Keresés

 ÉRETT KLASSZIKUS KOR:

PERIKLÉSZ KORA (KR.E. 455-430): ÉPÍTÉSZET:

ATHÉNI AKROPOLISZ ÉS A PARTHENÓN III

 

1. kép: Lovasok felvonulása. Kr. e. 447-432. Fríz-részletek a déli (felül) és északi (középen, alul) oldalról. Mag. 1,06 m. London, British Museum

2. kép: A keleti oldal fríze. Rekonstrukció.

 

A 160 m hosszú fríz, melynek alkalmazása dór templomon új jelenség, a cella falát kívülről díszítette. Témája az addigi hagyománnyal szemben nem mitológiai, hanem az athéni Panathénaia ünnepi felvonulása a város védőistenének születésnapján. A menet harmadát a harcra alkalmas fiatalság lovas felvonulása alkotja. Ők testesítették meg Athén katonai erejét és a város jövőjét. A menet végének rendezetlensége után már megfigyelhető, hogy a lovasok négyes sorokban vonulnak egymás mögött. Minden új sor felénk eső lovasa teljesen látszik, míg a többiek nagyrészt takarásban vannak. A mélységnek ezt az érzékeltetését a domborművek csekély kiemelkedésével is sikerült megvalósítaniuk a mestereknek. A lovasok előtt haladnak a polgárok, majd a zenészek és a szertartás kellékeit hordozó szolgák.

 

A keleti oldal középpontjában zajlik az ünnepség fő kultikus eseménye, a peplosz átadása, amit az istennő szobrára fognak helyezni. Erre egy pap és egy papnő készül szolgálók segédletével. A jelenetet a 12 olümposzi isten ülő alakja fogja közre, akiknek a jelenléte eszmeileg fontos, de az ünnepi eseményekkel láthatóan nem törödnek. A széleken a phüléket megtestesítő hérószok szemlélődnek, az ő jelenlétük is eszmei.