Keresés

 

 

A TANG-KOR SÍRÉPÍTÉSZETE ÉS SÍRKERÁMIÁI

 

 

 

 

A Tang-dinasztia 19 császára és előkelői Xi’antól távolabb, a Wei folyótól északra elterülő síkság és a közeli hegyvonulat találkozásánál fekszenek. Sírjaik már nem mesterséges földhalmok, hanem a domborzati viszonyok kihasználásával a hegyek gyomrába épített nyughelyek. Méreteivel és gazdagságával is jeles sír a második Tang császár, a 649-ben elhunyt Taizong sírja (sírjának neve: Zhaoling). Eredetileg a császárné sírját díszítették a császár hat híres harci ménjét megörökítő kőreliefek (Yan Liben alkotásai). A Zhaoling sírkertben további 167 előkelő sírja található, melyek közül többet mára már feltártak. Másik Tang-kori jeles sír Gaozong császár (megh.: 683) és hitvese Wu Zedian császárnő (624—705) sírja (sírjuk neve: Qianling). A sír fölött magasodó három magaslat közül a legmagasabb természetes alakulat, a két kisebbet mesterségesen alakították ki. Ebben a sírkertben találhatók Zhang Huai herceg (684) és Yong Tai hercegnő már feltárt sírjai (701). Mindkettő falfestményei és sírkerámiái a korabeli előkelők fényűző életébe engednek bepillantást.

 

 

A sírok hosszú, föld alá vezető folyosóját falfestményekkel, a herceg és a hercegnő udvari életéből vett jelenetekkel díszítették (lovaspólózó férfiak, egymással csevegő hölgyek). A sírdombok alá két sírkamrát építettek: az első sírkamra egyfajta előtérként szolgált, míg a hátsó kamrában a halott koporsóját helyezték el. A folyosó falába fülkéket vájtak, s ezekben helyezték el a sírkerámiák hatalmas tömegét: sírvédő mítikus állatokat, lovagló előkelőket, a selyemút kereskedőkaravánjait, zenészeket, mulattatókat, szolgákat, katonákat, idegeneket. Gyakoriak a hivatalnokok és katonák keménycserépből készített szobrai. A hivatalnokok többnyire párban állnak. A katonák páncélba bújtatva, kezükben fegyverrel őrizték a sír nyugalmát őrizni. Vállaikon hosszú, tigrisfejes váll-lap látható.

 

 

Az i. sz. 6. század végén a négy indiai világtájőr (szkt. lókapála) alakjából született meg a kínai sírok bejáratát őrző égi királypár figurája. A démoni arckifejezéssel ábrázolt, páncélba bújtatott harcosok sziklatalapzaton állnak és egy démon fején taposnak.

 

 

Fajcsák Györgyi

 

 

 

1—2: Lókapála sírfigurák

Keménycserép hideg festéssel és mázzal

Mag.: 40 cm (bal oldali)

Tang-kor, 7—8. század

E. Fuchs: Tang Plastik I. Albert Langen, München, é.n. 7 és 8. képtáblák


3: Földszellem sírkerámia

Keménycserép háromszínmázas borítással

Mag.: 70 cm

Tang-kor, 7—8. század

E. Fuchs: Tang Plastik I. Albert Langen, München, é.n. 12. Képtábla