HELLENISZTIKUS KOR (KR.E. 330 - 30): ÉPÍTÉSZET I
1. kép: Priéné városközpontjának makettje. Kr. e. 4 sz. második fele.
Törökország (Kis-Ázsia nyugati részén)
2. kép: Pergamon Akropoliszának makettje. Kr. e. 3. sz. Törökország (Kis-Ázsia északnyugati részén)
3. kép: II. Attalosz sztoája. Kr. e. 150 körül. Mészkő és márvány. Athén. Hosszúsága 116,50 m, szélessége 20,05 m
A hellenisztikus birodalmak kialakulása városok sokaságának újjáépítését (Priéné, Milétosz), ill. újak alapítását (Alexandria) vonta maga után. A városépítés az 5. századi, Hippodamosz-féle urbanisztika elveit követte. Ennek lényege az egymást derékszögben metsző utak hálózatába fogott négyszög alapú háztömbök kialakítása és a középületek központi elhelyezése. Ugyanakkor a fontosabb épületekkel (sztoa, gümnaszion, buleotérion) egy-egy nagyobb építészeti egységet is kialakítottak a városon belül. E térformálás alapvető eszköze a naptól és esőtől védő sztoa (fedett oszlopcsarnok) volt, mely a teret keretelte. Priéné központjában az agorát három oldalról vette körül sztoa, a negyediken a szintén oszlopcsarnokkal szegélyezett főutca húzódott.
Pergamon, a 3. sz. első felében kialakult kis hellenisztikus királyság, gyorsan jelentős és virágzó kulturális központtá vált. Az Akropolisz legmagasabb pontján erődítmény épült, mellette a királyi palota, és később a Traianeum. A domboldalba épült színház fölött állt Athéna szentélye a hozzá csatlakozó híres könyvtárral. Ettől délre, már a várfalon kívül, egy mesterségesen kialakított teraszon állt a Zeusz oltár nagy udvarral körülvéve. Mellette a piactér terül el. A város többi része a hegy lába körül húzódott.
Az athéni agora keleti oldalát lezáró sztoát II. Attalosz, pergamoni uralkodó (159-138) építette a város kultúrája iránti tiszteletéül. Az oszlopcsarnok homlokzatának alsó szintjén dór, a felsőn ión oszlopok sorakoztak. Belsejében középen oszlopsor fut végig, majd emögött mindkét szinten 21-21 üzlethelyiség volt kialakítva. A területet feltáró Amerikai Régészeti Intézet az egész épületet újjáépítette és az Agora Múzeumot rendezte be benne.
|