Keresés

KORA KERESZTÉNY MŰVÉSZET (KR.U. 2 - 6. SZ.):

MOZAIKOK I

 

1. kép: Sta. Constanza-templom szentélykörüljárójának boltozata. IV. század első fele, Róma. Részlet

2. kép: Krisztus, a Jó Pásztor. Mozaik a Galla Placidia-mauzóleumban. V. század első fele, Ravenna.

3. kép: Krisztus megkeresztelkedése. Ariánusok keresztelőkápolnája, 493-526, Ravenna. Mozaik, részlet.

 

A kora keresztény templomépületek külső díszítésére nem fordítottak igazán figyelmet, annál fontosabb volt a templombelső díszítése. Erre a célra elsősorban a mozaikot alkalmazták. A mozaiknak az antik művészetben főképpen díszítő szerepe volt a padlózaton. A keresztény templomban a mozaik a padlóról fölkerült a falra, dekoratív szerepe helyett keresztény tartalommal töltődött meg.

A római Sta Constanza-templom szentélykörüljárójában a mozaikdíszítmény ugyan már a boltozatot ékesíti, de tematikájában és formanyelvében hellénisztikus jegyeket, naturalisztikus fölfogást tükröz.

A keresztény tematikájú kora keresztény mozaikok formanyelvükben antik jellegűek. A Galla Placidia-mauzóleum lunettájában idilli környezetben allegórikus bárányok között a Pásztor, a dicsfénnyel övezett Krisztus jelenik meg, akinek pásztorbotja keresztben végződik.

Ravenna művészetében, a VI. századtól, azt követően, hogy a város a Kelet-római birodalom részévé vált, a hellénisztikus stíluselemeket egyre inkább háttérbe szorította egy merevebb, szárazabb festői fölfogás, mely keleti, szír eredetű. Ezt a hatást tükrözi például az Ariánusok keresztelőkápolnájának a kupolamozaikja. A középponti jelenetet a körformába komponált, pálmafák között megjelenő apostolok fehér ruhás sora övezi. Merev, szkématikus arcaik arról árulkodnak, hogy alkotójuk az egyénivel szemben az általánost kívánta hangsúlyozni. Az elvont arany háttér és a pálmafák jelképes értelműek, a mennyországra, az üdvözülésre utalnak. A körfríz középponti, Jézus megkeresztelkedése-jelenet főszereplőivel egyenrangúnak bemutatott antik folyamisten megjelenítése különleges ötvözete az antik mitológiának és a keresztény teológiának.