SANXINGDUI BRONZTÁRGYAI
Nyugat-Kínában, Sichuan tartományban Guanghan Sanxingduiban egy az anyangi leletekkel egykorú, de attól lényegesen különböző bronzkori kultúra leletanyaga került elő. A leletek alapjaiban megváltoztatták a korai kínai kultúráról, régészetről, művészetről addig kialakított képet.
A Sanxingdui-leleteket Chengdu közelében 1986-ban két régészeti árokban tárták fel. Az első árok az i.e. 1300—1200 körülre datálható, a második néhány évtizeddel későbbi. A leletek nem sírok, és emberáldozat maradványait sem találták meg bennük. A városfalon kívül feltárt árkokban számos állati csontlelet mellett arany, bronz, jáde és kerámia tárgyakat találtak, amelyek formája, díszítése gyökeresen különbözött a korszak addig megismert tárgyaitól (pl. óriási méretű emberábrázolás bronzból: mag.: 262 cm). A bronz- és jádetárgyak mérete, formája, kidolgozása hatalmat és gazdagságot sejtet. Írott források hiányában nem tudjuk, hogy milyen kapcsolatban volt ez a kultúra Kína további területeivel, de annyi nyilvánvaló, hogy élő kapcsolata volt a Jangce folyó bronzkultúráival, s a leletanyag alapján egy több központú, fejlett civilizációjú Shang-kort kell elképzelnünk.
Érdemes megfigyelni, hogy a magas, álló alak karjai és kezei milyen nagy hangsúlyt kaptak. A karok körívet zárnak be, az ujjak összezáródnak, mintha valami hajlított tárgyat -esetleg egy elefántagyart- tartanának. A Sanxingduiban feltárt két sírüregben, az üregek peremén közel 50, az itt látható fejhez hasonló bronzfejet találtak. Megfejtetlen kérdés még, hogy mit ábrázolnak: istenséget, ősöket, papokat vagy sámánokat, esetleg egészen más szerepű alakokat jelenítenek-e meg. Jellegzetes a bronzfejeken látható széles, fülbevalónak átlyukasztott fül, a hosszúkás szem és az erős szemöldökvonal. A viszonylag hosszú nyak elöl és hátul hegyes végbe fut, ami feltételezi, hogy a fej egykor egy bronztesthez kapcsolódott, de elképzelhető az is, hogy a figura testét eredetileg egészen más anyagból készítették.
Fajcsák Györgyi
1: Sanxingdui kettes számú régészeti árkának feltárás utáni képe
Kína, Sichuan tartomány, Guanghan
Kaogu yu wenwu 1987/2: 227—254
2: Álló alak (istenség, ős, pap vagy sámán) egykor a kezében tartott tárggyal (elefántagyarral?)
Sanxingdui kettes számú régészeti árkából
Bronz
Mag.: 262 cm, tömege: 180 kg
Kína, Sichuan tartomány, Régészeti és Kulturális Javak Intézete
J. Rawson: Mysteries of Ancient China. British Museum Press, London, 1996:62:22.2 részlete