|
|
YUANMINGYUAN ÉS A JEZSUITÁK KÍNÁBAN
A Qing dinasztiát (1644—1912) alapító mandzsuk a 12. században Észak-Kínában uralkodó dzsürcsik leszármazottai voltak. A mongol (Yuan) birodalom és a nagykánok utódának vallották magukat ugyanakkor kínai dinasztianevet (Qing=’Fényesség’) választottak. A mandzsu uralkodók jól tudtak kínaiul, és a kínai konfuciánus retorikára támaszkodva kormányoztak. Kangxi császár (uralk.: 1662-1722) Kína egyik legdinamikusabb, legszélesebb látókörű uralkodójának bizonyult. Uralkodása idején a kínai írástudók nagy, enciklopédikus, összefoglaló művek elkészítésébe kezdtek. Utóda fia, Yongzheng császár (uralk.: 1722-1735) és unokája Qianlong császár lett (uralk.: 1736-1796). A mandzsuk építkezéseit nyári paloták és parkok (Yuanmingyuan, ’Tökéletes világosság palotájának’ parkja Pekingben) létesítése jellemezte. A császári udvarban működő jezsuiták (Castiglione, Sichelbarth, Benoist) tervei alapján, a franciaországi Versaillest idéző kőpalotákkal, szökőkutakkal és kertekkel kiépített palota 1740—1747 között nyerte el végleges formáját. 1860-ban a Pekingbe betörő brit és francia hadsereg lerombolta a pompás rokokó épületegyüttest.
A 18. században, elsősorban a művészetpártoló Qianlong császár uralkodásának idején virágzott a művészet. A Kínába érkező jezsuita misszionáriusok csillagászati, matematikai és természettudományos ismereteik révén nagy megbecsülést szereztek a kínai udvarban, s a kínai császárok magas rangú hivatalnokká nevezték ki őket. Közvetítő szerepük Kína és Európa között meghatározó volt a 17—18. században.
Lang Shining néven Giuseppe Castiglione (1688—1768) olasz jezsuita misszionárius volt a császári udvar kedvenc festője. Milánóban született, 1707-ben jezsuita szerzetes lett, s 1715-ben érkezett meg a dél-kínai Makaóra. Innen került Pekingbe, ahol haláláig élt. A császári udvarban festőként működött, s a császár nyugati tanácsadói közé tartozott. Kangxi, Yongzheng és Qianlong császár szolgálatában egyaránt hosszú éveket töltött, akik nagyra értékelték festészetét. Érzékenyen ötvözte a nyugati és a keleti festészeti technikákat: a kínai színezést a perspektíva használatával és a chiaruscoval. Számos kínai festő tőle sajátította el a nyugati festészet technikáit. Több portrét festett a kínai uralkodókról. Részt vett az uralkodók hadjáratairól, utazásairól készített monumentális tekercsképek megfestésében. (Qianlong turkesztáni hadjárata, Kangxi császár dél-kínai inspekciós útjai).
Fajcsák Györgyi
1: Három vezető jezsuita misszionárius Kínában: Ricci, Schaal és Verbiest atyák
Metszet Du Halde: Description …de la Chine, Párizs, 1735 című művéből
J. G. Phillips: China Trade Porcelain. Harvard University Press, Cambridge, Massachusetts, 1956:44. /27.kép
2: Lang Shining: Virág vázában
Függő tekercskép
Selyem alapon színek
H.: 125 cm, sz.: 57 cm
Egykor a Sir Persival David gyűjteményben
International Exhibition of Chinese Art 1935—36, London Cat.2097
|