Keresés

A RÓMAI KULTÚRA VIRÁGKORA (KR.E. 1. SZ. - KR.U. 1. SZ. KÖZEPE):

ÉPÍTÉSZET II

 

1. kép: Fortuna Primigenia szentélye: rekonstrukciós rajz. Kr. e. 1. sz. eleje. Praeneste, Olaszország

2. kép: Augustus temploma (Maison Carrée). Kr. e. 16. Szélessége 15,5 m, hossza 26 m, oszlopmagasság 19 m. Nimes, Franciaország

 

A római templomépítészetben klasszikus és hellenisztikus típusok is előfordulnak a jellegzetesen római mellett. A Fortuna Primigenia szentély a monumentális, a környezetet a templomépítménynek alárendelő hellenisztikus típust valósítja meg, miként a kószi Aszklépieion. A Rómától délkeletre fekvő Praenestében a hegyoldalban eredetileg egy kicsiny kerek szentély állt. Ehhez építettek egy monumentális feljárót, melyen a lépcsősor hol két oldalról, hol pedig középen haladt fölfelé, pihenőkkel megszakítva. Egy-egy pihenőhöz oszlopcsarnokok, exedrák, teraszok tartoztak. Felül egy nagy U-alakú udvar szolgált gyülekezőhelyül, majd pedig egy félkör alakú lépcsősor és oszlopcsarnok vezetett a szentélyhez. Ez a lépcsősor színházi nézőtérül is szolgálhatott ünnepi alkalmak rendezvényein.

 

A Nemaususban épült templom a római típus: eredetileg 3 m magas podiumon állt, egynézetű, pszeudoperipterosz, korinthoszi oszlopai vannak, előcsarnoka három oszlop mélységű. Az architráv fölött az Ara Pacisszal rokon stílusú friz fut végig, rajta girlandok és ökörfejek.