Keresés

       

 

MAGYARORSZÁGI ZSINAGÓGAÉPÍTÉSZET - KÖZÉPKOR

 

Európa többi részéhez hasonlóan Magyarországonis kevés középkori zsidó építészeti emlék maradt fenn. Sopron egykori zsidó utcájában (ma Új utca) két zsinagógát találtak. A korábbi (Új utca 22–24., 1. kép) a 14.sz. első negyedében épült. Az egyhajós, három boltszakaszos imaterem Tóraszekrénnyel szemközti oldalához a nők számára kialakított kisebb terem csatlakozott. Ugyanezen a telken kapott helyet a mikve (rituális fürdő) és az ispotály. Építészeti elemeiben két stílus keveredik: félköríves záródású résablakai a romanikához kapcsolják, a bejárati timpanon és a tóratekercs számára készült fülke vakmérműves tagolása, szőlőindás faragványai, a fülke fölötti rózsaablak már a gótika jegyeit mutatják. A későbbi gótikus zsinagóga (Új utca 11., 2. kép) a 14.sz. második felében épült. Két boltszakaszos terét bordás keresztboltozat fedte. Mindkét épület a dél-német zsinagógaépítészettel mutat rokonságot.

 

 

A budai Vár területén a tatárjárás után IV. Béla telepítette le a zsidókat. Az első zsidó utca a mai Szt. György utca mentén húzódott, az itt álló 13.századi zsinagóga maradványait 2005-ben fedezték fel. Később, a 14.sz. második felében, egy kiűzetést követően visszaköltöző zsidók a mai Táncsics utca egy részén telepedtek meg. Utóbbi területen két zsinagógát tártak fel. A Táncsics Mihály utca 21–23. szám alatt állt az 1461 körül épült, téglalap alakú, kéthajós ún. nagyzsinagóga, melyhez női karzat és mikve csatlakozott. A Táncsics utca 26. szám alatti lakóházban egy 16.századi, szfárádi imatermet tártak fel (3. kép). Falán két héber feliratot fedeztek fel, mindkettő bibliaidézet.

 

 

A törökkor után elsősorban földesúri birtokokon telepedhettek meg zsidók. A barokk zsinagógák jó része ezeken a birtokokon épült fel. Mád barokk ill copf stílusú zsinagógája a bejárat zárókövének felirata szerint 1795-ben épült (4. kép). A csehsüveg boltozattal fedett imateremhez előcsarnok és női karzat csatlakozik. A bima a középső boltmezőt tartó négy oszlop között helyezkedik el. Ez a kialakítás Kelet-Európában nagyon elterjedt. A tóraszekrényt díszesen faragott oszlopos szerkezet keretezi. A zsinagógát 2005-ben újították fel.

 

 

Buda Zsófia