|
|
ZSIDÓ IPARMŰVÉSZET - LITURGIKUS TÁRGYAK
A zsidó iparművészet körébe elsősorban a vallási szertartások alkalmával használt tárgyak sorolhatók. A zsinagógában használt Tóratekercs különös gondoskodásban részesül. A pergamentekercs saját öltözetet kap: testét szefárdi vidékeken dobozba helyezik, askenázi közösségekben köntösbe öltöztetik, és arra vértet akasztanak. A tekercs két farúdra (életfa) van feltekerve, ezek tetejére helyezik a tórakoronát (keter) vagy a rimonpárt (rimon héberül gránátalma). A felöltözetett tekercset a tóraszekrényben tárolják, onnan veszik elő tóraolvasás alkalmával. Olvasás közben, hogy ne érintsék kézzel a szent tekercset, tóramutatóval (jád) segítségével követik a szöveget. A többnyire ezüstből készült tóradíszeket ornamentális motívumokkal, oroszlánokkal vagy madáralakokkal, esetenként drágakövekkel díszítik. A tórakoronán és a rimonokon sokszor apró csengők függenek, melyek a főpap ruháján lévő csöngőkre utalnak (Ex..28,34).
A Magyar Zsidó Múzeum 18.sz. közepén, Krakkóban készült aranyozott ezüst keterjének abroncsát áttört, levélornamentika és hat piros ékkőre emlékeztető üvegkő (1. kép, ltsz. 64.413) díszíti. Felső részét, mely szintén ornamentális motívumok borítanak, az abroncs tetejéről felágaskodó hat oroszlán tartja. Csúcsán hatágú leveles rozetta és fenyőtoboz formájú gömb.
Egy 1700 körül Padovában készült rimonpár (2. kép, MZsM, ltsz 64.378) szárain növény fut körül, háromemeletes koronájának alsó részén, melyről csengettyűk, s köztük szőlőfürtök, gránátalmák csüggnek alá, kis fülkékben a jeruzsálemi szentély tárgyai, a feljebb a főpapi ruházat egyes darabjai jelennek meg. A rimonpár tetejét trébelt virágcsokrok koronázzák.
A tóravért a főpap mellvértjére utal (Ex.28,15). Egy 1800 körüli bécsi vérten Mózes és a főpapi ruhába öltözött Áron látható (3. kép, MZsM ltsz.64.734). A tóramutató legjellegzetesebb fajtája a kézfejben végződő pálca. Ilyen a Magyar Zsidó Múzeumban látható, 1764-ben készült ezüst jád is (4. kép, ltsz. 64.398). A pálca elkeskenyedő vége kinyújtott mutatóujjú kézfejben végződik, másik végét pedig áttört leveles motívumokkal díszített gömb zárja, ehhez csatlakozik a lánc, mellyel a jádot a tóratekercsre akasztják.
Buda Zsófia |