|
|
ZSIDÓ IPARMŰVÉSZET - OTTHON
A zsidó liturgikus tárgyak gyakran magas művészi színvonalon készülnek. A szombat búcsúztatásakor használt fűszertartók többsége néhány darabtól eltekintve a 18. századnál nem korábbi. Leggyakrabban használt anyag az ezüst, de találunk fa, üveg vagy elefántcsont fűszertartókat is. A legnépszerűbb és valószínűleg a legkorábbi típus a torony alakú fűszertartó. A szertartás alatt kinyitották a torony ajtaját, és megszagolták a benne lévő fűszert. Egy 1831-ben Magyarországon készült darab oroszlánmancsokon nyugvó talpazatáról kétemeletes filigrán torony emelkedik (bal szélső kép, Magyar Zsidó Múzeum, 64.187). Oldalait drágakövekkel díszítik, csúcsán zászló. A torony alakú mellett számtalan más formájú, például állat vagy növény alakú fűszertartó létezik. (fenti 1. kép: mozdony alakú fűszertartó, Óbuda?, 19.sz., MZsM, 64.225)
A szédertál peszah előestéjén, a széderestén kap szerepet, erre helyezik a vacsora során elfogyasztott szimbolikus ételeket. Szédertálak készültek ezüstből, fajanszból, porcelánból, léteznek egyszintes és többemeletes változatok. Egy 1900 körüli négyemeletes ezüst szédertál alsó három emeletére a kovásztalan kenyér került (2. kép, MZsM, 94.51). Legfelső emeletén a hat ezüst figura által tartott edénykékbe rakták a többi ételt. Az egyszintes szédertálak közt sok porcelánból készült. Egy 19. század közepi, aranyozott herendi tál öblében széderező családot ábrázol, kék peremén pedig hat fehér mezőben a szédereste rendjére utaló héber feliratok (3. kép, MZsM 64.426).
A makkabeusok győzelméről megemlékező nyolcnapos Hanuka alatt használják a nyolcágú gyertyatartót, a hanukkiát. A nyolc ághoz társul egy kilencedik is, a samesz, erről gyújtják meg a többi lángját, minden este eggyel többet. Vannak a menórához nagyon hasonló felépítésű hanukkiák, itt a samesz középen helyezkedik el. Ennél elterjedtebb típus a falra akasztható hanukkia, melynél a samesz a díszesen kidolgozott hátlap egyik oldalára kerül. Egy 1840-ben készült lengyel ezüst hanukkia hátlapjának közepén menóra áll, melyet két pálmafa és két oroszlán fogja közre. Fölül szőlőindák és korona (4. kép, MZsM, 64.281). A hanukkia eredetileg olajmécses volt, erre utal a kancsó formájú samesz a jobb oldalon.
Buda Zsófia
|