hulda-kapuk két dupla folyosója (3. kép) vezetett be a hegy mélyébe, majd fel a platóra. A nyugati falon négy kapu is vezetett a Templom-hegy platójára. Az első az a boltozott feljáró (Robinson-ív, 4. kép) volt, amely a Tyropaion-völgyből vezetett fel a hegyre. A második a Barclay’s-kapu, amely ma nem látható. A harmadikhoz, a Kipurnus-kapuhoz a Wilson-ív (5. kép) tetején futott az út. A negyedik kapu a Warren-kapu volt (6. kép), amely a Tyropaion-völgy mélyén vezettett be a hegy belsejébe, majd onnan föl a platóra.

 

A Templom-hegy belsejében, a délkeleti sarokban, az Al-Aksza-mecset alatt található az ún Salamon istállói. Itt 88 hatalmas boltív tartja a platót a Templom-hegy Hasmóneus és Heródes féle fala között (7. kép). A régészeknek emellett sikerült a Templom-hegy nyugati fala mentén az Óváros házai alatti „romlabirintus” egy részét megtisztítani, így ma a föld alatt végigsétálhatunk a Tyropaion-völgyben a nyugati fal mentén, és megcsodálhatjuk a Templom-hegy heródesi falának több tíz tonnás faragott kőtömbjeit (8. kép).